Od czego zacząć, co zrobić, gdzie się udać(1).docx

(14 KB) Pobierz

CB-Radio to radio, z którego może korzystać każdy. Legalnie korzystać można z 40 tzw. kanałów, czyli 40 szczegółowo określonych częstotliwości, zawierających się w granicach od 26,960 do 27,400 MHz (tzw. podstawowa "cztardziestka").

Do rozmów na dowolne tematy służą prawie wszystkie kanały, oprócz kilku wydzielonych (specjalnych), tj.: kanału 9 (tu stacjonuje policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna oraz sztaby ratownictwa PL-CB Radio), kanału 19 (który przeznaczony jest dla kontaktów pomiędzy samochodami), kanału 28 (który służy jako kanał wywoławczy, czyli taki, na którym wywołuje się określoną stację za pomocą jej znaku wywoławczego lub tzw. ksywki, a następnie - po zgłoszeniu się wywoływanej stacji - przechodzi się z nią na inny, dowolnie wybrany kanał), oraz niekiedy kanału 2 (tu stacjonują taksówki). Istotne też jest, aby rozmowy prowadzić jak najdalej kanałów specjalnych (jeżeli jest to możliwe).

Podstawowy sprzęt CB-Radio to:

·  Radiotelefon, czyli urządzenie nadawczo-odbiorcze, służące do nawiązywania kontaktów z innymi stacjami. Wyróżnia się 3 rodzaje radiotelefonów:

- bazowe: najdroższe, lecz najlepsze, służące do wykorzystywania tylko i wyłącznie w budynkach; wymagają zasilania bezpośrednio z sieci (220V), przeważnie dużych rozmiarów,
- samochodowe lub przewoźne: najczęściej wykorzystywane (w Polsce stanowią ok. 90% wszystkich radiotelefonów CB) jako bazowe, czyli w budynkach, choć przeznaczone są do samochodów. Wymagają zasilania z zasilacza o wartości 13,8 V (można stosować zasilanie z prostowników lub akumulatorów, jednak należy przy tym pamiętać, iż wartość napięcia powinna być w granicach od 12 do 14 V, oraz o tym, że standardowe samochodowe CB-Radio pobiera - przy nadawaniu - prąd o wartości około 3A !!!),
- ręczne lub noszone, wykorzystywane przeważnie w terenie, gdzie nie ma możliwości korzystania z zasilacza. Posiada własne akumulatory oraz antenę - całość jako jedno urządzenie. Ze standardową anteną jego zasięg przy 4W to około 10 km, czyli najmniejszy z wszystkich rodzajów radiotelefonów CB.

·  Antena, od której zależy nasz zasięg. Możliwe jest podłączenie każdego z w/w radiotelefonów do każdej z poniższych anten, czyli nawet radia ręcznego z anteną bazową. Podstawowe rodzaje anten:

- bazowe, o długości około 5 - 6 metrów, przy mocy radiotelefonu 4 W zasięg naszej stacji wyniesie około 50 km,
- balkonowe, o długości około 1,5 - 2,5 metra, przy mocy radiotelefonu 4 W dają zasięg około 25 km,
- samochodowe, o długości około 1 - 3 metrów, przy mocy radiotelefonu 4 W dają zasięg około 10 - 20 km,
- do radiotelefonów ręcznych, metalowe (teleskopowe o dł. do około 1,5 m, przy mocy radiotelefonu 4 W dają zasięg około 15 - 20 km) oraz helikalne (zwane gumowymi, o długości kilkunastu centymetrów, przy mocy radiotelefonu 4 W dają zasięg około 10 km).

·  Zasilacz, służący do zasilania radiotelefonów samochodowych, lub ewentualnie ręcznych. Na wyjściu posiada napięcie około 13,8 V. Produkuje się zasilacze o różnych prądach maksymalnych. Jaki zasilacz będziemy potrzebować zależy już od tego, jakie radio samochodowe lub ręczne kupimy. Jeżeli będzie to radio z mocą wyjściową 4 W, wystarczy zasilacz do 3 A.

·  Przewód antenowy, służący do połączenia radiotelefonu z anteną (nie dotyczy radiotelefonów ręcznych). Produkuje się przewody o różnej średnicy przekroju. Im przewód grubszy, tym mniejsze ma tłumienie, czyli jest lepszy. Najlepsze przewody pochodzą zza zachodniej granicy, lecz również są droższe, w porównaniu do cen przewodów krajowych.


Kolejnym krokiem będzie zarejestrowanie radia w O.O URT, czyli Oddziale Okręgowym Urzędu Regulacji Telekomunikacji, lub jej zarządzie okręgowym. Aby radio zarejestrować powinniśmy złożyć podanie (formularze dostępne w O.O. URT oraz na naszym serwerze - tutaj). Ważne jest, aby nasze radio posiadało homologację, ponieważ bez niej radia nie zarejestrujemy. Większość popularnych radiotelefonów CB homologację posiada, lecz przy zakupie radia należy się upewnić, czy tak jest, pytając sprzedawcę.

Po otrzymaniu zezwolenia możemy przystąpić do instalacji sprzętu radiowego. Jeżeli zdecydujemy się na zakup anteny bazowej, lub samochodowej, antenę taką należy dostroić, czyli dopasować rezystancję anteny do rezystancji radia. Czynność tą wykonuje się przy pomocy reflektometru. O zestrojenie anteny można zwrócić się do specjalistycznych firm antenowych, lub poprosić o to jednego z CB-stów.
Niezestrojenie anteny powoduje duże zakłócenia w odbiorze programów telewizyjnych oraz publicznych stacji radiowych !!!

Największą dopuszczalną mocą wyjściową radiotelefonu w Polsce są 4 W (waty). Nadawanie z mocą większą niż 4 W, oraz na kanałach innych niż dozwolone 40 (czyli na tzw. innych "czterdziestkach") może doprowadzić nawet do konfiskaty sprzętu radiowego przez inspektorów Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej.

Po włączeniu radia należy ustawić je na kanał 28, czyli kanał wywoławczy. Początkującym radzimy kilka dni posłuchać innych stacji, sposobu prowadzenia rozmów, kierowania "ruchem" na kanałach... Pamiętaj, że na CB obowiązuje tzw. slang.
Przez CB-Radio nie ma możliwości łączenia się z Internetem !!!. Możliwość taka istnieje tylko na pasmach krótkofalarskich.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin