Profilaktyka i wczesna diagnostyka raka szyjki macicy i sutka.doc

(24 KB) Pobierz
Profilaktyka i wczesna diagnostyka raka szyjki macicy i sutka

Profilaktyka i wczesna diagnostyka raka szyjki macicy i sutka

 

Aktualnie dysponujemy badaniami  które stwarzają realną możliwość by nie dopuścić do powstanie nieuleczalnej postaci raka szyjki macicy. Badaniem tym jest badanie cytologiczne. Jest to badanie bezbolesne i nie inwazyjne.

Powinno być wykonywane 1x na 2-3 lata. Pierwsze badanie cytologiczne w 2-3 lat od inicjacji seksualnej.

Cytologia to podstawowe badanie szyjki macicy, które pozwala wychwycić wszelkie nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym w tym i stadium przedinwazyjne raka szyjki macicy w którym szansa wyleczenia jest 100%.

Niestety w naszym kraju wiele kobiet nie zgłasza się na profilaktyczne badanie cytologiczne.

Efekty tego to:

Pod względem zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy Polska zajmuje pośrednią pozycję wśród innych państw na świecie, natomiast wśród krajów Unii Europejskiej znajduje się na pierwszym miejscu.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak szyjki macicy stanowi w Polsce 7,6% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród kobiet co lokuje go na trzeciej pozycji po raku piersi (19%) oraz płuc (7,7%).

Rak szyjki macicy stanowi istotny problem kliniczny bowiem w 2002 roku odnotowano około 470 000 nowych zachorowań i 233 400 zgonów na całym świecie.

Nie lepiej jest z rakiem piersi. W Polsce na raka piersi umiera rocznie około 4000 kobiet.

Ten krótki przegląd epidemiologiczny ukazuje wagę problemu.

Starania o poprawę sytuacji w tym zakresie podejmują instytucje państwowe, samorządowe, wychodzą odpowiednie zarządzenia, ale efekty są niewystarczające, bo jak wykazują statystyki na przestrzeni 20 lat nie zmniejszyła się liczba zgonów spowodowana rakiem szyjki macicy.

W świetle tych faktów działalność uświadamiająca i edukacyjna prowadzona na szeroką skalę przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania – Katedrę Zdrowia Publicznego jak i Fundację SOS Zycie jest wyrazem troski o stan zdrowia populacji województwa Podkarpackiego.

15 lecie  Fundacji jest okazją do podsumowania działalności dotychczasowej oraz wytyczenie nowych zadań i udoskonalenie  dotychczasowych form działalności.

Obecność WŁADZ Państwowych , Samorządowych oraz naukowców Instytutu Onkologii stanowi okazję do wytyczenia  doskonalszych i skuteczniejszych form działania.

 

Dr Ryszard Palczak

18.01.2006r.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin