Scenariusz zajęć z leworęcznym.doc

(50 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć korekcyjno – kompensacyjnych

z dzieckiem leworęcznym.

 

Temat: Usprawnianie motoryki rąk ze zwróceniem uwagi na rękę lewą.

 

Cele ogólne:

·        usprawnianie dużych grup mięśni ramienia i przedramienia oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej,

·        usprawnianie małych grup mięśni dłoni i palców oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej.

 

Cele szczegółowe:

·        ma orientację w schemacie własnego ciała,

·        ujmuje kierunki w zależności od własnej pozycji,

·        zna stosunki przestrzenne między przedmiotami,

·        zna system pojęć przestrzennych.

 

Przebieg zajęć:

 

I.       Ćwiczenia usprawniające duże grupy mięśni ramienia i przedramienia oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

 

1.    Zabawy z elementami płynnych ruchów obu ramion:

a)       Przylot i odlot ptaków.

b)       Drzewa na wietrze.

c)       Drwal rąbie drzewo.

d)       Pranie.

 

2.    Zabawy z elementami rytmicznych ruchów zmiennych obu ramion:

a)       Pranie i prasowanie.

b)       Gotowanie obiadu (wałkowanie ciasta, ubijanie piany).

c)       Podbijanie balonu.

 

3.    Wyścigi rąk.

Dziecko otrzymuje kartkę papieru z bloku rysunkowego podzieloną pionową na dwie równe części oraz dwa kolorowe ołówki.

 

·         



Wyścigi do środka kartki:

·         



Wyścigi od środka:

·         



Lewa ręka szybciej od prawej:

 

Zabawy te można prowadzić przy tablicy z użyciem kolorowej kredy.

 

4.      Rzucanie woreczków do celu.

Stosujemy różnorodne usytuowanie celu w przestrzeni, stopniowo zwiększamy odległość od celu, rzuty prawą i lewą ręką.

 

 

II.    Ćwiczenia usprawniające małe grupy mięśniowe dłoni i palców oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

 

1.      Zabawy usprawniające końce palców:

·           Gra na fortepianie.

·           Zabawa w deszcz.

·           Zabawa w pisanie na maszynie.

·           Kroczenie owada.

 

2.      Malowanie:

a)       Malowanie palcami (dziecko otrzymuje kolorowe farby, arkusz papieru, naczynie z wodą, ściereczkę).

b)       Malowanie suchym palcem (płaszczyzna kartki zamalowana farbą klejową, dziecko rysuje palcem różne kształty).

c)       Malowanie dużych, konturowych rysunków od prostych figur do przedmiotów.

 

3.      Lepienie z plasteliny:

a)        Zagniatanie plasteliny i zapełnianie nią powierzchni koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta.

b)       Wałkowanie cienkich wałeczków i obwodzenie nimi figur geometrycznych, przedmiotów o prostych kształtach, np.: kontur jabłka, gruszki, liścia,, itp.

c)        Toczenie kuleczek z plasteliny i wykonanie z nich różnorodnych kompozycji.

 

4.      Rysowanie przy pomocy szablonu:

·           Odrysowywanie od zewnątrz szablonów pojedynczych przedmiotów i tworzenie kompozycji.

 

5.      Rysowanie:

·           Kalkowanie rysunków prostych i złożonych.

·           Kopiowanie.

 

 

 

 

III. Ćwiczenia rozwijające orientację przestrzenną.

 

1.      Orly na śniegu (dziecko leży na wznak na podłodze rękami ułożonymi wzdłuż ciała i ze złączonymi nogami):

a)        Jednoczesne rozsuwanie nóg i rąk oraz jednoczesne zsuwanie wykonywane rytmicznie.

b)       Przesuwanie:

-    prawej nogi,

-    lewej nogi,

-    prawej ręki,

-    lewej ręki,

-    prawej nogi i prawej ręki,

-    lewej nogi i lewej ręki,

-    prawej nogi i lewej ręki,

-    lewej nogi i prawej ręki.

 

2.      Dyktando rysunkowe (dziecko otrzymuje kartkę papieru, ołówek lub mazak – nauczyciel dyktuje polecenia, a dziecko rysuje), np.:

Na samym środku kartki narysuj domek.

Z lewej strony domku narysuj płotek.

Za płotkiem narysuj słoneczniki.

Z prawej strony domku narysuj drzewa.

Obok drzewa narysuj budę dla psa.

Przy budzie narysuj psa.

Na samej górze kartki narysuj słonko.

Teraz pokoloruj rysunek.

 

3.      Zabawa w ruch drogowy:

Dziecko otrzymuje kartkę papieru podzieloną linią poziomą na dwie połowy, stemple pojazdów samochodowych.

Na polecenie wyszukuje odpowiednie pojazdy i stempluje według polecenia, np.: samochód ciężarowy jedzie w lewą stronę, autobus wyprzedza samo chow ciężarowy, za samochodem ciężarowym jedzie cysterna.

 

4.      Po lewej, czy prawej stronie?

Dziecko siedzi na krześle, prowadzący wymienia przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, a dziecko ma powiedzieć, czy są one po jego stronie prawej, czy lewej.

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin