semquiz 11-1a.doc

(85 KB) Pobierz
1

1.              Podaj hybrydyzację atomów różnych od wodoru w poniższym związku. (2)

2.              Dorysuj do poniższej struktury brakujące pary elektronowe (1). Określ hybrydyzację               poszczególnych atomów węgla i azotu oraz rodzaje wiązań pomiędzy atomami cząsteczki               (1). Wskaż parę elektronową (podaj krótkie wyjaśnienie):

              a.              o najwyższej energii; (1)

              b.              trzecią pod względem energii. (1)

 

3.              Temperatura wrzenia tetrahydropiranu wynosi 88°C, natomiast jego izomer konstytucyjny – cyklopentanol – wrze w temp. 141°C. Wyjaśnij skąd ta znaczna różnica w temperaturach wrzenia. (2)

              Dlaczego cyklopentyloamina ma niższą temperaturę wrzenia od cyklopentanolu (różnica w masie cząsteczkowej tych związków wynosi 1 i jest pomijalna)? (2)

4.              Które z poniższych związków mogą tworzyć wiązania wodorowe między swoimi cząsteczkami, a które mogą tworzyć takie wiązania z wodą? (3)

 

5.              Narysuj diagram poziomów energetycznych dla obojętnej cząsteczki HeH. (2) Wyjaśnij               czy ta cząsteczka jest trwała. (1)

6.              N-metylopirolidyna (A) ma temp. wrzenia 81°C, natomiast piperydyna (B) ma 106°C. Wyjaśnij skąd ta różnica w temp. wrzenia. Dlaczego N-metyloacetamid (C) ma znacznie wyższą temp. wrzenia (206°C) od piperydyny? (3)

 

7.              Które z poniższych związków mają moment dipolowy? Jeśli cząsteczka ma moment               dipolowy, wskaż jego kierunek. (2)

              BF3              H2O                            HCHO                            HCN

 

8.              Ułóż w kolejności od najniższej do najwyższej energii orbitale molekularne p propenalu               przedstawione w postaci rysunkowej poniżej. Które z nich są wiążące, a które               antywiążące? Wskaż orbital HOMO i LUMO. (4)

9.              Uzupełnij poniższe wzory tak, aby powstały poprawne struktury. (3 x 1) Jaka jest               hybrydyzacja atomów węgla oznaczonych gwiazdką oraz geometria (kąty) wokół tych               atomów? (3 x 2)

10.              Które spośród oddziaływań orbitali s i p na poniższym rysunku jest wiążące, które               antywiążące, a które niewiążące? Wyjaśnij.

 

11.              Która z cząsteczek – HeH+ czy HeH – będzie trwała? Wyjaśnij posługując się               wykresem orbitali molekularnych.

 

12.              Który ze związków w poniższych parach jest lepiej rozpuszczalny w heksanie? Uzasadnij. (3)

              a. Butan-1-ol czy eter etylowy;

              b. Triheksyloamina czy aminoheksan;

              c. Octan heksylu czy kwas oktanowy.

 

13. Poniższe związki ustaw od najbardziej lotnego do najwyżej wrzącej cieczy. Uzasadnij

              wybraną kolejność. (3)

14.              Posługując się wiedzą na temat oddziaływań molekularnych wskaż i uzasadnij, który ze               związków w poniższych parach ma wyższą temperaturę wrzenia (3):

              a. pentan czy oktan;

              b. alkohol etylowy czy eter dimetylowy;

              c. 2,2-dimetylopropanol czy 1-butanol.

 

15.              Dlaczego momenty dipolowe CH­3–Cl (1.94 D) i CH3–F (1.82 D) są niemal równe, mimo               że fluor jest bardziej elektroujemny od chloru? (2)

16.              Jaka jest hybrydyzacja poszczególnych atomów, oprócz wodoru, w poniższym związku. (2)

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin