23.pdf

(323 KB) Pobierz
SCENARIUSZ
PIJMYWODĘ– NA ZDROWIE!
CELE:
1. Prekaanie dieciom wiedy na temat nacenia wody dla ludi, wierąt i rolin
2. Uwiadomienie dieciom wagi picia wody.
3. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat funkcji wody w organizmie ludzkim.
4. Uczenie dzieci odpowiedialnoci a właciwy lub niewłaciwy wybór tego, co jedą i piją
POMOCE:
1. Kubeczkiiłomki
Dla każdego diecka należy prygotowad po 2 kubecki ( wodą do picia) i łomk
2. Szklankazwodązabarwionąkolorowymatramentemibiałykwiatekcięty
3. 4 zklankiz wodąoraz 3 rodzajeubtancjido rozpuzczeniacukier, ól, kwaek
cytrynowy.
4. Kartapracyucznia„Pijmywodę– nazdrowie!”.
PLAN ZJĘD:
1. Wprowadzenie: rozmowa o tym, kto potrzebuje wody.
2. Eksperyment I Cy roliny piją wod?
3. Pogadanka: Jak piją wierta?
4. Pogadanka na temat nacenia wody w organimie cłowieka
5. Eksperyment II Cy każda woda nadaje i do picia?
6. Eksperyment III: Jak powstaje woda gazowana?
7. Podumowanie ajd Ucniowie uupełniają kart pracy ucnia „Pijmy wod – na
zdrowie!”
PRZEBIEGZJĘD
1. Wprowadzenie: rozmowa o tym, kto potrzebuje wody.
Naucycielka inormuje wchodące do ali dieci, że jeli które ma ochot, może poctowad i
wodą (na toliku pry wejciu toją kubecki wodą do picia dla każdego diecka) Nauczycielka
licy, ile kubecków ubyło i apiuje na tablicy, np 20 ucniom chciało i pid
Rozmowa o tym, kto na wiecie potrebuje wody Dzieci wymieniają oczywicie ludzi, zwierzęta,
roliny
1
811996494.001.png
2. Eksperyment ICzyrolinypijąwodę?
Jak udowodnid, że roliny potrebują wody?
Pomoce: klanka wodą abarwioną kolorowym atramentem, biały kwiatek city
Opis zadania: Do klanki wlad wod i dodad do niej kolorowy atrament, a natpnie wtawid biały
kwiatek. Po kilku godzinach kwiat zmieni kolor. Jest to inormacja dla ucniów, że kwiatek pobrał
kolorową wod e klanki
Roliny potrebują do życia wody Cy wiecie, co należy robid, aby roliny ybciej roły i były
ładnieje? Widielicie apewne, że rodice – pred podlaniem rolin – caem dolewają czy
doypują do wody pecjalne odżywki Woda ropuca te ubtancje i diki niej ą one
dotarcane do wytkich cci roliny
3. PogadankaJakpijązwierzęta?
Wody potrebują także wierta Najwiky do niej dotp mają ocywicie ryby i wierta
żyjące w biornikach wodnych Dieci, które mają akwarium, wiedą, że rybkom podaje i
pecjalny pokarm, który wruca i do wody Caami na putyni wierta premierają wiele
kilometrów w poukiwaniu wody, duża cd wierąt nigdy nie oddala i bytnio od miejsca,
gdie i ona najduje Najwicej wody potrebują łonie – ok. 190 l dziennie.
Dieci opowiadają o woich oberwacjach wiąanych piciem wody pre różne wierta np
obserwowane w ZOO.
Zabawa: Ochotnicy naladują pooby picia wody charakterystyczne dla różnych zwierząt,
pozotałe dzieci odgadują, o jakie chodzi zwierzęta
4. Pogadankanatematznaczeniawodyworganizmieczłowieka
Diiaj, wchodąc do klay, wikod wa również miała pragnienie i chtnie ignlicie po
wod Be wody możemy preżyd aledwie kilka dni (3–6) Woda jet bardo ważna, ponieważ
ciało cłowieka w dużej cci kłada i wody Woda jet kładnikiem krwi Składniki pożywienia,
które wpływają na wrot i rowój organimu (w tym witaminy i ole mineralne), po odpowiednich
przemianach, ą ropucane w wodie i roprowadane w naych ciałach Woda abiera też
naego organimu bdne produkty
Nauczyciel omawia znaczenie wody w organizmie:
woda tanowi niebdne uupełnienie pokarmów,
woda biere udiał w wielu proceach achodących w organimie,
woda biere udiał w odżywianiu komórek,
woda ropuca kładniki odżywce (np witaminy),
2
woda tranportuje kładniki odżywce do komórek,
woda tranportuje produkty premiany materii (uuwa kodliwe kładniki),
woda nawilża i chroni (np płuca, tawy, gałk ocną),
woda reguluje temperatur ciała
5. Eksperyment IICzykażdawodanadajeiędopicia?
Pomoce 4 klanki wodą ora 3 rodaje ubtancji do ropucenia cukier, ól, kwaek
cytrynowy.
Opis zadania: Jedna grupa raem naucycielką wykonuje dowiadcenie – do wody w szklankach
dodaje po jednym kładniku. Druga grupa zgaduje, co znajduje i w każdej klance oceniając
mak, apach i kolor płynu
Podumowując ekperyment, naucyciel wyjania, że nie wiemy, cy napój, który prypomina
wod, to naprawd woda Należy pid wod tylko wiadomego pochodenia, najlepiej butelkowaną
6. Eksperyment III: Jak powstaje woda gazowana?
Pomoce: jednoraowe kubecki wodą dla wytkich dieci ora łomki
Opis zadania: Dieci wydmuchują powietre do wody i oberwują, jak powtają bąbelki
Tak powstaje woda gazowana Powietre wydychane płuc to ga o nawie dwutlenek wgla
Podca produkcji wody gaowanej jet on wtłacany do wody Chociaż nie jet trujący, to nie łuży
drowiu, ponieważ może podrażnid żołądek i powodowad odbijanie Wnioek Nie należy pid
wody gaowanej! Do picia najlepa jet woda mineralna lub ródlana
Nie należy pid łodkich napojów gaowanych – najduje i w nich bardo dużo cukru, dwutlenek
wgla, koeina ora niebepiecny dla drowia kwa ortooorowy
7. Podumowanie zajęd Uczniowie uzupełniająkartę pracy ucznia„Pijmy wodę – na
zdrowie”
3
(wpiz woje imię i nazwiko)
KARTA PRACY UCZNIA
PIJMYWODĘ– NA ZDROWIE!
1. Pokrel, kto potrebuje wody
roliny, komputery, wierta, ludie, telewiory
2. Zmieo kolejnod wyraów i api hało
Wytkie wody żywe potrebują organimy!
3. Naryuj wój ulubiony drowy napój
KącikdlaMamyiTaty
Drody Rodice! Pamitajcie, aby w domu awe najdowała i dobra do picia woda Zachcajcie
diecko do igania po nią jak najcciej, a cególnie amiat łodkich napojów Warto aponad
i niewykle intereującym artykułem Elikirżycia w dziale Ogólnezaadyżywienia na stronie
4
811996494.002.png 811996494.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin