semquiz 09-3 answers.doc

(107 KB) Pobierz
1

1.              Który z anionów – tropyliowy czy cyklopentadienylowy – jest bardziej trwały i dlaczego?               (2) Jaka jest ich struktura. (1)

              Cyklopentadienylowy, bo aromatyczny (anion tropyliowy antyaromatyczny – 8 el. p).

2.              Wyjaśnij dlaczego poniższy związek w rzeczywistości składa się z dwóch aromatycznych               pierścieni. (3)

 

3.              Dlaczego bromocyklopropen A znacznie łatwiej traci anion bromkowy od               bromocyklopropanu B? (3)

              Bo tworzy się aromatyczny kation cyklopropenylowy

4.              Wyjaśnij dlaczego związek A występuje niemal całkowicie w formie enolowej B. (3)

              Bo forma enolowa w równowadze z korzystną energetycznie formą aromatyczną.


5.              Który, bądź które, z pierścieni kolchicyny ma(ją) charakter aromatyczny i dlaczego? (3)

 

              Pierścień benzenowy oraz dolny pierścień siedmioczłonowy; ten ostatni w wyniku               polaryzacji grupy karbonylowej jest w równowadze z trwałym aromatycznym układem               tropyliowym.

 

6.              Znakomita większość bromków alkilowych to nierozpuszczalne w wodzie ciecze, ale 7-bromocyklohepta-1,3,5-trien jest ciałem stałym o temp. topn. 203°C, a w wodzie rozpuszcza się jakby był solą. Wyjaśnij ten fakt. (3)

 

              Wiązanie C-Br ma praktycznie charakter jonowy, bo kation tropyliowy aromatyczny i trwały.

7.              Dlaczego azulen jest, w przeciwieństwie do jego izomeru naftalenu, rozpuszczalny w               polarnych rozpuszczalnikach. (2)

 

8.              Dlaczego cyklopentadien łatwiej traci proton niż inden (wskazówka: narysuj struktury               mezomeryczne dla indenu)?(4)

 

              Bo w indenie w niektórych strukturach mezomerycznych następuje niekorzystna               destrukcja aromatycznego pierścienia benzenowego.             

 

9.              Wskaż i wyjaśnij, które z poniższych związków są aromatyczne, antyaromatyczne lub               niearomatyczne. (3)

 

              A antyaromatyczny gdyby był płaski (8 el. p włączając jedną z par elektronowych na               tlenie); B aromatyczny; C niearomatyczny – przerwane sprzężenie przez węgiel o               hybrydyzacji sp3.

                                                                                    B

 

10.              Wyjaśnij która z poniższych struktur będzie lepiej stabilizowana przez rezonans? (3)

 

B, bo

 

11.              Jaki jon – Cl¯ czy Cl+ – tworzy się podczas jonizacji poniższego związku? Podaj wyjaśnienie. (3)

              Cl- bo tworzy się aromatyczny kation cyklopropenylowy.

12.              Puryna jest jednym z najważniejszych związków organicznych, występuje m.in. w               strukturze kwasów nukleinowych. Ile elektronów dostarczają poszczególne atomy azotu               do aromatycznego systemu elektronów p? (2)

              Azoty pirydynowe (-N=) po jednym elektronie, azot pirolowy (NH) parę elektronową.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin