Andragogika resocjalizacyjna.doc

(30 KB) Pobierz
Andragogika resocjalizacyjna - powstała na wskutek potrzeby poznania rzeczywistych rezultatów odbywania przez dorosłych przestępców kar więzienia i oceny funkcjonowania zakładów karnych jako instytucji resocjalizujących przestępców

Andragogika resocjalizacyjna -  powstała na wskutek potrzeby poznania rzeczywistych rezultatów odbywania przez dorosłych przestępców kar więzienia i oceny funkcjonowania zakładów karnych jako instytucji resocjalizujących przestępców. Stopniowo swoimi badaniami i zainteresowaniem objęła inne formy społecznej patologii (alkoholizm, narkomania itp.).

 

Powstanie andragogiki resocjalizacyjnej jest wynikiem zapotrzebowania społecznego na takie badania, diagnozy i teorie, które umożliwiają głębsze zrozumienie przyczyn patologii społecznej i jej racjonalne zapobieganie i przeciwdziałanie.

 

Zainteresowania i procedury badawcze andragogiki specjalnej nawiązują zwłaszcza do dorobku pedagogiki specjalnej, pedagogiki dorosłych, pedagogiki społecznej, pedagogiki pracy, a także takich nauk współdziałających jak: psychologia, socjologia, nauki medyczne, prawo.

 

Przedmiot andragogiki resocjalizacyjnej:

- cele, treści, metody, techniki,  formy i organizacja procesu resocjalizacji przestępców, ludzi wykolejonych, narkomanów, alkoholików, osób, które weszły w konflikt z prawem i złamały dobre obyczaje

 

Przedmiotem badań andragogiki resocjalizacyjnej jest:

- dobór treści kształcenia i wychowania sprzyjających procesowi resocjalizacji

- zjawisko zderzania się w osobowości osób wykolejonych lub zdemoralizowanych przestępców różnych pozytywnych i negatywnych wpływów społecznych, kulturowych, wychowawczych i antywychowawczych, humanizujących i nihilistycznych.

 

Generalnym celem resocjalizacji, w którego sformułowaniu i uzasadnieniu uczestniczyła andragogika jest tworzenie osobom wykolejonym realnych możliwości ponownego społecznego przystosowania.

 

Andragogika resocjalizacyjna koncentruje swoje zainteresowania na problematyce psychospołecznych uwarunkowań zapobiegania i przezwyciężania zjawiska niedostosowania społecznego osób dorosłych ze zwróceniem szczególnej uwagi resocjalizacyjną funkcję procesów kształcenia i wychowania.

 

Czym ponadto zajmuje sie andragogika resocjalizacyjna?:

- ustala optymalne koncepcje i zasady kreowania celów resocjalizacji uwzględniające potrzeby osób wykolejonych, społeczne oczekiwania i andragogiczne metody oddziaływania

- bada możliwości tworzenia realnych warunków sprzyjających powrotowi osób zdemoralizowanych do społeczeństwa, ustala zasady i warunki działania sprzyjającego ich duchownej renowacji i powtórnemu uczeniu się ustalonych przez prawo i moralność zasad postępowania i rozwiązywania swoich problemów życiowych

- ustala kryteria doboru treści resocjalizujących i zasady posługiwania się nimi w praktyce wychowawczej

- formułując zasady postępowania resocjalizującego przyczynia się do zwiększania skuteczności tego procesu i jego humanizacji

 

Andragogika resocjalizacyjna korzysta z dorobku takich nauk jak: socjologia patologii społecznej, psychologia przestępczości, narkomanii, alkoholizmu, prostytucji i agresji.

 

Andragogika resocjalizacyjna posługuje się przede wszystkim metodą sondażu diagnostycznego. Dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie cennych informacji o takich zjawiskach jak np. : proces uczenia się zachowań przestępczych i patologicznych, procesu ulegania negatywnym wzorom osobowym i środowiskowym, proces odrzucania pozytywnych systemów wartości i zastępowania ich negatywnymi.

 

 

 

Bibliografia:

- L. Turos: Andragogika ogólna

Zgłoś jeśli naruszono regulamin