Miłość bliźniego.doc

(30 KB) Pobierz
Ty ścieżkę życia mi ukażesz

Adoracja - Miłość bliźniego

Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Prawdę o miłości ukazuje nam święty Jan Ewangelista, który napisał powyższe słowa. Przez całe życie odkrywamy, czym jest miłość.
Pierwsza prawda: prawdziwa miłość obejmuje wszystkich, szczególnie tych, którzy są obok mnie.
Druga to, że autentyczna miłość się nie kończy. Św. Paweł Apostoł tak pisze: Miłość wszystko przetrzyma, miłość nigdy nie ustaje. Tak, więc trwają wiara, nadzieja, miłość, te trzy największa zaś z nich jest miłość.
Trzecia prawda, że drogą do tej największej miłości jest pokora. Czym jest pokora?. Pokora to uznanie prawdy o sobie.
W czasie Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus zostawił największe przykazanie- przykazanie miłości braterskiej Dziś czuwając przy Tobie Panie Jezus, przy Twoim Grobie, z którego promieniuje miłość. Miłość od Ciebie utajonego w tej małej Hostii pragniemy pochylić się nad miłością braterską. Będzie nam towarzyszyć św. Urszula Ledóchowska. Jan Paweł II wynosząc ją do chwały ołtarza dn. 18 maja 2003 roku tak powiedział: Święta Urszula Ledóchowska wiedziała, ze dla człowieka wierzącego każde, nawet najmniejsze wydarzenie staje się okazją do realizowania planów Bożych To, co zwyczajne, czyniła nadzwyczajnym, codzienne zmieniała w ponadczasowe; to co przyziemne czyniła świętym. Jeżeli dziś święta Urszula staje się przykładem świętości dla wszystkich wierzących, to dlatego że jej charyzmat może być podjęty przez każdego, kto w imię miłości Chrystusa i Kościoła chce skutecznie dawać świadectwo Ewangelii we współczesnym świecie”
Miłość bliźniego nie jest niczym innym jak miłością Bożą w czynie. Jezus powiedział: Coście najmniejszemu z barci moich uczynili, Mnieście uczynili. Uczucie, słowa mogą być złudzeniem- czyny są prawdą. Miłość objawia się szczególnie poprzez dobroć, uczynność, wyrozumiałość, uprzejmość i duchową radość.
Dobroć. Nie potrzebujesz daleko szukać, życie codzienne daje tyle okazji. Uprzejmie, serdeczne słowo pociechy, miły uśmiech, mała przysługa- to wszystko i tysiące innych, małych aktów dobroci czeka na ciebie w ciągu dnia. Musisz tylko mieć oczy otwarte i chwycić te okazję, a dzień Twój będzie dniem dobroć- pociecha dla Najświętszego Serca Jezusa Konającego. Bądź więc dobry, bądź bardzo dobry, bądź nieskończenie dobry...
Uczynność. Jezus nam powiedział, że nie przyszedł, żeby mu służono, lecz aby służyć. Każdy niech służu według swej możności i obowiązku, lecz niech służy uprzejmie i wesoło. Nie skarż się, gdy proszą Cię o jakąś przysługę. Nie poddawaj się złemu humorowi, jeżeli ta przysługa jest dla ciebie niewygodna, zmęczeniem- bądź szczęśliwy, że możesz się poświęcić. Jeszcze nie zrobiłeś tego, co Pan Jezus dla ciebie zrobił! Nie jest się usłużnym dla własnej wygody, lecz ta służba jest prawdziwie pokutą miłości. Bóg nie zapomina twych zasług! Żebyś wiedział, z jaką miłością Jezus spogląda na duszę, która zawsze gotowa jest służyć.
Wyrozumiałość. Inni muszą być wyrozumiali dla twoich wad, bądź więc i tym wyrozumiały dla wad innych. Każdy z nas ma wady, lecz ma też dobre strony, ma cnoty. Czemu nie otworzyć oczu na wszystko co jest dobre w innych, zamiast zajmować się ich wadami! Jaka szczęśliwa dusza , co zawsze się raduje z dobrego! Jak wtedy łatwo kochać służyć. Gdy będziesz widzieć cnoty w innych , wzbudzi się w twym sercu pragnienie naśladowania ich, a to pragnienie będzie dla ciebie pomocą w drodze do świętości. A przeciwnie, jakże biedny to ciągle wynajduje wady, słabe strony. Drażni się, gniewa, a nie może zmienić, co mu się nie podoba. Czuję antypatię, serca napełnia się niechęcią, goryczą, słowa są twarde, niegrzeczne, nie może się poprawić, bo nie szuka nigdy winy w sobie, ale zawsze w innych. Biedna dusza!
Proś Boże Serce, by ci dało serce pełne wyrozumiałości dla innych.
Grzeczność, uprzejmość. Dobroć bez uprzejmości to róża z cierniami. Grzeczność, uprzejmość w postępowaniu sprawiają, że nasze czynności staja się miłe dla innych. Odpowiadaj grzecznie- twoja odpowiedz będzie mile przyjęta; Twarz uprzejma, promienna grzecznością, słow miłe, głos łagodny-wszystko to nie potrzebuje wielkich wysiłków a jednak zachęca, robi przyjemność, przynosi pociechę sercom nieśmiałym i zniechęconym. Czemu nie starać się o grzeczność i uprzejmość? Nie kosztuje dużo, a tyle daje.
Dobiega nasze wspólne czuwanie, adorowanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Boga, który jest miłością. Miłością miłosierną. Pan Jezus powiedział następujące słowa do siostry Faustyny: NIE LĘKAJ SIĘ JA JESTEM Z TOBĄ!. Bóg zawsze jest z nami, w każdym momencie naszego życia, nawet wtedy, gdy upadamy, bo On jest miłością, która nie zna granic. Dlatego starajmy się uczyć miłości od Jezusa. Miłości do bliźnich, Pan Jezus w czasie Wieczerzy Pańskiej powiedział słowa: To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem.
Niech na tym ostatnim etapie pokutnej drogi towarzyszy nam Maryja (...). Niech Ona uczy nas miłować ,,do końca” i iść w ślady Jezusa, który przez swoją śmierć i zmartwychwstanie zbawił świat- Jan Paweł II.
Gdy będziemy wracać do naszych domów, do codzienności, do naszych rodziców, przyjaciół niech towarzyszą nam słowa z 13 rozdziału Ewangelii wg św. Jana:


Nikt nie ma większej miłości, od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin