Czarostwo Belladonny - Sny.doc

(223 KB) Pobierz

Sny

"Niektóre sny są bardziej prawdziwe niż to, co ludzie zwą rzeczywistością."

                                                    Marion Zimmer Bradley "Kapłanka Avalonu"

 

 

http://www.czarostwobelladonny.fc.pl/sny.gif

 

"Nawet teraz
Noc jest pełna srebrnych źdźbeł deszczu,
A ja poślę swoją duszę, niech ujrzy Twoje ciało."
M. Medici



Czym jest sen?
Fazy snu
O marzeniach sennych
Interpretacja snu
Sny jako odbicie ukrytych pragnień...
Różnice płci
O koszmarach sennych
Rodzaje snów
Znaczenie niektórych motywów sennych.
"Pierwsze kroki w świadomy sen" Janusz Konrad Jędrzejczyk
Fragment książki
Gayle Delaney pt. "Wszystko o snach"
Fragment książki - O inkubacji snów
Donald de Gracia -Używanie snów do wywołania projekcji astralnej
Fragment
 


Czym jest sen?

Sen jest powtarzającym się regularnie stanem fizjologicznym. Występuje wówczas ograniczenie aktywności i świadomości, zaś nasza podświadomość zyskuje możliwość porozumienia się z nami za pomocą np. symboli. Sen spełnia funkcję regeneracyjną organizmu. Jednak, gdy śpimy nasz organizm przejawia pewną aktywność, która jest związana z zachowaniem w ciągu dnia, emocjami i pamięcią. Sny są integralną częścią życia każdego z nas. Jeśli ich nie zauważamy i nie próbujemy zrozumieć, tracimy cząstkę siebie samych. I marnujemy 1/3 naszego życia... ponieważ tyle mniej więcej czasu przesypiamy.

Fazy snu

Istnieją dwie główne fazy snu. Pierwszą z nich jest REM - stan regularnie powtarzający się, w którym występują szybkie ruchy gałek ocznych. Następną fazą jest stan NREM, który składa się aż z czterech części, różniących się między sobą głębokością snu. Faza NREM występuje zaraz po zaśnięciu i wtedy śpimy najmocniej.

W fazie REM zahamowana jest wszelka aktywność mięśni, nasze ciało jest nieruchome. Jesteśmy zupełnie pozbawieni świadomości. W organizmie, szczególnie w autonomicznym układzie nerwowym, występują zmiany fizjologiczne w postaci różnic w tempie pracy serca i ciśnienia krwi. To w fazie REM, która nazywana jest snem paradoksalnym, nasilają się często wszelkie dolegliwości sercowe u ludzi chorych. Zjawisko to występuje w godzinach porannych, kiedy to śpiąc normalnie w nocy przez 8 godzin o tej porze przebywa się właśnie w takiej fazie snu. W tym czasie występują też marzenia senne. Chociaż ostatnie badania udowodniły, że nie są one obce również fazie NREM.

O marzeniach sennych

Marzenia senne umożliwiają nam przede wszystkim rozładowanie napięć, które nagromadziły się w ciągu dnia, jednak należy także pamiętać o tym, jak są ważne. Istnieje wiele teorii wyjaśniających zjawisko snów. Według Freuda marzenia senne pokazują niezaspokojone pragnienia oraz przebyte konflikty i ważne zdarzenia. Według Junga marzenia senne ukazują pewne aspekty obecnego życia danej osoby oraz jej możliwości. Symbole w snach wskazują, w jaki sposób można dokonać zmian w życiu, na których nam szczególnie zależy. W każdym razie marzenia senne są historyjką, która zawiera elementy zarówno rzeczywistości zewnętrznej jak i psychiki osoby śniącej.

Interpretacja snu

"Sny są językiem Boga. Gdy Bóg przemawia językiem świata, mogę odgadnąć ich znaczenie. Jeśli zaś mówi językiem twojej duszy, to tylko ty jeden możesz je zrozumieć."
P. Coelho

Interpretacja snu jest bardzo trudną sztuką. Ilość symboli, sytuacji i znaczących postaci, jaka może w nich wystąpić, często przytłacza nas i sprawia, że pochopnie rezygnujemy z próby odnalezienia sensu całego snu. Jednak warto się tym zająć, gdyż wielokrotnie nasza podświadomość poprzez sny próbuje nam coś przekazać, coś, co może okazać się dla nas niezwykle ważne.
Snów nie należy traktować dosłownie, gdyż są one przede wszystkim zjawiskiem psychologicznym. Opis snu nie jest tym samym, czym śnienie. Nie każdy ma jednakową zdolność zapamiętywania snów, chociaż można się tego wyuczyć. Dalej znajdziecie sposoby dokonania tego. Sny łatwiej zapamiętują osoby wrażliwe, emocjonalne, kierujące się w życiu intuicją. Aby zinterpretować sen, trzeba posiadać dużą wrażliwość, wyobraźnię, intuicję i wiedzę o człowieku. Najczęściej jednak ludzie interpretują sny szukają gotowej odpowiedzi w sennikach. Zdarza się, że występuje tu zgodność w rozumieniu symboli, ponieważ niektóre z nich mają uniwersalne znaczenie, na przykład: ogień, woda, wąż. Jednak zawsze należy brać pod uwagę indywidualne skojarzenia, ale o tym dalej...

Sny jako odbicie ukrytych pragnień...

Jeśli nie realizujemy swoich pragnień, gdyż uważamy je za dziwaczne lub niemoralne, to mogą się one zacząć przejawiać zamaskowane symbolami w naszych snach. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas snu ograniczona jest nasza świadomość i opada wewnętrzna cenzura. W snach psychika może sobie pozwolić na wszystko i tak też się dzieje. Według Freuda często źródłem wielu symboli w snach jest seks. U niektórych osób potrzeby z nim związane obwarowane są wieloma zakazami na jawie i realizują się wtedy we śnie. Wszelkie podłużne przedmioty jak kije, długopisy, parasole, krawaty symbolizują narządy płciowe męskie. Natomiast szafy, skrzynki, pudełka - to narządy damskie. Wchodzenie po schodach, drabinie może być aktem płciowym. Ale pamiętać należy, że teorie Freuda nie zawsze się sprawdzają. ;)

Różnice płci

Sny kobiet i mężczyzn różnią się między sobą, np. w snach kobiecych akcja dzieje się często w znanych im wnętrzach domów. Występują tam częściej osoby pojedyncze i znajome. Przejawiają one dużo emocji i komunikacji werbalnej. U mężczyzn jest prawie odwrotnie. Akcja snu rozgrywa się w otoczeniu nieznajomym, poza domem i charakteryzuje się często dużym poziomem agresji oraz aktywnością fizyczną. Mężczyźni często śnią o grupach ludzi. Ogólnie większość z nas śniąc ma tendencję być ofiarami.

O koszmarach sennych

Najczęściej koszmary senne nękają dzieci. Często przejawia się tu motyw jakiejś katastrofy, w której śniący jest bezradny i ma do wyboru poddać się lub walczy bezskutecznie z niebezpieczeństwem. Jest przerażony. W chwili kiedy potrzebne jest działanie, śniący upada lub nic nie może zrobić. Przeważnie wtedy budzi się. Takie sny mają najczęściej związek z naszymi nerwami. Jeśli powtarzają się, mogą świadczyć o znerwicowaniu osoby. W takim samym stanie mogą być ludzie, którzy odczuwają długotrwały brak marzeń sennych.

Rodzaje snów

Istnieją sny, które są jedynie odreagowaniem napięć i emocji. Niektóre z nich wskazują na niedomagania zdrowotne, inne symbolizują nasze możliwości, kompleksy lub życzenia, a jeszcze inne to po prostu sny prorocze. Wszystkie skłaniają nas do głębokiej refleksji. Sen jest podobny do filmu, jednak o wiele bardziej intrygujący i ciekawy, bo dotyczy nas samych. Szczególne znaczenie mają sny kolorowe, a także te, które się powtarzają. Warto przynajmniej poobserwować i pomyśleć, jakież to symbole przejawiają się w nich i jakiej sfery życia mogą dotyczyć.

Sny fizyczne
Może zacznijmy od tych najzwyklejszych snów, które nazywamy fizycznymi aby odsiać je od snów wartych pokuszenia się o interpretację. Powstają one na skutek wpływu na nas czynników tak zewnętrznych jak i wewnętrznych. Śpiąc odbieramy różne sygnały, które mimo naszej nieświadomości docierają do nas i przeobrażone przedostają się do świata naszych marzeń sennych. Najczęstszymi przykładami snów tego typu są sny wynikające z niezaspokojenia naszych potrzeb fizycznych, czyli powstające na bazie uczucia głodu, pragnienia czy potrzeby oddania moczu. Nasz organizm sygnalizuje nam tę potrzebę we śnie. Np. któż z nas nie zna snów, w których ciągle szuka czegoś do picia i coś nie może niczego znaleźć, a nawet jak się napije to pragnienie męczy go nadal determinując treść snu. To samo, kiedy we śnie szukamy toalety, by pozbyć się parcia na pęcherz. Hmm, odnalezienie jej jest wówczas bardzo trudne, coś nam ciągle przeszkadza. A propos tej kwestii wspomnę jeszcze o osobach cierpiących na moczenie nocne lub posiadających chory pęcherz. Śni im się, że idą do toalety i z ulgą załatwiają swoją potrzebę. Jednak okazuje się czasem, iż miało to miejsce także w rzeczywistości, w łóżku. Pewien pan opowiadał taką historyjkę o chłopcu, który ciągle sikał przez sen do łóżka tłumacząc, że przychodzi wtedy do niego krasnoludek i pyta się go: "Sikamy?" A on odpowiada: "Sikamy" i efekt rano jest znany. Pan poradził chłopcu, by ten powiedział krasnoludkowi "Nie sikamy", gdy ten się pojawi znowu. Chłopczyk tak uczynił, ale wówczas krasnoludek powiedział: "Nie sikamy? No to sr..." i wynik wizyty krasnoludka okazał się jeszcze gorszy. Historyjka ta, choć żartobliwa, ukazuje pewną istotną kwestię: we śnie jesteśmy często podatni na wpływy i komendy, na sugestię. Często nie potrafimy odmawiać. Wracając do snów fizycznych to także choroba może się poprzez nie "odzywać".
Warto wspomnieć jeszcze o czynnikach zewnętrznych jak np. dźwięki z telewizora, budzika, które także mogą wpłynąć na strukturę snu fizycznego. Odebrany dźwięk przeistoczy się w coś innego jednak wówczas nie ma potrzeby doszukiwania się w nim głębszego sensu.
Różne czynniki mogą być odpowiedzialne za przebieg snu w przypadku snów fizycznych. Np. zbyt ciasno zapięta pod szyją piżama może wywołać sen o duszeniu, zaś zbyt ciężka kołdra - o przygnieceniu itd. Nieodpowiednia dieta i problemy z układem pokarmowym także bywają przyczyną koszmarów sennych. Kiedy budzimy się i coś nas boli najpewniej uderzyliśmy się podczas snu, nie jest za to odpowiedzialny stwór, który we śnie masakrował nam rękę. ;P
Znane są eksperymenty sztucznego wywoływania snów fizycznych, np. śniącemu pod nos podkładano coś pachnącego np. perfumy. Potem taka osoba śniła o tym z czym ten zapach się kojarzył: kwiatach, pachnących łąkach etc.

Sny symboliczne
Teraz przechodzimy do charakterystyki znacznie ciekawszej grupy snów a mianowicie snów symbolicznych, w których podświadomość śniącego komunikuje się z nim za pomocą symboli. Sen symboliczny może ukazywać stan naszej psychiki, sytuacji życiowej (nacisk na te aspekty życia, które nie układają się tak, jakbyśmy tego chcieli). Podświadomość stara się nam pomóc ukazując za pomocą symboli wyjścia z kłopotliwych sytuacji, wskazuje, jak możemy sobie pomóc etc. Dlatego też naprawdę warto zagłębić się nieco w symbolikę snu. W snach symbolicznych możemy zobaczyć także projekt przyszłości będący wynikiem naszych obecnych działań lub działań, które podejmiemy: w ujęciu negatywnym i pozytywnym.

Interpretacja snu symbolicznego bazuje na znajomości dopasowania znaczeń symboli. Co nie jest łatwe, gdyż symbole ze swej natury wieloznaczne zyskują na wielości interpretacji w przypadku okoliczności występowania i mogą wówczas przyjmować krańcowo różne znaczenie.

Poprzez sny symboliczne nasza podświadomość stara się nawiązać z nami kontakt i przekazać nam coś ważnego. Do grupy snów symbolicznych należą np. sny powtarzające się i sny wstrząsowe (emocjonalne).

Sny powtarzające się, jak już wyżej wspomniałam, należą najczęściej do kategorii snów symbolicznych. Cechą charakterystyczną takich snów jest, jak sama ich nazwa wskazuje, fakt powtarzalności. Jeśli jakiś sen śnił się nam przynajmniej dwa razy, to możemy zaliczyć go do tej kategorii. Jednym z typu snów powtarzających się jest sen, w którym prawie nic się nie zmienia. Powraca on w niemal niezmienionej formie. Są jednak jeszcze sny, w których powtarza się dane miejsce bądź fakt, np. powraca do nas określony fragment snu i/lub jakiś określony charakterystyczny szczegół przewija się w różnych snach.
Sny powtarzające są bardzo ważne, gdyż przeważnie poruszają bardzo istotny problem dla śniącego. Podświadomość przekazuje nam coś, lecz my nie umiemy odebrać właściwie jej komunikatu. Wtedy próbuje po raz kolejny. Powtarzanie jakiegoś snu może trwać nawet przez bardzo długi okres czasu, ale praktycznie zawsze ustępuje gdy w rzeczywistym życiu rozwiążemy gnębiące nas problemy, które sygnalizowane są poprzez sen.

Sny wstrząsowe, czyli inaczej emocjonalne, wywołują nasze emocje, wywierają na nas duże wrażenie. Jesteśmy po nich wstrząśnięci i musimy dochodzić do siebie. Ten typ snów pamiętamy bardzo dobrze, często z wieloma detalami. Zdarza się nawet, że nie znikają z naszej pamięci nawet przez wiele lat. Sen emocjonalny jest przesycony konkretną emocją bądź emocjami. Poprzez ten sen nasza podświadomość pragnie nam coś wykrzyczeć. Powinno się poświęcić mu wiele uwagi. Zająć się jego interpretacją tak jak i powyższych snów powtarzających się.

Bardzo bliskie snom wstrząsowym są sny karzące, kiedy to nasza podświadomość ukazuje nam nasze błędy, o których istnieniu zdajemy sobie sprawę lub też już nie (tzn. tak głęboko ukryliśmy to, że nasza świadomość nie posiada już tam dostępu). Ukrywamy je przed swoją świadomością w odmętach podświadomości, z których to podczas snów wydostają się na "światło dzienne", byśmy mogli się z nich oczyścić i pozbyć ukrytej winy. Na ogół są to dość łatwe do interpretacji obrazy, jednak im bardziej nasze poczucie winy etc. zostało zepchnięte w mrok zapomnienia, tym trudniej do niego dotrzeć.

Znaczenie niektórych motywów sennych.


http://www.czarostwobelladonny.fc.pl/sen.jpg
Sny przedstawiają często ambicje, możliwości, pragnienia i problemy danej osoby. Jeżeli śnimy o tym, że rozmawiamy z ważnymi osobistościami, na przykład z prezydentem lub papieżem, to można przypuszczać, że mamy predyspozycje do obejmowania stanowisk kierowniczych i się tego pragniemy. Kobieta, która w snach ucieka przed mężczyznami, boi się ich, prawdopodobnie realnie ma trudności w relacjach z nimi. Osoby, które w snach przeżywają szczęście, doświadczają uczucia błogostanu, a nawet ekstazy, w rzeczywistości mają wiarę we własne możliwości, są pozytywnie nastawione do świata i dużo mogą w nim osiągnąć. Jednak jest to ogromne uogólnienie, które nie we wszystkich rodzajach snów wydaje się być słusznym. Przyjrzyjmy się zatem symbolice snów.



"Pierwsze kroki w świadomy sen" Janusz Konrad Jędrzejczyk
Fragment książki

Praktyka Inkubacji

Chcąc wywołać sen na określony temat musimy świadomie użyć mechanizmu, który zaobserwowaliśmy analizując powiązania bieżących wydarzeń z naszymi snami. Tematy snów są zdeterminowane naszym stanem emocjonalnym i podświadomymi nastawieniami, pragnieniami i emocjami wywołanymi przez wydarzenia i nasze reakcje na nie w ciągu minionego dnia. Dlatego, aby śnić na określony temat, musimy wywołać w sobie odpowiednie nastawienie i właściwy stan emocjonalny.

Przygotowanie do inkubacji snów musimy zacząć od oczyszczenia umysłu z wrażeń dnia. Chodzi o to, aby przypadkowe myśli, wydarzenia i emocje z minionego dnia nie wpływały na nasze sny. Dlatego przygotowując się do świadomego wywołania snu na określony temat powinniśmy temu poświęcić szczególną uwagę. Wskazane jest zapisanie w kilku zdaniach tego, co robiliśmy i czuliśmy w ciągu dnia. Powinniśmy zamknąć dzień wraz z wszystkimi jego emocjami oraz wyciszyć i uspokoić umysł poprzez relaks i medytację. Kiedy w ten sposób przygotujemy umysł do inkubacji, możemy przejść do jej zasadniczej części. Najpierw należy określić temat danego snu. Musi to być coś, co naprawdę nas interesuje i w stosunku do czego jesteśmy w stanie wzbudzić szczere oczekiwanie i pragnienie. Coś, co naprawdę jest w stanie poruszyć nasze emocje i zaintrygować Mogą to być nurtujące nas pytania, przygoda, którą pragnęlibyśmy przeżyć, cel, na osiągnięciu którego nam zależy. Mogą to być relacje z innymi ludźmi, rozwiązanie frapującego nas zagadnienia itp. Osobiście często wykorzystuję inkubację w celu zdobycia informacji na temat praktyki duchowej, zdrowia czy niepewnych kwestii.

Kiedy już starannie określimy temat na jaki chcielibyśmy śnić, powinniśmy poświęcić jakiś czas na zastanowienie się nad tym wyborem - dlaczego jest to dla nas istotne, dlaczego chcemy się tym zająć, co jest przyczyną problemu i jakie mogą być jego rozwiązania, przesłanki - zwróć uwagę na emocje i odczucia z tym związane. Przemyśl dokładnie całą sprawę, zapisując możliwie najwięcej, co pozwoli ci ukierunkować umysł i emocje na zamierzony temat - jest to zasadniczy element inkubacji snów.

Następnie możemy spróbować znaleźć jakiś przedmiot, który kojarzy nam się z zamierzonym tematem snu. Może to być zdjęcie, pamiątka itp. Możemy też wykonać jakiś rysunek. Kiedy dobierzemy już przedmiot, powinniśmy wziąć go do ręki i zastanowić się nad tematem zamierzonego snu i tym, w jaki sposób wybrana rzecz się z nim kojarzy. Ma to na celu wzmocnienie psychologicznego związku między tematem a tym przedmiotem. Zwróćmy szczególną uwagę na emocje i uczucia towarzyszące wybranej przez nas treści. Powinny to być myśli pozytywne. Potem odkładamy ten przedmiot i nie zastanawiamy się już nad nim do końca dnia. Wieczorem umieszczamy przedmiot przy łóżku, tak abyśmy mogli patrzeć na niego zasypiając. Zdarzało mi się wywoływać sny na określony temat poprzez samą koncentrację na zdjęciu przed zaśnięciem.

Kolejnym krokiem jest zwiększenie naszej motywacji. W tym celu powinniśmy spokojnie usiąść nad kartką papieru, na której zapisaliśmy motyw przewodni naszego snu, umieścić przed sobą przedmiot go symbolizujący i zastanowić się, dlaczego ten temat jest dla nas ważny i czego oczekujemy po naszym śnie. Nie powinno to być zawarte w jednym zdaniu. Należy włożyć w to nieco wysiłku, aby uświadomić sobie i rozwinąć naszą motywację. Istotne jest, aby intencja była szczera, ponieważ im więcej damy z siebie, tym lepszy osiągniemy efekt. Zaś jeśli nie udowodnimy sobie, że naprawdę nam na tym zależy rezultaty też nie będą imponujące. Nie warto skupiać się na szczegółach zamierzonego snu. Należy nadać mu tylko kierunek i temat, a skoncentrować się na motywacji i oczekiwaniach z nim związanych. Nie powinniśmy też w opisywaniu naszych motywacji dążyć do zamknięcia tematu, lecz wyraźnie go zaznaczyć, spostrzec różne przesłanki itp. Kiedy już to zapiszemy, odkładamy kartkę i od czasu do czasu w ciągu dnia wracamy myślą do tych argumentów, próbując znaleźć nowe, bądź rozwinąć już istniejące nie zapisując ich.

Wieczorem, kiedy nadchodzi okres przygotowań do snu, powinniśmy szczególnie dokładnie oczyścić swój umysł z pragnień i emocji minionego dnia, aby to nie one inkubowały nasz sen. Pomyślmy, o czym i dlaczego chcemy śnić dzisiejszej nocy. Warto podejść do tego emocjonalnie, aby wzbudzić pragnienie śnienia na określony temat. Następnie zostawiamy ten wątek i nie myśląc już o nim medytujemy i wykonujemy przygotowanie do snu. Przy łóżku, tak abyśmy mogli go obserwować zasypiając, umieszczamy nasz przedmiot symbolizujący tematykę zamierzonego snu.

Kładąc się spać umieszczamy pod poduszką naszą karteczkę z zapisanym tematem i obserwując nasz przedmiot relaksujemy się i zasypiamy, oczekując pojawienia się snu na wybrany temat. Można zastosować praktykę oddechową opisaną w rozdziale o pamiętaniu snów i w ten sposób zasnąć. Możemy również kierować uwagę na symboliczny przedmiot.

Nie powinniśmy się zrażać, jeśli za pierwszym razem nasz sen będzie tylko luźno związany z zamierzonym tematem lub związku tego nie znajdziemy. Przeanalizujmy go pod tym kątem i spróbujmy określić, co wywołało ten sen. Z czasem, kiedy wyczujemy dokładnie zależności emocjonalne między tym co robimy a tematyką snów, nasza zdolność indukowania znacznie się poprawi. Kiedy nabierzemy wprawy, indukowanie określonego snu nie powinno stanowić specjalnego problemu. Najistotniejsze jest tu wytworzenie właściwego nastawienia emocjonalnego. Możemy również wspomagać się autosugestią, to bardzo pomaga, zwłaszcza na początku. Powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość czasu na rozwinięcie zdolności ustawiania śnienia i spróbować wypracować określony rytuał, stałą procedurę postępowania złożoną z najskuteczniejszych w naszym przypadku metod i modyfikacji określonych technik inkubacji oraz przygotowania do snu. Nie powinniśmy się wahać przed użyciem jakichkolwiek sposobów, jeśli obserwujemy ich skuteczność w naszym przypadku. O niektórych z nich powiem później.

Znaczenie inkubacji snu
Nauczenie się inkubacji snu jest bardzo istotne z punktu widzenia pracy ze snami, ponieważ pozwala pracować z określonymi problemami, wywoływać kolejne sny pogłębiające zrozumienie danego tematu, jaki np. pojawił się we wcześniejszym śnie i używać ich do rozwiązywania nurtujących nas problemów. Jeśli nabędziemy w tym pewnej biegłości, możemy użyć tej umiejętności do wywoływania świadomych snów i indukowania w nich określonych działań. Bez zdolności inkubacji snu nasza praca czy to ze zwykłymi, czy to ze świadomymi snami będzie bardzo ograniczona i nie uda nam się wykorzystać nawet części drzemiącego tu potencjału. Nasza wewnętrzna mądrość przemawia do nas w snach.

Chińczycy nazywali sny zapomnianym językiem bogów. Wiele tradycyjnych kultur wyznawało podobne poglądy zrodzone z wiekowych doświadczeń i obserwacji. Inkubację snów można więc określić mianem sztuki zadawania pytań bogom, na które odpowiadają oni tym językiem. Tenzin Wangyal Rinpocze powiedział na jednym ze swoich wykładów, że nie potrzebujemy psychoterapeutów i psychoanalityków, jeśli nauczymy się słuchać naszych snów. Udzielają nam rad i mądrości nie osiągalnej dla najlepszego psychoanalityka. Jest to szczególnie słuszne w odniesieniu do inkubowanych snów. Z tych względów, jeśli myślimy poważnie nad rozwojem wewnętrznym, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nauczenie się świadomej inkubacji snów. Czas poświęcony na opanowanie tej sztuki nie będzie czasem straconym, a może się okazać najlepiej zainwestowanym czasem w naszym życiu. Może to być najbardziej wartościowa rzecz jakiej się nauczyliśmy. Należy też pamiętać, że umiejętność inkubowania snów odgrywa istotną rolę w procesie rozwijania świadomego śnienia. Dlatego szczerze zachęcam do opanowania tej umiejętności.


Gayle Delaney pt. "Wszystko o snach"
Fragment książki
O inkubacji snów

Etap 1: Wybierz odpowiednią noc.
Po pierwsze, wybierz taką noc, kiedy nie jesteś zbyt zmęczony. Aby współdziałać ze swoim snem, a nie zwalczać go, w żadnym razie nie możesz być pod wpływem alkoholu, leków czy narkotyków. Valium i większość proszków nasennych zaciemnia umysł.(...)
Upewnij się, że przed zaśnięciem możesz poświęcić piętnaście lub dwadzieścia minut dziennikowi snów. Następnego ranka potrzebne będzie co najmniej dziesięć minut na zapisanie inkubowanego snu, chyba że obudzisz się w środku nocy i zrobisz to od razu.

Etap 2: Zapiski dzienne
Przed pójściem spać zrób dzienne zapiski. Napisz trzy lub cztery wiersze o tym, co robiłeś i czułeś w ciągu dnia. Jakie były najważniejsze momenty emocjonalne? Zapisanie uczuć i myśli z całego dnia odciąży umysł, zrelaksuje i pomoże lepiej zapamiętać sny.

Etap 3: Dyskusja inkubacyjna
Na tym etapie, zwanym dyskusją inkubacyjną, posługujemy się świadomym umysłem (i sercem), żeby przyjrzeć się dokładniej i bliżej swojej sytuacji. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś gotów zająć się problemem, zwanym tematem inkubacji. Przemyśl dokładnie całą sprawę, zapisując możliwie najwięcej. Pomocne mogą okazać się następujące pytania:

Co postrzegasz jako przyczyny problemu?
Jakie widzisz alternatywne rozwiązania i dlaczego nie możesz wykorzystać jednego z nich?
Jak się czujesz, pisząc to?
Jakie "dodatkowe korzyści" czy pożytki możesz osiągnąć, przeciągając ten konflikt?
Czy życie z tym problemem wydaje się bezpieczniejsze niż jego rozwiązanie?
Z czego musiałbyś zrezygnować (np. ze współczucia, cierpienia), gdyby ten problem został rozwiązany? Co by się zmieniło, gdyby ten problem został rozwiązany?

Może nie chodzi ci o rozwiązanie problemu, może szukasz informacji czy głębszego rozeznania jakiejś sprawy. W takim przypadku zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz czy potrzebujesz danej informacji i jak zamierzasz ją wykorzystać. Dopóki nie zaśniesz, staraj się drążyć temat inkubacji. Zanalizuj uczucia, oczyść umysł z myśli - przenieś je na papier. Istnieje duża pokusa opuszczenia tego etapu. Wielu osobom mimo to udaje się z powodzeniem inkubować sen. Jednak dla początkujących jest to jeden z najważniejszych etapów. Im lepiej wykorzystasz świadomą myśl do rozważenia problemu i dokładniej zapisze dyskusję, tym łatwiej ci będzie zadać to istotne pytanie, które sięga samego sedna sprawy. I tym pewniejsze będzie to, że rano uzyskasz odpowiedź. Czasami wystarcza jedynie krótka dyskusja. Później, kiedy cały proces stanie się dobrze znany, można będzie częściowo lub całkowicie pomijać pisemną formę dyskusji. Jednak bardziej skomplikowane problemy nadal będą wymagały zapisania. Pamiętaj, że jeśli, chcesz, by pierwsza próba inkubacji snu zakończyła się powodzeniem, dyskusja będzie podstawowym czynnikiem powodzenia. Na marginesie dziennika napisz literki "DI" na początku zapisu dyskusji inkubacyjnej, żeby łatwiej ją było znaleźć.

Etap 4: Zdanie inkubacyjne
W następnym akapicie dziennika zapisz jednolinijkowe pytanie czy prośbę, wyrażającą najgłębsze i najwyraźniejsze pragnienie zrozumienia mechanizmu twojego położenia. Będzie to zdanie inkubacyjne. Staraj się, by była jak najprostsze. Może trzeba będzie wykonać kilka prób, zanim znajdzie się to właściwe sformułowanie. To zdanie może brzmieć: "Pomóż mi zrozumieć, dlaczego boję się wysokości i co mogę na to poradzić" albo "Jaki jest mechanizm naszego związku: co naprawdę dzieje się pomiędzy X i mną?". Jeżeli mamy nadzieję uzyskać jakieś nowe pomysły, musimy wyraźnie sprecyzować prośbę, na przykład: "Proszę o pomysł na następny obraz". Bez względu na to, czy chodzi o pytanie czy prośbę, należy znaleźć możliwie najkrótsze i najbardziej jasne zdanie. Im bardziej określone i konkretne jest zdanie inkubacyjne, tym bardziej określony będzie sen. Napisz zdanie inkubacyjne dużymi literami, na lewym marginesie postaw gwiazdkę. Nie zapomnij zapisać tego zdania przed zaśnięciem. Pominięcie tego kroku rodzi wiele problemów typu: "Ale co ja właściwie chciałem inkubować?", "Zapomniałem jak sformułowałem pytanie", "Nie mogłem się zdecydować, o którą sprawę mi chodzi".

Etap 5: Powtarzaj w kółko zdanie inkubacyjne zanim zaśniesz
Teraz możesz już umieścić dziennik przy łóżku, zgasić światło i zamknąć oczy. Skup całą uwagę na zdaniu inkubacyjnym. Wyobraź sobie, że zaraz stworzysz scenę snu, która odpowie na twoje pytanie. Nastawiasz kamerę na zbliżenie, na zdanie inkubacyjne. Przejmujesz kontrolę nad kamerą, nad swoją świadomością. Koncentruj się wciąż od nowa wyłącznie na tym zdaniu. Zasypiając, zapomnij o zapisanych rozważaniach dyskusji inkubacyjnej. Koncentruj się na swoim pytaniu. Nie przywiązuj wagi do rozpraszających myśli, typu: "Czy się uda?" albo "jutro muszę pamiętać...". Powracaj do zdania inkubacyjnego, które stanowi kwintesencję twoich poszukiwań. Pozwól, by wszystkie twoje uczucia skupiły się na tym zdaniu. Pamiętaj je aż do ostatniej sekundy przed zaśnięciem. Jeżeli tak zrobisz, możesz zasnąć z przekonaniem, że przyśni ci się twój problem już przy pierwszej próbie. To najważniejsza część procesu inkubacji, staraj się więc dobrze nastawić kamerę.

Etap 6: Śpij!
To najłatwiejszy krok. W niezrozumiały dla nas sposób cześć naszej świadomości, która z punktu widzenia jawy wydaje się zazwyczaj nieświadoma, nawiąże kontakt ze źródłami doświadczenia i mądrości, dostępnymi najczęściej jedynie w czasie snu. Wyciszając dzienną zaporę zmysłowych percepcji, nastawiamy się na subtelniejszy poziom doświadczenia.
W stanie snu najwyraźniej mamy dostęp do wielkiego magazynu całej naszej osobistej historii (czynów, postaw, wspomnień, impresji), a także informacji dotyczących możliwej przyszłości. Liczni psychologowie, psychiatrzy i badacze snów przekonali się, że nasze wewnętrzne ja widzi nasze życie i problemy znacznie wyraźniej, bardziej obiektywnie i w znacznie szerszej perspektywie niż na jawie.
Bardzo rzadko zdarza się, że jesteśmy na tyle świadomi, by zaobserwować pracę producenta snów. Możesz mieć świadomość tej części własnej istoty, która pracowicie wybiera odpowiednie postacie i asocjacje z twoich osobistych wspomnień, starając się przełożyć doświadczenia tej nie nastawionej trójwymiarowo części wewnętrznego ja na kategorie zrozumiałe dla świadomego umysłu. To spotkanie z wewnętrznym ja odbywa się w formie wysoce symbolicznej. Ja tworzące sny ma za zadanie przetworzenie owych mocnych symboli na znaki, które potrafimy powiązać z codziennym doświadczeniem. Sny, które zapamiętujemy mogą być jedynie końcówką procesu snu.
Inkubowane sny pojawiają się na ogół tej nocy, kiedy o nie prosimy. Sny mogą przedefiniować nasz problem, przełożyć go ze sposobu świadomego postrzegania na obraz dostrzegalny dla wewnętrznego ja. Ta rozbieżność może być bardzo pouczająca. Sny mogą prezentować takie alternatywy dylematu, których nigdy nie braliśmy pod uwagę. Mogą wprowadzić nas na zupełnie nowe obszary psychologicznego postrzegania i zrozumienia. I wreszcie, niektóre inkubowane sny mają kojące, uzdrawiające oddziaływanie. Samo doświadczenie takiego snu może zmienić nasze myślenie czy odczuwanie w taki sposób, który przyczyni się do rozwiązania konfliktu. Zaufaj producentowi twoich snów, że dobrze wykona swoje zadanie. Ta twórcza część twojego ja świadoma jest problemów inkubacyjnych i zdolna odpowiedzieć na nie zręcznie utkanymi snami.

Etap 7: Zapisanie
Zapisz szczegółowo wszystkie wspomnienia snu natychmiast po obudzeniu, choćby nawet w środku nocy. W tym momencie nie oceniaj ich znaczenia dla pytania inkubacyjnego. Włącz wszystkie uczucia, myśli, piosenki czy fantazje, jakie przychodzą ci na myśl. Spróbuj powtórzyć doświadczenie snu.
Etap 8: Wywiad na temat snu
Posłuż się wskazówkami z rozdziału 4 i przeprowadź dobry wywiad senny (to interpretacja snu polegająca na rozwijaniu znaczenia i opisywaniu poszczególnych elementów snu (miejsca, ludzi, zwierząt, przedmiotów, uczuć, emocji i działań, akcji) oraz znajdywaniu ich podobieństwa do sytuacji na jawie). Nie zmuszaj się do odpowiedzi na pytanie. Sen może dotyczyć innego tematu, zbadaj go więc z otwartą głową. Głupio byłoby przegapić sens snu, który był na tyle ważny, że wypchnął żądania inkubacyjne. Dopiero kiedy zrozumiesz, czego dotyczył sen, zadaj sobie pytanie, czy rzuca jakieś światło na zdanie inkubacyjne. Pamiętaj, że sny nie powiedzą ci, co robić. Są po prostu pracą twojego umysłu. Pozwól więc, by otworzyły ci oczy. Uzbrojony w to nowe spojrzenie, zrozumiałe dla umysłu na jawie, łatwiej podejmiesz odpowiednie decyzje za pomocą swego świadomego umysłu.

Krótka wersja instrukcji, jak inkubować sen

1. Zapisz pytanie, zanim położysz się spać.
2. Powtarzaj je w kółko, aż do zaśnięcia.

Bardzo krótka wersja

1. Powtarzaj pytanie, dopóki nie zaśniesz.

W miarę nabierania wprawy w koncentrowaniu się na temacie i zdobywania pewności, że wszystko się uda, można się ograniczyć zaledwie do krótkiej chwili skupienia przed snem. Niektórzy potrafią zamówić inkubację, sugerując ją sobie w ciągu dnia! Jeśli jednak chcemy zwiększyć szansę powodzenia, weźmy ołówek, kartkę papieru i trzymajmy się kolejnych kroków.


Donald de Gracia -Używanie snów do wywołania projekcji astralnej
Fragment

Jak osiągnąć projekcję astralną? Istnieją dwie główne metody, które tu przedyskutujemy: pierwsza to osiąganie świadomości we śnie, druga zaś polega na wprowadzaniu się w trans. Każdą z tych metod omówię szczegółowo, gdyż są to metody, które wielokrotnie wykorzystywałem z pozytywnym skutkiem. Jest jeszcze trzecia metoda, którą opiszę choć sam jej nie używam, a która obejmuje ćwiczenia wizualizacyjne. Na początku omówię metody związane ze snem, później z transem, a zakończę omówieniem metod wizualizacji. Wymienię również pokrótce kasety i inne pomoce, które są używane do osiągania OBE.

Zanim przejdę do poszczególnych metod, chcę podkreślić jedną ważną rzecz, którą powinno się robić: PROWADZENIE DZIENNIKA.

Jest to bardzo ważne. Będziecie chcieli przetrzymywać konkretny zapis wszystkich waszych doświadczeń z odmiennymi stanami świadomości. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo jest zapomnieć szczegóły tych doświadczeń. Możecie myśleć, że coś zapamiętacie, ale podobnie jak w przypadku zwykłych snów, wraz z upływem czasu możecie zapominać je. Jeżeli będziecie mieć zapis swoich doświadczeń będziecie mogli w każdej chwili ponownie się do nich odnieść. O tym, że bardzo łatwo jest zapomnieć szczegóły poszczególnych projekcji przekonuję się nawet teraz, gdy zdaję komuś relację z dawnej projekcji. Później gdy znajduję dane hasło w moim dzienniku zdaję sobie sprawę, że zapomniałem ważne fragmenty projekcji lub pomieszałem ze sobą dwie różne projekcje.

Z czasem, jak notatki zaczną się gromadzić, prowadzenie zapisów doświadczeń pozwala na uważne czytanie z podziałem na okresy. Wtedy możecie zauważyć podobieństwa i prawidłowości w swoich doświadczeniach, których można nie odkryć w inny sposób. Na przykład po wchodzeniu w projekcję astralną przez parę miesięcy przeczytałem swój dziennik i odkryłem powtarzający się wzór w moich projekcjach. Odkryłem, iż podczas prób latania w moich projekcjach, na mojej drodze stawały gałęzie drzew. Zdarzało się to na tyle rzadko, że nie zdawałem sobie sprawy, że była w tym jakaś regularność. Dopiero po obejrzeniu zapisków zgromadzonych przez ponad sześć miesięcy zdałem sobie sprawę, że zdarzało się to wystarczająco często by mogło coś znaczyć. I rzeczywiście znaczyło. Od tego czasu zdałem sobie sprawę, że gałęzie, które utrudniały mi wzlatywanie w górę były przekazem od mojej podświadomości. Za każdym razem, gdy drzewa uniemożliwiające mi latanie pojawiały się w moich świadomych snach, był to symbol poważnego defektu w mojej osobowości. Zrozumienie tej symboliki zajęło mi trochę czasu, ale gdy do tego doszedłem zacząłem pracować nad tym problemem. Po pokonaniu w sobie tej niedogodności, drzewa blokujące latanie przestały pojawiać się w moich projekcjach.

Powyższy przykład pokazuje nie tylko, że należy prowadzić dokładne notatki, lecz także to, że twoja osobowość wydaje się być "poza" tobą podczas projekcji i w jakiś sposób projekcje są formami autoterapii.

Powróćmy do notatek: w moim przypadku przez długi czas trzymałem dziennik przy moim łóżku. Za każdym razem, gdy miałem projekcję, pierwszą rzeczą, którą robiłem po powrocie na plan fizyczny było zapisanie wszystkiego, co pamiętałem z projekcji. Moje hasła mają ok. 10 stron w przypadku gdy dobrze pamiętam projekcję lub piszę tylko krótkie notki, które później, zwykle tego samego dnia, uzupełniam. Zdarzało mi się zapisywać doświadczenie po 1-2 dniach, ale nie polecam tego. Notowałem również na każdym kawałku papieru jaki miałem pod ręką. Na koniec wszystkie notatki przenosiłem do komputera. Obecnie zapisuję swoje projekcje astralne przy pomocy word-processora, ale wciąż często zapisuję je na papierze zanim wprowadzę do komputera. Najważniejsze jest zachowywanie zapisów doświadczeń, w sposób jaki najbardziej wam odpowiada.

Prowadzenie dziennika (osiąganie projekcji astralnych jak każda inna zdolność wymaga dyscypliny) jest częścią...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin