Wodniak jądra ( hydrocele)
Jest spowodowany gromadzeniem się płynu w osłonce własnej jądra. Za czynnik etiologiczny uważa się nie zamknięcie wyrostka pochwowego otrzewnej, przez który płyn z jamy brzusznej spływa do osłonek jądra. Czasami towarzyszy niewielkiej przepuklinie pachwinowej. Spotyka się też wodniaki występujące przy całkowicie zarośniętym wyrostku pochwowym. Najczęściej są spowodowane urazem moszny i gromadzeniem się płynu zapalnego między osłonkami jądra. Mogą też być spowodowane idiopatyczną produkcją płynu w obrębie osłonek jądra. U noworodków i niemowląt zaleca się w postępowaniu unoszenie moszny dziecka ku górze poprzez odpowiednie założenie pieluszki. Sprzyja to zamknięciu się wyrostka pochwowego otrzewnej. Utrzymywanie się wodniaka u chłopców kilkuletnich wymaga leczenia chirurgicznego.
Leczenie chirurgiczne wodniaka jądra u dzieci wykonuje się z dojścia identycznego jak przy operacji przepukliny pachwinowej. Po otwarciu powłok i rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego wyodrębnia się powrózek nasienny. W jego obrębie znajduje się wyrostek pochwowy otrzewnej, który ewentualnie się zaopatrza. Polega to na odpreparowaniu wyrostka pochwowego od elementów powrózka i jego wysokim podkłuciu i podwiązaniu. Zaopatruje się to w typowy sposób, podobnie jak worek przepuklinowy. Następnie wyciąga się z moszny jądro i rozcina szeroko osłonkę pochwową jądra ewakuując płyn wodniaka na zewnątrz. W zależności od metody są różne sposoby postępowania.
W przypadku Sposobu von Bergmana osłonki się przecina, a następnie całkowicie usuwa pozostawiając jądro pozbawione osłonek. W sposobie Winkelmana osłonki po przecięciu wywija się na drugą stronę i zszywa kilkoma szwami pojedyńczymi. Po zaopatrzeniu wodniaka jądro umieszcza się z powrotem w mosznie uważając by nie skręcić przy tym powrózka nasiennego i nie doprowadzić do skrętu jądra. Powłoki ciała zamyka się warstwowo. W przebiegu pooperacyjnym dość często dochodzi do obrzęku moszny lecz najczęściej ustępuje on samoistnie. Do powikłań operacji zaliczamy:
- krwawienie z rany pooperacyjnej,
- uszkodzenie powrózka nasiennego,
- skręt jądra
- nawrót wodniaka jądra
- wystąpienie przepukliny pachwinowej.
karolcia09