Seminars_3a-2.doc

(46 KB) Pobierz
1

1.              Na poniższym związku wskaż wiązania wielokrotne izolowane, sprzężone i skumulowane               (gruba kropkaoznacza atom węgla). (2)

2.              Wyjaśnij dlaczego sprzężony kwas poniższego ketonu jest stosunkowo trwałym               związkiem. (3)

3.              Poniższy związek łatwo reaguje z butylolitem (silna zasada) tworząc względnie trwały               dianion. Jaka jest struktura tego dianionu i dlaczego stosunkowo łatwo powstaje? (3)

4.              Zakładając ich płaskość sklasyfikuj każdy z poniższych związków jako aromatyczny,               antyaromatyczny lub niearomatyczny. (3)

5.              Jaki charakter – aromatyczny czy antyaromatyczny – mają poniższe związki. Podaj               wyjaśnienie. (3)

              a. dianion cyklooktatetraenylowy

                           

              b. azulen

                           

              d. chinolina

                           

6.              Dlaczego nie udało się otrzymać pentalenu i heptalenu, podczas gdy azulen i jego               pochodne są dobrze znane? (3)

7.              Sklasyfikuj poniższe związki jako aromatyczne, antyaromatyczne i niearomatyczne. (3)

 

8.              Która bądź które z poniższych struktur ma (ją) największy wkład do ogólnej struktury               benzenu. Uzasadnij. (2)

9.              Brom przyłącza się do wiązania podwójnego w cykloheksenie bardzo łatwo, a w tych               samych warunkach z benzenem nie zachodzi żadna reakcja. Wyjaśnij. (3)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin