SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z UMUZYKALNIENIA W GRUPIE.doc

(33 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z UMUZYKALNIENIA W GRUPIE

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z UMUZYKALNIENIA W GRUPIE

DZIECI 6 LETNICH

OPRACOWANY PRZEZ NAUCZYCIELKĘ EWĘ WALCZAK

( w formie zajęć otwartych dla nauczycieli)

 

TEMAT: Szedł listopad- nauka piosenki metodą Dobrego Startu ( Bon Depart)

 

 

CELE OPERACYJNE: DZIECKO:

 

    - zna słowa i melodię piosenki „ Szedł listopad”’

    - określi nastrój i budowę piosenki- ilość zwrotek,

    - nazywa aktualny miesiąc,

    - wyjaśni , dlaczego należy ubierać się odpowiednio do pogody,

    - odtworzy wzór graficzny piosenki,

    - dokona podziału zdania na wyrazy,

    - podzieli wyraz na sylaby,

    - potrafi podzielić słowa na głoski.

 

METODY: czynna , słowna , oglądowa , Metoda Dobrego Startu

wg ( Bon Depart)

 

FORMY: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon, nagranie piosenki, wzór graficzny dla każdego dziecka, ilustracje przedstawiające jesienną szarugę szary papier,

kredki, farby, pędzle.

                            

                               

                                                 PRZEBIEG

 

1. Zajęcie wprowadzające

    Ćwiczenie orientacyjno- porządkowe „ Słońce świeci- poda deszcz”.

    Przy muzyce dzieci biegają po całej sali – „ słońce świeci”- „ pada deszcz”-

    przykucają i palcami stukają w podłogę naśladując deszcz.

 

2. Powitanie.

    Zabawa integracyjna.” Jak się masz”

    Dzieci siedzą w kolę i śpiewają na melodie wymyśloną.

 

    Witaj jak się masz?- dzieci machają rękami.

    Wszyscy się witamy- wyciągnięte prawe ręce.

    Wszyscy się kochamy- dzieci krzyżują ręce na piersiach.

3. Słuchanie piosenki „ Szedł listopad”

    - Rozmowa związaną z treścią piosenek.

    -  Kiedy pada deszcz- rozmowa na temat zjawisk przyrodniczych

    - Jak się ubieramy w czasie jesiennej słoty?

    Powtórne wysłuchanie piosenki ze zwróceniem uwagi na nastrój i ilość

    zwrotek.

    Dzieci powtarzają za n-ką kolejne wersy i zwrotki piosenki.

 

4. Ćwiczenia słuchu fonematycznego.

    Dzieci układają zdania ze słowami październik; listopad; liczą wyrazy

    w zdaniu.

    Analiza i synteza wzrokowo-słuchowa wyrazów: mokro, słota, błoto.

 

5. Zajęcia właściwe

    Ćwiczenia ruchowe

    Zabawa ruchowa przy muzyce znanej piosenki „ Szedł listopad”, „ Deszczyk”

 

    Ćwiczenia ruchowo- słowno- wzrokowe

    Wzór graficzny  do piosenki:

 

    Szedł listopad polną  droga, zerwał liście  z  drzewa (11 kresek skośnych,

   łączonych na przemian w prawo, w lewo). Pada deszcz, pada deszcz , a ja

    sobie śpiewam (bis), (4 kreski pionowe z góry   w dół , 1 kółko).

 

    W czasie słuchania muzyki , dzieci wodzą palcem po kartce, po wzorze,

    potem w powietrzu. Rysowanie wzoru w liniaturze. Malowanie wzoru do

    piosenki w zespołach, pędzlem na dużym szarym papierze.

   Ocena.

 

6. Zakończenie.

    Zabawa usprawniająca motorykę i percepcję słuchową – ilustracja ruchowa

    treści piosenki „ Szedł listopad”.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin