budowa utworu muzycznego.doc

(14 KB) Pobierz
7

7. BUDOWA FORMALNA UTWORU MUZYCZNEGO

Jedynymi formami muzycznymi z jakimi dziecko styka w czasie edukacji w przedszkolu są formy:

·AB

·ABA

·Forma ronda

Najczęściej dzieci poznają budowę AB, ponieważ większość piosenek i utworów muzycznych z jakimi dziecko styka się, ma właśnie taką budowę. Zarówno tańce ludowe jak i piosenki mające zwrotkę i refren są takimi utworami. Pracę nad uwrażliwieniem na budowę formalną rozpoczynamy już w grupie dzieci pięcioletnich. Dzieci sześcioletnie powinny już znać pojęcie refrenu. Bardzo pomocnymi w tym przypadku mogą okazać się zabawy muzyczno – ruchowe. Oto kilka przykładów:

 

·ZABAWA MUZYCZNO RUCHOWA ZE ŚPIEWEM PIOSENKI

(BUDOWA AB)

Dzieci staja w kole twarzą do środka. Śpiewając zwrotki wysuwają na przemian nogi prawą i lewą do przodu i akcentują piętą nogi wysuniętej drugą miarę   w takcie (czyli: na „raz” wysuwają nogę, na „dwa” piętą tejże nogi tupią o podłogę – i tak w ciągu całej zwrotki). Podczas refrenów dzieci chwytają się za ręce i poruszają się w kole w prawą lub lewą stronę.

·NASIONKA I ROŚLINKA

Nauczyciel gra melodię zwrotki i wtedy dzieci – „nasionka” kiełkują i rosną. Gdy melodia zmienia się na refren – dzieci śpiewają refren piosenki.

·ZABAWA Z MIOTŁĄ (budowa ABA; jest to zabawa do piosenki Sprzątać las, piosenka proponowana na miesiąc kwiecień)

W czasie melodii A dzieci idą wkoło, trzymają się za ręce i śpiewają piosenkę. W środku koła stoi skrzat z miotłą na długim trzonku w ręku. Przez cały czas trwania melodii A puka trzonkiem o podłogę w rytmie ćwierćnut. W ostatnim takcie części B dzieci z koła rozbiegają się po całej sali, zatrzymują i udają drzewa. Pomiędzy nimi chodzi skrzat z miotłą i „zamiata” las – to cześć B piosenki. Po części B następuje znowu część A, dzieci wracają do czynności odpowiadających tej części. Po zakończeniu pierwszego przebiegu piosenki skrzat oddaje miotłę innemu dziecku i zabawa rozpoczyna się od początku.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin