Chroń swoje żyły.docx

(21 KB) Pobierz


Chroń swoje żyły

Zauważyłaś na nogach popękane żyłki? Zacznij stosować profilaktykę antyżylakową.

Żylaki nie tworzą się z dnia na dzień to daje szansę, by skutecznie powstrzymać ich rozwój.

Skłonność do żylaków mogłaś odziedziczyć po rodzicach czy dziadkach. Ale, nie oznacza to, że na pewno będziesz miała kłopoty z żyłami w nogach, chyba że się do tego przyczynisz. Ale powodem niewydolności żylnej bywa też styl życia. Zmieniając go i stosując leki, możesz zahamować
rozwój choroby.
"Pajączki"

Często masz uczucie ciężkich nóg, opuchliznę wokół kostek pod koniec dnia, ból nóg? Może dołącza do nich ból nóg po długim siedzeniu lub staniu? Pewnie przypisujesz te dolegliwości zmęczeniu i przyzwyczajasz się do nich, bo trwają latami. Gdy więc pojawiają się "pajączki" (małe, rozszerzone żyłki), traktujesz je jak defekt kosmetyczny. Tymczasem wszystkie te symptomy zapowiadają żylaki.
Co pomoże
Unikaj długiego stania i siedzenia. Wypoczywaj z uniesionymi nogami. Jeśli masz nadwagę, pozbądź się jej. Uprawiaj sport, bo ruch ułatwia odpływ krwi z nóg do serca. Rzuć palenie. Hartuj żyły (codziennie rób nogom naprzemienny chłodny i ciepły prysznic). Wmasowuj w nogi żele przeciwżylakowe, które likwidują obrzęki, uczucie ciężkich nóg, ból (np. Lioton 1000, Venoruton, Venożel). Ich działanie wspomagają tabletki, które wzmacniają żyły, hamują rozwój choroby, (np. Diosminex, Venotrex, Aescin).

Widoczne żyły

Przez skórę na łydkach prześwitują żyły. W miarę upływu czasu zaczynają się poszerzać, uwypuklać. Są mniej widoczne, gdy unosisz stopy. Coraz częściej dokuczają ci bóle i kurcze nóg, które nie mijają po nocnym wypoczynku.
Co pomoże
Nie zamykaj oczu na te symptomy, tylko wybierz się koniecznie do specjalisty, czyli chirurga naczyniowego. To on zadecyduje o sposobie leczenia. Nie zawsze konieczny jest zabieg. Zresztą, jeśli żylaki są niewielkie, prawdopodobnie będzie on malo inwazyjny lekarz może ci zalecić przeprowadzenie laseroterapii lub skleroterapii. Leczenie może się sprowadzić do zmiany stylu życia, stosowania specjalnych żeli przeciwżylakowych, a także tabletek wzmacniających nadwątlone żyły lub do noszenia 
dobranych przez lekarza specjalnych rajstop lub podkolanówek uciskowych. Te proste metody mogą uchronić cię przed zaawansowanym etapem choroby.

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/chron-swoje-zyly/ 

Jak dbać o nogi ?

Każda kobieta marzy o pięknych nogach. Kształtne, opalone i przede wszystkim zdrowe - takie powinny być. Często jednak naszym nogom daleko do ideału. Pojawiają się różnego rodzaju problemy, na które składa się siedzący tryb pracy, złe nawyki i brak ruchu. To wszystko sprawia, że mogą wystąpić obrzęki, opuchlizna, uczucie ciężkości nóg czy "pajączki naczyniowe".

Jak zadbać o nogi? To nie jest trudne. Na dobry początek warto "rozruszać" nasze nogi, które narażone są w szczególności u tych osób, które pracują w trybie siedzącym bądź stojącym. Związany z tym brak aktywności fizycznej negatywnie odbija się na kondycji nóg, które aby prawidłowo funkcjonować, potrzebują ruchu. Wystarczy przynajmniej trzydzieści minut dziennie może to być taniec, przejażdżka rowerem, bieg, a nawet energiczny spacer. Dzięki temu poprawi się krążenie krwi, a nasze nogi 
odżyją po godzinach bezruchu. Jeśli jednak nie ma szans na tego typu aktywność, możemy pomóc naszym nogom poprzez szereg prostych ćwiczeń. Wykonywanie takich ruchów, jak np. napinanie i rozluźnianie mięśni nóg, prostowanie i podkurczanie stóp, poruszanie palcami u stóp czy krótki marsz w miejscu dadzą dobre efekty. Nawet krótka przechadzka po kawę do biurowej kuchni będzie dla naszych nóg odpoczynkiem od długiego bezruchu.

Kolejnym krokiem jest odpowiednia dieta. Wiadomo, że nadwaga negatywnie wpływa na kondycję nóg musze one wykonać dodatkową pracę, utrzymując zwiększoną masę ciała. Dlatego dieta, dzięki której zrzucimy zbędne kilogramy pomoże naszym nogom zachować zdrowie. Warto wiedzieć, że zbyt duża ilość soli w spożywanych pokarmach może powodować problemy z ciśnieniem krwi, co negatywnie wpływa na kondycję naszych żył. Aby poprawić ich stan, warto rozważyć przyjmowanie suplementu diety Lioven Active 
Tabs, który wzmacnia naczynia krwionośne.

http://www.ulgadlanog.pl/jak-dbac-o-nogi 


O, (s)kurcze!

Ostry i nagły bół łydki jest objawem kurczu mięśni, które z jakiś przyczyn nie mogą powrócić do poprzedniego stanu.

Latem, gdy jest gorąco, skurcz często pojawia się w trakcie dużego wysiłku fizycznego. Jest wynikiem utraty (wraz z potem) sporej ilości wody i minerałów, głównie magnezu, potasu i wapnia.

Aby ustąpił skurcz, łydkę należy masować, a mięśnie, pomimo bólu, rozciągać. Możesz stanąć na palcach i powoli obniżać piętę albo unosząc mocno palce stopy w kierunku kolana, rozmasować bolące miejsce.

Masaż zaczynaj zawsze od krańców mięśnia. Jeżeli skurcz jest bardzo silny, zanurz nogę w ciepłej wodzie. Podczas masażu pij duże ilości wody, najlepiej z minerałami.

Uważaj! Jeśli kurcze często ci dokuczają lub trwają ponad godzinę, idź do lekarza. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne w cukrzycy lub chorobach tarczycy. Natychmiast wzywaj pomoc, gdy odczuwasz kurcze w klatce piersiowej i rękach to może być zawał. Natomiast jeśli miewasz problemy z krążeniem lub masz żylaki, samodzielnie nie wykonuj masaży.

JOG
Tele tydzień 27/2011
http://www.styl.pl/zdrowie/porady/news-o-skurcze,nId,348348 


Zimne stopy

Zimne stopy to nieprzyjemna dolegliwość i zazwyczaj bywa po prostu uciążliwym defektem. Niekiedy jednak może być objawem poważnej choroby. Zimne stopy dokuczają nawet wówczas, gdy na dworze temperatura nie schodzi poniżej zera. Osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia obwodowego, mogą dokuczać ogólnie zimne kończyny, a więc nie tylko zimne stopy, ale też zimne dłonie. Jak rozgrzać organizm? Poznaj kilka sposobów na ocieplenie się.

Przyczyny zimnych stóp

Z problemem zimnych kończyn boryka się wiele osób. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że warto poznać przyczynę dolegliwości. Czasami zimne stopy są po prostu uciążliwą dolegliwością, zdarza się jednak, że jest ona spowodowana poważną chorobą. Najczęstsze przyczyny zimnych stóp to:

zaburzenia krążenia obwodowego,
dawne odmrożenia, które powodują, że kończyny są nadwrażliwe na temperaturę,
niedoczynność tarczycy,
objaw Raynaud.
Niedoczynność tarczycy oraz objaw Raynaud to schorzenia, które wymagają pomocy lekarza. Żeby jednak je zdiagnozować, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Dlatego też, jeśli zauważasz u siebie zimne stopy (lub zimne dłonie) umów się na wizytę do lekarza.

Zimnym stopom towarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości. Należą do nich: chroniczne zmęczenie, senność, sucha skóra, skurcze mięśni, puchnięcie nóg, promieniujący ból różnych części ciała. Wszystko to jest wynikiem nadmiaru produkcji tyroksyny. Pomocna będzie wizyta u endokrynologa, a także pomiar poziomu hormonów.

Objaw Raynaud to zestaw charakterystycznych symptomów, tj. palce nóg i rąk pod wpływem niskich temperatur lub pod wpływem gwałtownych emocji stają się najpierw sine, a później białe towarzyszą temu dolegliwości bólowe. Dzieje się tak ponieważ do skurczonych naczyń krwionośnych nie dochodzi tlen. Zarówno skóra na nogach i rękach, jak i paznokcie powoli poddawane są degeneracji. Na objaw Raynaud najczęściej narzekają szczupłe kobiety. Objaw może występować jako samoistna dolegliwość, która 
mija w okresie ciąży. W innych wypadkach objaw Raynaud może być pierwszym symptomem poważnych chorób autoimmunologicznych lub reumatoidalnych. 

Profilaktyka zimnych stóp

Jak dbać o stopy w czasie zimy? Problemom z zimnymi stopami można przeciwdziałać. Poniższe rady są polecane zwłaszcza osobom, które cierpią na zaburzenia krążenia, są bardzo szczupłe i wysokie. Jak sobie radzić z zimnymi stopami i dłońmi?
Zabezpieczaj ręce i stopy, zanim wyjdziesz na dwór na zimę zaopatrz się w ciepłe rękawice, skarpety i buty. Przy zakupie zimowych butów zwróć uwagę na to, by miały grubą podeszwę, która stanowi właściwą ochronę przed zimnem. Do rąk używaj kremów właściwie skoncentrowanych pomocna będzie na przykład maść witaminowa.

Rękawice i buty powinny być wodoodporne i wiatroszczelne. Niska temperatura nie jest jedynym wrogiem naszych stóp i kończyn. Dużo szybciej tracą one ciepło i są narażone na odmrożenia, gdy są mokre. Pobudzaj krążenie krwi. Możesz wykonać masaż stóp lub doprawić potrawę ostrym chili, ostrą papryką lub chrzanem. Zacznij uelastyczniać naczynia krwionośne poprzez naprzemienne kąpiele dłoni i stóp: włóż ręce do miski z gorącą wodą na minutę, a następnie przełóż je do miski z zimną wodą. Powtórz to 
kilka razy.

http://jejzdrowie.pl/zimne-stopy 


Nogi po kąpieli ;

Należy opłukać zimnym strumieniem wody , ponieważ należy rozszerzone naczynka

Opłucz strumieniem zimnej wody
podczas kąpieli -pozamykać

Zmęczone nogi ; Opłucz strumieniem zimnej wody , zmieniaj obuwie 


Obrzęki stóp

Pod wieczór Twoje stopy są opuchnięte, ciężkie i obolałe, chociaż rano wyglądały normalnie. Najgorzej jest po długotrwałym staniu lub siedzeniu czy chodzeniu na obcasach. Nie możesz doczekać się powrotu do domu, by zdjąć buty i ulżyć obolałym nogom.
Dlaczego obrzęki nóg? Krew rozprowadzana jest tętnicami po całym ciele, zaopatrując wszystkie organy w tlen i składniki odżywcze. Potem żyłami wraca do serca, a następnie do płuc, gdzie jest ponownie zaopatrywana w tlen. Pokonując tę drogę musi pokonać siłę grawitacji. Jest to możliwe dzięki pracy serca i zastawkom żylnym, przepuszczającym krew jedynie w kierunku serca. Ale aby zastawki spełniały swoją rolę, potrzebne są rytmiczne skurcze mięśni nóg. A długotrwałe stanie, siedzenie czy 
chodzenie na wysokich obcasach unieruchamia mięśnie odpowiedzialne za otwarcie zastawek. Następstwem są utrudnienia w transporcie zwrotnym krwi. Krew zalega w żyłach, rozpycha je, powodując obrzęki stóp i łydek i uczucie ciężkości nóg. W następnym etapie pojawiają się "pajączki" i żylaki.

Jak pomóc obolałym nogom?

Oto jakie rady na zmniejszenie obrzęków mają specjaliści z Mayo Clinic:
Ogranicz sól. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i dlatego sprzyja obrzękom.
Unoś stopy. Leżąc na plecach unieś stopy na wysokość min. 45 cm powyżej poziomu serca. Wytrzymaj w tej pozycji 10-15 minut. Powtarzaj to ćwiczenie 3-4 razy dziennie.
Noś przeciwżylakowe rajstopy lub podkolanówki. Zakładaj je zaraz po wstaniu, gdy jeszcze nie ma obrzęków.
(Ale uwaga: przeciwwskazaniem do tego rodzaju pończoch jest miażdżyca tętnic kończyn dolnych czy stany zapalne skóry. Najlepiej więc skonsultować noszenie tego rodzaju pończoch z lekarzem.)
Ćwicz regularnie. Ćwiczenia poprawią krążenie i w efekcie transport zwrotny krwi z żył do serca.
Pozbądź się nadwagi. Nadwaga pogarsza krążenie płynów ustrojowych i stanowi dodatkowe obciążenie dla żył.
Unikaj długotrwałego siedzenia. Co 1-2 godziny wstań, przejdź się, a najlepiej wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Nie musi to od razu być poważna gimnastyka. Ale np. przejdź się do koleżanki w pokoju obok, zamiast do niej dzwonić.
Skonsultuj lekarza w sprawie przyjmowanych leków. Niektóre leki, w tym np. niesterydowe leki przeciwzapalne i blokery kanałów wapniowych stosowane przy nadciśnieniu, mogą przyczyniać się do obrzęków.
Idź do lekarza, gdy cierpisz na uporczywe obrzęki lub obrzęki, którym towarzyszą zaburzenia oddechowe i zwiększenie wagi albo obrzęki dające dodatkowo objawy skórne.

Uwaga:

Obrzęki stóp mogą być objawem różnych chorób, w tym niewydolności serca, zapalenia nerek, urazów, dlatego konsultacja z lekarzem jest zalecana i wręcz konieczna, gdy nie pomagają w/w metody zapobiegania obrzękom.

oprac. barb
http://www.cyberbaba.pl/domowe-kuracje/1712-sposoby-na-obrzeki-stop 


Jak walczyć z opuchlizną?

Łyżkę płatków owsianych zalać szklanką gorącej wody. Przecedzić i pić dwa razy dziennie. Ten sposób znakomicie redukuje opuchliznę.

Kilka łyżeczek kolendry zagotować w dwóch szklankach wody na małym ogniu. Gotować do momentu, aż wyparuje połowa wody. Resztę odcedzić i wypić. Jest to dobry sposób na opuchliznę.

Opuchnięte miejsce polewać zimną wodą.

Częsty odpoczynek na leżąco z nogami uniesionymi do góry (ponnad poziom ciała) przynosi ulgę w opuchliźnie stóp.

http://www.domowesposoby.com/opuchlizna.html 

Na ratunek żyłom

Dokuczają ci ciężkie, obrzmiałe nogi, pod kolanami czujesz coś w rodzaju ciągnięcia, a w nocy budzą cię bolesne skurcze łydki? To może być choroba żylakowa.

Jak dbać o żyły?

Pij dużo wody lub innych płynów (ponad 2 litry dziennie). Niedostateczne nawodnienie powoduje, że ścianki żył stają się mniej elastyczne.

Rzuć palenie. Nikotyna przyspiesza procesy degeneracyjne w naczyniach krwionośnych.

Walcz z nadwagą. Pamiętaj, że każdy zbędny kilogram obciąża układ żylny.

Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Rób też gimnastykę zapobiegającą gromadzeniu się krwi w żyłach nóg. Łatwe i przyjemne są np. ćwiczenia z wykorzystaniem dużej gumowej piłki.

Pracuj z przerwami. Podczas relaksu ruszaj stopami we wszystkich kierunkach (góra-dół, na boki).

Zrezygnuj z butów na wysokich obcasach. Noś je tylko przy wyjątkowych okazjach.

Unikaj przegrzewania nóg. Żylakom sprzyjają sauna i solarium. Zażywaj preparat poprawiający wydolność układu żylnego. Wypróbuj np. dostępny bez recepty diohespan max. Cząsteczki leku błyskawicznie wnikają w ścianki żył, uelastyczniając i wzmacniając je. Preparat stymuluje cyrkulację krwi.

Chodź po schodach. Najsilniej pobudza pracę pompy mięśniowej łydek wchodzenie pod górę, jednak zdrowe jest również schodzenie.

Nie lekceważ objawów
W zależności od zaawansowania choroby lekarz wybiera jedną z metod terapii:

ostrzykiwanie lekami (skleroterapia). Niekiedy aplikuje się leki w postaci pianki. Szczelnie wypełnia ona i zamyka uszkodzone naczynie;

metoda laserowa - żyły zamyka się, wprowadzając do nich cewnik zakończony światłowodem emitującym wiązkę promieni lasera;

zamrażanie - najpierw chirurg oziębia chore tkanki, następnie je usuwa. Robi się to bez rozcinania skóry i bez narkozy;

operacyjne usuwanie żylaków - zabiegi stosuje się w zaawansowanym stadium i wykonuje przy znieczuleniu ogólnym. Żylaki wyciąga się na zewnątrz albo odcina i pozostawia w środku. Na nogach widać potem jedynie małe blizny. Zabieg daje gwarancję trwałej poprawy wydolności krążenia.

Na żywo 23/2011
http://www.styl.pl/zdrowie/porady/news-na-ratunek-zylom,nId,344765 


Lekkość i piękno Twoich nóg

Kobiece nogi są jednym z głównych obiektów westchnień mężczyzn. Jednak piękno nóg wcale nie zależy od ich kształtu czy długości, lecz przede wszystkim od stanu zdrowia. Drobna siateczka niebieskich żyłek, spuchnięte kostki, uczucie "ciężkich nóg" to problemy, z którymi często mamy do czynienia, a nie wpływają pozytywnie na wygląd nóg.
Układ krwionośny, utkany z plątaniny żył głębokich i powierzchniowych, odpowiada za transport krwi do serca. W przeciwieństwie do tętnic, którymi krew pod dużym ciśnieniem rozprowadzana jest od serca do wszystkich zakątków ciała, żyły mają utrudnione zadanie. Płynąc "pod prąd", czyli z powrotem w górę, pokonując po drodze prawo grawitacji, muszą ponownie dostarczyć czerwony eliksir życia do centrum układu krwionośnego. Dlatego też sporym ułatwieniem dla pracy układu żylnego jest aktywność 
fizyczna, która stymuluje krążenie poprzez rytmiczną pracę mięśni. Z kolei aktywność zawodowa, zarówno praca stojąca, jak siedząca, niekorzystnie wpływa na cyrkulację krwi i często jest przyczyną bólu i opuchniętych kończyn, zmęczonych po całym dniu obowiązków zawodowych.
Kłopoty żylne mogą dotyczyć praktycznie każdego, lecz w szczególności są na nie narażone kobiety aktywne zawodowo, którym brakuje czasu na regularne ćwiczenia fizyczne, bądź borykają się z nadwagą. Szacuje się, że w Polsce co czwarta kobieta i co dziesiąty mężczyzna uskarża się na dolegliwości kończyn dolnych.
Zwykle bagatelizujemy pierwsze symptomy dolegliwości żylnych, traktując choćby pojawiające się tzw. "pajączki" w kategoriach kosmetycznych. Natomiast nawet opuchnięte kostki czy obrzęki po ciepłej kąpieli są objawami sygnalizującymi początki problemu. Warto wtedy pomyśleć o zmianie trybu życia, zacząć więcej ćwiczyć, częściej chodzić na spacery, a także zmienić swoją dietę i utrzymywać prawidłową masę ciała. Jednocześnie, aby nie dopuścić do poważniejszych powikłań żylnych, należy regularnie 
dbać o stan kończyn dolnych dostarczając organizmowi składników o dobroczynnym działaniu na system krążenia. Aby sobie pomóc możemy sięgnąć po preparaty, których składniki wpływają na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, poprawę elastyczności i prawidłowe funkcjonowanie żył. Szukaj w ich skaldzie m.in.: wyciągu z kasztanowca, arniki, wąkroty azjatyckiej, Należą do nich m.in.: Varixinal, Lioton 1000, Aescin, Esceven, AtroGel.


Zgłoś jeśli naruszono regulamin