Scenariusz zajęć w grupie pięciolatków "Gdybym był czarodziejem"
Cel główny:
Stwarzanie okazji do dokonywania przez dziecko wyborów i zdawania sobie sprawy z ich konsekwencji .
Cele operacyjne :
Dziecko słucha utworów literackich, w których występują postacie prezentujące postawy pozytywne i negatywne.
Rozpoznaje i nazywa je, próbuje uzasadniać swoje sądy moralne.
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie o czarodzieju, podkład muzyczny M. Rimski -Korsakow „Szecherezada” cz.I , tiulowy namiot, lampiony , skakanka, dzwoneczek, postacie dobrego i złego czarodzieja, czysta taśma magnetofonowa, dwa arkusze papieru, flamaster, wersja instrumentalna piosenki „Czary – bary”, strój czarodzieja, maskotka kota, opowiadanie „Podróż do krainy wściekłości”, sylwety twarzy: smutna, wesoła, zła, płacząca,
patyczek 25cm, kolorowa bibuła, klej, nożyczki, pędzel, gwiazdka z kartonu, plastelina, muszelki, termometr uczuć, gwiazdki z imionami, szpilki.
Przebieg zajęcia
1.Powitanie
Dzieci stoją w kręgu, nauczycielka wita je śpiewem „Dzień dobry dzieci”- dzieci odpowiadają śpiewem „Dzień dobry pani”.
2. Zabawa interakcyjna
Witam wszystkich tych, którzy:
-chcą się z nami bawić,
-są dziś z nami,
-chcą się przenieś do ciekawej krainy czarów,
-lubią baśnie i bajki,
Kto się czuje powitany pomacha ręką
3.Ćwiczenia odreagowujące
„Budzenie własnego ciała”
Dzieci odkrywają różne sposoby wydobywania dźwięków przy pomocy własnego ciała: rąk, nóg, głosu,
-klaszczą w dłonie,
-uderzają dłońmi o kolana i klatkę piersiową,
-pstrykają palcami,
-tupią nogami,
-gwiżdżą, syczą, pohuhją
„ Każdy ma swoje imię”
Na hasło „już” dzieci wykrzykują swoje imię .
4. Opowiadanie nauczycielki pt. „Czarodziej”
Nauczycielka łagodnym, ciepłym głosem opowiada dzieciom, siedzącym w tiulowym, baśniowym namiocie, wokół zapalone lampiony, w tle utwór „Szeherezada- cz. 1.
„ Czarodziej to ktoś, kto wszystko potrafi ; może zaczarować biedną pasterkę w śliczną królewnę, a jej chatę w okazały pałac. Czarami może sprawić, że na wszystkich drzewach zaczną rosnąć złociste pomarańcze, a świat cały będzie w odcieniu błękitu. Czarodziej może zamienić zwykłe źródełko w malinowy sok. Ale są czarodzieje, którzy mają złą moc. Taki czarodziej może przemienić dobrą księżniczkę we wstrętną ropuchę, morze wzburzyć rzekę, która swymi wodami zaleje przybrzeżne chaty. Tak, czarodziej może być dobry lub zły.
A teraz wyobraź sobie, gdybyś ty był czarodziejem... Jakim czarodziejem chciałbyś być, co zrobiłbyś jako czarodziej? Zamknij oczy wyobraź sobie jeszcze przez chwilę, że jesteś czarodziejem...”
5.Drama „Jakim jestem czarodziejem”
Nauczycielka dzieli salę skakanką na dwie połowy , łącząc dwa przeciwległe kąty . Jedna część to królestwo dobrego czarodzieja, druga- złego. W każdej części na sztaludze wizerunek czarodzieja rządzącego tym królestwem.
Dzieci siedzą pod ścianą , na sygnał (dźwięk dzwoneczka) wstają i przechodzą do jednej z części. Wybierając królestwo wybierają typ zachowań- mimiką, gestem, głosem przedstawiają dobrego lub złego czarodzieja.
6.Rozmowa w kręgu (nawiązanie do wcześniejszego wyboru)
Nauczycielka zwraca się do dzieci:
„Dlaczego chciałbyś(abyś) być dobrym / złym czarodziejem?”
Wypowiedzi dzieci nauczycielka nagrywa na taśmę magnetofonową.
7.Burza mózgów
„Co zrobiłbyś , gdybyś miał czarodziejską moc?”
Nauczycielka zapisuje na papierze wypowiedzi dzieci i uch uzasadnienie.
8. Zabawa przy piosence „Czary – bary”
Dzieci tworzą koło , do środka wchodzi jedno dziecko (nieśmiałe) przebrane za czarodzieja i naśladuje ruchem treść piosenki.
9.Opowieść ruchowa „Podróż do krainy wściekłości”
Nauczycielka opowiada historyjkę , w trakcie której wykonywane są określone ruchy – wszystkie dzieci ją powtarzają, a być może wymyślą jeszcze jakieś dodatkowe.
„ Udajemy się dzisiaj w daleką podróż do tajemniczego kraju. Jedziemy długo, bardzo długo pociągiem „- dzieci ustawiają się w szeregu, chwytają się nawzajem za biodra i biegają po pomieszczeniu, wydając przy tym odgłosy pociągu. „pociąg zatrzymuje się. Dotarliśmy do krainy radości. Ludzie, którzy tutaj mieszkają, są zawsze radośni i uśmiechnięci. Cieszą się już od samego rana, od momentu wstania z łóżka. Przeciągają się z zadowoleniem, witają się z nami z uśmiechem na ustach, podskakują do góry z radości, obejmują nas i tańczą z nami, dwójkami, trójkami, w wiele osób, w dużym kole, żadne z dzieci nie jest samo...Niestety musimy jechać dalej. Lokomotywa już sapie. Wsiadamy do pociągu i jedziemy, jedziemy...Nagle robi się ciemno. Pociąg zatrzymuje się. Dotarliśmy do krainy wściekłości. Tutaj mieszkają ludzie, którzy czują się obrażeni i niesprawiedliwie potraktowani. Są źli i zdenerwowani, tupią nogami, rzucają się na ziemię, potrząsaja głowami, ściskają dłonie w pięści, krzyczą: Nienawidzę cię ...Wreszcie nasza lokomotywa sapie i wzywa nas do pociągu. Zatrzymujemy się, nabieramy głęboko powietrza do płuc...i uspakajamy się. Wsiadamy do naszego pociągu i jedziemy dalej...Pociąg zatrzymuje się : dotarliśmy do końcowej stacji. Jesteśmy w krainie spokoju, wszyscy ludzie uśmiechają się łagodnie, poruszaja się spokojnie i ostrożnie, delikatnie głaskają się nawzajem, prowadza się za ręce albo siedzą spokojnie obok siebie...
Nauczycielka pyta dzieci jak się czuły w trakcie podróży i jak po jej zakończeniu.
10. Praca plastyczna „Czarodziejska różdżka”
Dzieci wykonują różdżkę, którą będą czarować podczas zabawy-owijają patyczek bibułą , na jednym końcu przyklejają gwiazdkę i kolorowe wstążki , gwiazdkę ozdabiają plasteliną, koralikami i muszelkami.
11. Zabawa „Chciałabym wyczarować”
Dzieci kolejno podnoszą „czarodziejską różdżkę” i wypowiadają swoje życzenia, co i dla kogo chcieliby wyczarować.
12.Ewaluacja
Dzieci zaznaczają na termometrze uczuć swoje samopoczucie na zajęciu.
uch2