KF.doc

(46 KB) Pobierz
Konspekt Lekcji

KONSPEKT   LEKCJI  W-F

Zabaw i Gier Ruchowych

 

 

Temat lekcji:

„Gry i zabawy Ruchowe”

 

Cele główne:

1.Uczen potrafi poruszać się z przyborami oraz potrafi dobrać elementy zabawy rozwijające zwinność i szybkości.

2. Poprawiona reakcja na bodziec wzrokowy i słuchowy, kształtowanie szybkości i sprawności.

3. Poznanie zasad organizacji gier i zabaw oraz współpracy w grupie. Poznanie możliwości zastosowania różnych przyborów.

4. Akceptuje potrzebę samoocenę i samokontroli. Poznaje sens troski o własną sprawność.

 

Czas trwania zajęć:

45 minut

 

Miejsce zajęć:

Sala gimnastyczna

 

Wiek:

9 lat

 

Ilość ćwiczących:

24

 

Przybory dydaktyczne:

6 szarf (czerwone i niebieskie), po 7 piłek do minigier (koszykówki, siatkówki, piłki nożnej) w koszu, 18 metalowych puszek po napojach, 3 obręcze hula-hop, 18 nadmuchanych baloników na sznurku (przywiązanych do szczebli drabinek), 24 pisaków, 3 pudła kartonowe, 36 różnych szarf, 24 szalików, magnetofon, kaseta z nagraniami, 3 ławeczki gimnastyczne, 3 materace, 3 części skrzyni, 3 koperty z rozsypaną

 

Nazwisko i imię:

Koryciak Aleksandra

Gr. Terapia rok I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elementy toku lekcyjnego

Zadania szczegółowe

Dozowanie

 

Uwagi organizacyjno-metodyczne

I Część wstępna

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

·         Zbiórka w dwuszeregu na linii.

·         Sportowe powitanie.

·         Odliczanie.

·         Sprawdzenie strojów gimnastycznych.

 

2 min.

Zdjąć zegarki, łańcuszki, pierścionki, wiszące kolczyki

2. Motywacja do udziału w zajęciach.

Zapoznanie dzieci z fabułą zabawy: „Berek w parach”.

 

Na sygnał uczennica z drugiego szeregu goni koleżankę ustawioną z przodu. Złapana uczennica zdejmuje z drabinek dwie szarfy- czerwona zakłada, niebieska stara się przekazać uciekającej partnerce

 

3 min.

 

3. Rozgrzewka.

 

Zabawa ożywiająca

 

Ćw. tułowia w pł. strzałk. w przód

 

 

 

Ćwiczenia grzbietu

 

 

 

Ćwiczenia tułowia w pł. złożonej

 

 

„Berek w parach”

 

Pozycja wyjściowa – przysiad podparty „Czy potrafisz nie odrywając dłoni wyprostować nogi w kolanach?”

 

„Czy potrafisz leżąc na brzuchu dotknąć stopami głowy?”

 

Pozycja wyjściowa – siad klęczny, ręce w przód „Usiądź na podłodze po prawej stronie stóp, następnie po lewej stronie.”

 

Marsz z wysokim unoszeniem kolan.

 

 

 

 

 

 

10 min.

 

 

Powtórzyć ćw. 5 razy

 

 

 

Powtórzyć ćw. kilkakrotnie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II Część główna

4. Nauka umiejętności i doskonalenie sprawności fizycznej.

 

Zabawa na czworakach

 

 

 

 

 

„Czarodziejskie piłki”

 

Dowolne toczenie piłki prawą i lewą ręką, głowa w marszu na czworakach i w podporze tyłem toczenie piłki prawą i lewą nogą, lub przeniesienie piłki na brzuchu.

 

3 min.

Podkład muzyczny.

 

Wysypanie różnych piłek do minigier.

Zabawy bieżne

„Błyskawiczna zbiórka”

 

Na linii ataku (boisko do siatkówki) ustawiamy w różnych odstępach 3 ringo, na których umieszczono różne piłki: do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej. Na sygnał ustawienie się za odpowiednią piłką w rzędzie – siad skrzyżny, ręce z piłką w górze.

 

2 min.

Wyróżnienie grupy, która ładnie i szybko usiadła w wyznaczonym miejscu.

Gra rzutna

„Podwórkowe kręgle”

 

Na 3 ławeczkach ustawionych w poprzek układamy po 6 puszek. Na sygnał dzieci ustawione w szeregu rzutem oburącz sprzed klatki piersiowej starają się zrzucić z ławki kręgle. Po oddaniu rzutu zebranie piłek, włożenie do obręczy ułożonej przy linii rzutów, ustawienie w szeregu. Zmiana zastępów.

 

5 min.

Podział na 3 zastępy w zależności od posiadanej piłki.

 

 

Wskazanie zwycięskiego zastępu.

Zabawa koordynacyjna

„Szatnia”

 

Każdy zastęp otrzymuje kartonowe pudełko z zawartością 12 szarf (przez prawe i lewe ramię) oraz wiąże szalik w pasie, cały czas podbijając balony – tak, aby nie dotknęły podłoża.

5 min.

Podkład muzyczny.

Wyróżniamy najlepszy zespół.

Gra kopna

„Piłka w tunelu”

 

Dzieci ustawiają się w rzędzie, rozkrok i ostatni zawodnik z piłką do minipiłki nożnej. Na sygnał uderza piłkę nogą tak, aby przetoczyła się na początek tunelu. Po oddaniu strzału biegnie na początek zastępu. W tym czasie pierwsze dziecko podnosi piłkę z parkietu, podając ją do tyłu oburącz.

 

4 min.

Podział na 3 rzędy.

Zabawa skoczna

„Sprężynki”

 

Dzieci wkładają piłki między stopy i zabierają palony. Poruszają się podskokami w rytm muzyki próbując równocześnie odbijać balony. Wyłączenie muzyki – dzieci podskokami obunóż kierują się w stronę materacy, obok których leża obręcze z włożoną piłką (koszowa, siatkowa, nożna). Włożenie piłek i balonów do obręcz, siat skrzyżny na materacach

 

3 min.

Podkład muzyczny.

Trzy zastępy.

III Część końcowa

5. Uspokojenie organizmu.

„Układanka”

 

Zastępy otrzymują zaklejone koperty z kartonikami, na których napisane są pojedyncze wyrazy. Zadaniem dzieci jest ułożenie hasła „Gry w piłkę z przyjaciółmi to świetna zabawa”

 

3 min.

Podkład muzyczny

6. Ćwiczenia organizacyjno – porządkowe związane z zakończeniem lekcji

·         Zbiórka w pozycji siadu skrzyżnego.

·         Omówienie lekcji.

·         Pochwalenie osób najbardziej zaangażowanych podczas wykonywania ćwiczeń.

·         Sportowe pożegnanie.

 

3 min.

Wychodząc dzieci sprzątają za sobą baloniki.

7. Motywacja uczniów do samodzielnych działań w Kulturze Fizycznej

To co robiliśmy dzisiaj na lekcji można w większości wykonać poza szkołą, przy użyciu obojętnie, jakich piłek.

W domu często posiadacie baloniki, które równie dobrze można wykorzystać do świetnej zabawy.

Dzięki temu będziecie sprawni fizycznie, zdrowi i silni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin