NA PODSTAWIE książki : „JAK ŻYĆ DŁUGO I ZDROWO” dr hab. Michał Tombak
Prawidłowe oddychanie jest najlepszą drogą do zdrowia i co ciekawe, może ono doprowadzić nas najszybciej do zdrowia. Znaczenie oddechu polega na tym, że zmieniając zwyczajny (odruchowy) sposób oddychania gromadzimy w organizmie dwutlenek węgla który jest niezbędny dla wszystkich reakcji przemiany komórkowej. Tlen jest niezbędny dla procesów utleniania i dla tego należy oddychać czystym, prawidłowo skomponowanym z niezbędnych składników powietrzem. Jeżeli oddychamy powoli i dodatkowo na chwilę wstrzymamy oddech, to we krwi poprawia się wymiana gazowa , gromadzi się niezbędny dla procesów komórkowych dwutlenek węgla i na tym polega sekret zdrowia i długich lat życia. Udowodnili to w ciągu wielu wieków ludzie praktykujący jogę bowiem ich zasadą było „Chcesz żyć długo – oddychaj głęboko i rzadko”.
Naukowo stwierdzono, że odżywiając się racjonalnie możemy przedłużyć nasze życie o 10 –20 lat, natomiast prawidłowo oddychając o 30 – 40 lat. Nie możliwe jest uniknięcie „zdobyczy cywilizacyjnych” więc spróbujmy przeznaczyć cząstkę czasu z naszego życia na „świadome oddychanie”. Ciekawostką może być to, że stosując odpowiednie oddychanie można się pozbyć zbędnych kilogramów przy nie zmienionym sposobie odżywiania ,ponieważ oddychanie i trawienie jest ściśle z sobą powiązane. Problem oddychania u większości ludzi polega na tym, że brakuje im stałego fizycznego obciążenia oraz przebywanie w pomieszczeniach, natomiast nadwaga i nieprawidłowo funkcjonujący kręgosłup „oduczyły” ich wykonywać je zgodnie z wzorem danym przez naturę. W związku z tym, w zakresie oddychania pozostaje tylko zastosować to co w kulturach Wschodu stosuje się od tysięcy lat – nauczyć się oddychania świadomego .
Praktyczna nauka głębokiego oddychania trwa zaledwie kilka minut, ale o wiele trudniej nauczyć ją na papierze a tym bardziej przekonać Państwo by stosowali je codziennie.
ŻYCIE TO CIĄGŁA PRÓBA WIĘC SPÓBUJCIE I PRZEKONAJCIE SIĘ , ŻE TO DZIAŁA
Połóżcie się na macie (kocu itp.). Wyciągnijcie obie ręce nad głowę a następnie opuśćcie je wzdłuż boków i rozluźnijcie się. Wyobraźcie sobie, że powoli zapadacie w sen. Usłyszycie wówczas jak wraz z rozluźnianiem ciała , zmienia się brzmienia i rytm oddechu. Leżcie w bezruchu, czując jak klatka piersiowa poszerza się, powietrze powoli napełnia wasze płuca. Oddychajcie w ten sposób wyobrażając sobie że zapadacie w sen. Wyobraźcie sobie ,że leżycie na plaży, patrząc na morze. Fala dopływa do brzegu – wdech, teraz fala cofa się – wydech. W ten sposób oddech wyrównuje się, staje się rytmiczny - jednak nie zasypiajcie. Przeznaczcie na to kilka minut , w miarę potrzeb. Teraz wstańcie , rozluźnijcie ręce a następnie całe ciało. Zamknijcie oczy i ponownie zacznijcie znowu głęboko oddychać napełniając powoli powietrzem najpierw dolne partie płuc, następnie środkowe a na koniec górną ich część – nie napinać mięśni i nie unosić klatkę piersiową
Na początku, jednorazowo, ćwicz nie więcej niż pięć -. Sześć głębokich oddechów, inaczej poczujesz zawrót głowy. W ciągu dnia można ćwiczyć oddechy kilka razy aż dojdziecie Państwo do sześćdziesięciu głębokich oddechów w kilku seriach. Po osiągnięciu tej normy można przystąpić do wstrzymywania powietrza na okres 2-3sek pomiędzy wdechem i wydechem.
Świadome wstrzymanie oddechu zwiększa harmonijne rozprowadzenie energii po całym ciele, poprawia pracę gruczołów dokrewnych, wzmaga rytm serca, polepsza nasycenie krwi w tlen a także OBNIŻA WAGĘ CIAŁA. Te minuty przedłużą o lata wasze życie i to bez jakichkolwiek wydatków finansowych przy minimalnym zaabsorbowaniem czasu – oddychać świadomie można jadąc do pracy, idąc na spacer lub oglądając telewizję; jedno tylko należy wykonać -uruchomić pamięć.
MOŻNA INACZEJ i PROŚCIEJ !
Pozycja wyjściowa: Stopy równolegle rozstawione na szerokość barków. Skrzyżuj ręce na wysokości oczu-odległość 20-25 cm., dłońmi do twarzy. Rozpocznij wdech nosem jednocześnie, wolno wyprostuj ręce na boki, lekko w górę, obracając równocześnie dłonie na zewnątrz. jakbyś odpychał dwie ściany w bok. Koniec wdechu. Następnie obróć dłonie do tyłu i zacznij wydech .zataczając rękoma szeroki półokrąg do tyłu i w dół -wydychaj powietrze ustami. Ręce wracają do pozycji wyjściowej. Rozpocznij ćwiczenia stosując zasadę podaną w poprzednim ćwiczeniu
askad1