kwiecien06.doc

(46 KB) Pobierz
Najlepszym sposobem jest czytanie z aktywnym udziałem dziecka , bo wywołuje u niego największe zainteresowanie czytaniem

 

Smerfy , Krasnale i  co  dalej ?

 

       Gazetka informacyjna Przedszkola Nr 3 w Orzeszu kwiecień  2006

 

STRONA INTERNETOWA PRZEDSZKOLA.

 

www. PRZEDSZKOLENR3 .CBA.pl

W ostatnim  tygodniu marca Smerfy wyruszyły w „podróż” po Grecji .Szczegóły tej wyprawy oraz zdjęcia znajdziecie Państwo wkrótce na stronie internetowej .

 

ZADANIA DYDAKTYCZNO –WYCHOWAWCZE NA MIESIĄC KWIECIEŃ :

1.     Wprowadzenie tematyki związanej z wiosną : przylot ptaków , porządki wiosenne ,sprzątanie świata .

2.     Obrzędy i zwyczaje świat Wielkanocnych..

3.     Utrwalenie prawidłowych postaw dzieci w kontaktach z nieznajomym . Spotkanie z Sierżantem Hektorem , maskotką programu „Bezpieczny Świat Dziecka” oraz komendy powiatowej w Mikołowie.

4.     Obchody tygodnia holenderskiego w grupie Krasnali.
Uwaga: nastąpiła zmiana kraju , który poznają Krasnale z Niemiec na Holandię .

5.     Przygotowanie do nauki czytania :
- poznamy w kwietniu  :g ,j f..

6.      Pojęcia matematyczne :
- następstwa czasowe- następowanie po sobie określonych wydarzeń. Utrwalanie nazw dni tygodnia , określanie dnia wczorajszego i jutrzejszego .
-Poznanie cyfry oraz liczby 10.Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
-Wprowadzenie znaków nierówności <, > na konkretnych przykładach.
 

W MIESIĄCU  MARCU   PLANUJEMY

-   Zajęcia pokazowe z rytmiki  :
grupa Smerfów 4.04.06   godz. 915,
grupa Krasnali  11.04.06  godz. 915.

-   Zajęcia pokazowe w grupie Smerfów odbędą się
27.04.06 o godz.1000.

-   Odbędzie się kiermasz świąteczny ,na którym będzie można zakupić palmy oraz ozdoby świąteczne wykonane przez dzieci.

-   W środę w wielkim tygodniu tj. 12.04.06 w przedszkolu po uroczystym śniadaniu wielkanocnym przyjdzie do dzieci zajączek .

-   Od 13.04.06 do 18.04.06 w szkołach trwać będzie przerwa świąteczna .W tym czasie przedszkole zapewni opiekę dzieciom rodziców pracujących , nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne. Dzieci , które będą korzystać z opieki przedszkola w tym czasie, prosimy zgłaszać przy odpłatności.

PROSIMY RODZICÓW

-         Do  wtorku w wielkim tygodniu t. 11.04.06 prosimy o dostarczenie do przedszkola podpisanych koszyczków na prezenty od zajączka.

-         Przynoszenie cienkich ( miękkich drucików) do wykonywania palm.

-         Gromadzenie informacji i materiałów dotyczących Holandii- dzieci z grupy Krasnali .

 

 


PODZIĘKOWANIA

Serdecznie dziękujemy następującym rodzicom za przebranie dzieci w starożytne stroje greckie i dostarczenie nam materiałów i informacji związanych z Grecją:

·        Paniom : Sabinie Pawlaczyk , Marzenie Pisarzowskiej , Renacie Płonka, Grażynie Smyla, Justynie Wrembskiej , Joannie Kocima, Grażynie Szwan , Izabeli Knapczyk.

 

NA PALCACH CZY W PAMIĘCI .

Liczenie wywodzi się z gestu wskazywania i nazywania kolejnych elementów zbiorze .Efektem liczenia jest poczucie „tyle jest”, a ostatni wypowiedziany liczebnik nazywa to poczucie: Jest 12 kasztanów. Liczenie dotyczy konkretnych obiektów ,poczucie liczebności wynika z czasu trwania wskazywania i nazywania konkretnych obiektów. Dodawanie i odejmowanie łączy się  z umiejętnością liczenia -po każdej zmianie typu „dodać”-„odjąć” dziecko ustala liczebność zbioru. W rozwijaniu u dzieci umiejętności rachowania najważniejsze jest to aby oderwało się od konkretów i bez ich udziału umiało ustalić liczebność zbioru. Zadanie na dodawanie i odejmowanie znacznie komplikuje się , gdy maluchowi , który rachuje na konkretach , każemy rachować w pamięci. Ma wtedy ustalić wynik działań matematycznych , a nie widzi obiektów. Nie rozumie jeszcze ,że nieobecne przedmioty można stymulować na zbiorach zastępczych , np. na palcach . Liczenie na palcach jest naturalnym sposobem radzenia

sobie z rachunkami  przez dziecko .Wszyscy kiedyś liczyliśmy na palcach .Problem tkwi w tym ,że ten sposób rachowania wydaje się dorosłym bardzo prymitywny , nie godny starszego przedszkolaka , a już na pewno ucznia. Tym czasem rachowanie na palcach to naturalny przyjazny sposób radzenia sobie z matematyczną trudnością i nie ma w tym nic złego. Przejście od rachowania na konkretach  na poziom rachowania na palcach , a następnie w pamięci wymaga setki obliczeń , dużo czasu . Im intensywniejszemu treningowi poddamy dziecko , tym nastąpi to szybciej.

Policzenie palców to nie to samo co liczenie na palcach . Dziecko liczy palce podobnie jak inne przedmioty.  Może palec dodać lub odjąć i to nazywamy liczeniem na palcach  – palce zastępują inne obiekty. Przejście na poziom liczenia na palcach to główny cel kształtowania umiejętności dodawania i odejmowania w 4 i 5 roku życia. Zmiany typu dodać/odjąć przedstawia dziecko za pomocą prostowania lub zginania palców . Efekt tych zmian, wynik działania matematycznego ustala licząc wyprostowane palce. Z chwilą opanowania przez dziecko liczenia na palcach rozszerzają się możliwości poznawcze dziecka. To już duże osiągnięcie , ważny krok na drodze oderwania się od konkretnej rzeczywistości w kierunku abstrakcyjnego rozumowania . Ważne jest aby dziecko u progu szkoły potrafiło sprawnie dodawać i odejmować . Osiągnie to jeżeli w wieku przedszkolnym dorosły dostarczy mu odpowiedniej porcji doświadczeń . Wykorzystujmy w tym celu palce , które dziecko ma zawsze przy sobie . Z czasem dojdzie do takiej perfekcji , że nie będzie ich potrzebowało .

 

 

 

 

Przedszkole Nr 3 w Orzeszu

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin