liczebn 1-3 - scenariusz.doc

(38 KB) Pobierz
" Przyjęcie dla lalek" zabawa dydaktyczna wg

" Przyjęcie dla lalek" zabawa dydaktyczna wg. Z.Bogdanowicz.

Cel: Utrwalenie właściwości liczby trzy; tworzenie zbiorów przedmiotów na pod­stawie usłyszanej liczby: zmniejszanie zbioru przez odejmowanie jednego przedmio­tu: wydzielanie trzech przedmiotów z większego zbioru.

Pomoce: lalka i miś. Nakrycia śniadaniowe: kubki, talerze, łyżeczki, serwetki. Cztery krzesła dla lalek i stolik. Kromki chleba, płyn w dzbanku.

Przebieg zabawy: Dzieci gromadzą się przy małym stoliku. Na dużym stole, pod przykryciem przygotowane są cztery nakrycia śniadaniowe. Nauczycielka informuje dzieci, że przyjdzie do nich troje gości: laika i dwa mi­sie. Najeży wice przygotować dla nich przyjęcie. Dzieci układają nakrycia na trzy osoby. Każde musi powiedzieć, jakie przedmioty są potrzebne (nazwać) oraz określić ilość. Kolejno podchodzą do dużego stołu i z przygotowanej liczby czterech takich samych przedmiotów odliczają i przenoszą na mały stolik po trzy jednakowe przedmioty. Gdy naczynia i jedzenie są przygotowane, przychodzą goście-. Okazało się ze jeden miś zachorował. Przyszedł tylko jeden i tylko 1 lalka. Nakryć i krzeseł jest teraz za dużo. Trzeba zmniejszyć liczbę każdego z rodzajów przedmiotów o jedną sztukę, achy ich było tyle ilu gości. Każde dziecko na zapytanie nauczycielki u p: "Czy talerzyków nie jest za dużo? Ile trzeba odnieść?" odpowiada "Jeden talerz, jedną łyżkę, jedno •krzesło itd. Po dostosowaniu liczby nakryć do liczby gości dzieci częstują się przygotowanym jedzeniem.

" Znajdź swoje miejsce" zabawa dydaktyczna wg. Z. Bogdanowicz.

Cel; Utrwalenie znajomości liczb w zakresie do 3 przez porównywanie zbiorów.

Wprowadzenie wstępne: Nauczycielka pokazuje dzieciom kartoniki i duże kar­tony. Kilkoro dzieci porównuje rysunki na Jednych i drugich, należy objaśnić, że np. na dużym kartonie są dwa koty i na małych także dwa itd. Nauczycielka umieszcza kanony w sześciu miejscach sali w dużej odległości od siebie. Dzieciom wręcza po jednym kartoniku (bez wyboru) i mówi: "Będziecie przechodzić koło tych kartonów. Kto dostał obrazek, na którym te zwierzęta i policzył, że jest ich taka sarna liczba, musi się zatrzymać." Dzieci ustawiają, się jedno za drugim i wędrują, (np. przy muzyce). Szereg zatrzy­muje się przy każdym z kartonów. Dzieci porównują, treść swoich obrazków z treścią; przedstawiona, na kanonie. Gdy wszystkie dzieci  zgromadzą przed kartonami, nauczycielka sprawdza, czy kłoś się nic pomylił. Powtarzając zabawę można wprowadzić różne urozmaicenia. Na przykład nau­czycielka zwraca się do dzieci z prośba,: "Dzieci, które mają obniżki z dwoma kotka­mi, niech pokażą jak kotki się myją lub "Dzieci, które maje; obrazki z trzema pieskami pokażą Jak pieski skaczą , A może trzy pieski staną obok siebie na tylnych łapkach'

 

”W który autobus wsiądziesz?" Zabawa dydaktyczna wg Z. Bogdanowicz.

Cel: Utrwalenie znajomości liczb w zakresie l -3 przez porównywanie zbiorów w zakresie od l do 3. Nauczycielka informuje dzieci, że będą się bawiły w jazdę autobusami. Połowę grupy dzieli na gromadki, każda z nich bodzie tworzyć jeden autobus. Dziecku wybranemu na kierowcę przypina na piersi kanton ze zbiorem kółek i do ręki daje "kierownice". Konduktor otrzymuje torbę. Pozostałe 3 czy 4 dzieci podtrzymują i naprężaj linę, którą opasany jest kierowca i konduktor, tak by w auto­busie mogło się pomieścić kilku podróżnych. Druga połowa grupy to podróżujący. Dając, każdemu z nich jeden bilet nauczy­cielka pyta: 'Czy będziesz wiedział, którym autobusem jechać? Pomoże ci w tym bi­let. Przypatrz się uważnie, ile jest na nim kolek, a następnie spójrz na krążek na au­tobusie. Jeżeli na nim będzie tyle kolek, co na bilecie, możesz do niego wsiąść. 'Dzieci z bagażami rozchodzą się stając na różnych przystankach. Autobusy wyjeżdżają i po kolei zatrzymują się przy każdym przystanku. Bilety sprawdza konduktor. Po zabraniu wszystkich pasażerów z odpowiednimi "biletami", autobusy zatrzy­mują, się na przystanku końcowym. Dzieci wysiadają i przez chwil? bawią się zabawkami. Na wezwanie "odjazd" lub po usłyszeniu sygnału, każdy wsiada do uprzednio zajmowanego wozu. Konduktor sprawdza ponownie bilety. Autobusy podjeżdżają do przystanków w odwrotnej kolejności niż poprzednio. Na każdym wysiadają ci pasa­żerowie, którzy w tym miejscu wsiadali. Powtarzając zabawę należy zmienić role. Obowiązują, pewne reguły np. Pierwsze wysiadają mamy z dziećmi (dziewczynki z lalkami) itp.

"Spiesz się do gniazda" zabawa dydaktyczna wg. Z. Bogdanowicz.

Cel: Utrwalenie znajomości liczby 2 i 3. Przeliczanie do 2 a następnie do 3 na pod stawie nazwy liczby. Ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach "kle", "pi".

Wprowadzenie wstępne: Nauczycielka wskazuje koła i pyta: Czy potraficie się  tak rozdzielić by do każdego z kół weszło tylko dwoje dzieci.

Przebieg zabawy: Dzieci są ptakami ( bociany lub jaskółki) Do każdego gniazda mogą wejść tylko dwa ptaki.. Na hasło: "bociany" (lub Jaskółki} fruwają wszystkie dzieci i naśladują odgłos „ kle” lub „ pi”

Przed podaniem hasła „bociany do gniazd" trzeba przypomnieć, że w gnieździe mogą być tylko dwa ptaki. Po nabraniu wprawy w prawidłowym rozmieszczaniu się w gniazdach można utrudniać reguły. Zamiast dwóch ptaków będą wchodzić do gniazda trzy. \Wówczas liczba kół zmniejszy się do jednej trzeciej uczestników, a liczba dzieci powinna być podzielna przez trzy. Gdyż pozostawienie dziecka bez miejsca sprawiłoby mu przykrość.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin