Charakterystyka rodzajowa podstawowych obiektow hotelarskich.doc

(153 KB) Pobierz
CHARAKTERYSTYKA RODZAJOWA PODSTAWOWYCH OBIEKTÓW HOTELARSKICH

Charakterystyka rodzajowa podstawowych obiektów hotelarskich

 

Definicja hotelu

 

W literaturze i encyklopediach hotel jest z zasady definiowany jako budynek mieszkalny przeznaczony i przystosowany do czasowego pobytu gości. Oczywiście definicję można rozbudowywać, uzupełniać, rozszerzać, tak jak rozszerza się i rozbudowuje zakres usług oferowanych przez hotele o gastronomię, rekreację, wypoczynek, sport, usługi osobiste (kosmetyczne, fryzjerskie), handel, obsługę ruchu turystycznego, organizację narad, szkoleń, obsługę zjazdów itd.

Spośród definicji hotelu spotykanych w literaturze polskiej godzi się przytoczyć najczęściej powtarzaną sformułowaną przez, nieżyjącą już, znakomitą specjalistkę Grażynę Konsewicz: Hotelarstwo to społecznie zorganizowana działalność usługowa polegająca na udzielaniu gościnności przyjezdnym. Zaspokaja potrzebę wypoczynku, pożywienia, noclegu, higieny, opieki nad zdrowiem i mieniem, rozrywek kulturalnych, łączności z otoczeniem. Hotelarstwo jest podstawową branżą turystyki jako gałęzi gospodarki narodowej. Jest to także zawód polegający na świadczeniu usług udzielania gościny.

 

Mimo upływu lat i zmiany stosunków społeczno-gospodarczych, sformułowania te są niewątpliwie nadal aktualne.

 

Usługi hotelarskie w myśl ustawy o usługach turystycznych z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 roku to:

 

Usługi hotelarskie krótkotrwałe, ogólno dostępne wynajmowanie domów mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, noclegowych także miejsc na ustawianie namiotów lub przyczep samochodowych, oraz świadczenie w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

 

 

Wymieniona ustawa stanowi, że usługi hotelarskie mogą być świadczone w obiektach hotelarskich, które spełniają:

-         wymagania co do wielkości obiektu, jego wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług, ustalone dla rodzaju i kategorii, do których obiekt został zaszeregowany,

-         wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne określone odrębnymi przepisami.

 

Ustawodawca dopuszcza świadczenie usług hotelarskich również w innych obiektach, pod warunkiem, że obiekty te:

-         spełniają minimalne wymagania co do wyposażenia określone przez właściwego ministra do spraw turystyki,

-         spełniają wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz inne określone odrębnymi przepisami (art. 35 ust. 2).

Pod pojęciem „innych obiektów” mogących świadczyć usługi hotelarskie ustawodawca rozumie niewątpliwie: ośrodki wczasowe, ośrodki kolonijne, ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, domy pracy twórczej, domki turystyczne, ośrodki wypoczynku sobotnio-niedzielnego i świątecznego, kwatery agroturystyczne, zakłady uzdrowiskowe, ewentualnie inne obiekty wykorzystywane dla turystyki, zaliczane w oficjalnej sprawozdawczości GUS do „obiektów noclegowych turystyki.

 

Ustawa ustala następujące rodzaje obiektów hotelarskich (patrz art. 36):

-     hotele,

-     motele,

-     pensjonaty,

-     kempingi,

-     domy wycieczkowe,

-     schroniska młodzieżowe,

-     schroniska,

-     pola biwakowe.

 

Obiekty hotelarskie tradycyjnie świadczą wiele usług poza obiektem (nawet szeroko rozumianym, jak budynek plus otoczenie), np.:

-       obsługa gastronomiczna imprez w innych obiektach;

-       prowadzenie punktów gastronomicznych poza obiektami;

-       usługi rekreacyjne poza obiektami: przystanie, korty, pola golfowe, kuligi;

-       rezerwacja i zakup biletów komunikacyjnych i na imprezy;

-       dowóz gości i ich bagaży;

-       organizacja zwiedzania miasta.

 

Baza noclegowa w Polsce

 

Główny Urząd Statystyczny w badaniach wyróżnia następujące rodzaje obiektów zbiorowego zakwaterowania:

-         Hotel - obiekt hotelarski zlokalizowany głównie w zabudowie miejskiej, dysponujący co najmniej 10 pokojami, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczący szeroki zakres usług związanych z pobytem gości. Każdy hotel musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii hoteli: najwyższa – pięć gwiazdek, najniższa –jedna gwiazdka.

-         Motel — obiekt hotelarski zlokalizowany przy trasach komunikacji drogowej, który poza usługami hotelarskimi przystosowany jest również do świadczenia usług motoryzacyjnych i dysponuje parkingiem. Motel musi posiadać co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Każdy motel musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii moteli: najwyższa – pięć gwiazdek, najniższa – jedna gwiazdka.

-         Pensjonat- obiekt hotelarski, który świadczy usługi hotelarskie łącznie z całodziennym wyżywieniem i dysponuje co najmniej 7 pokojami. Musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii pensjonatów: najwyższa pięć gwiazdek, najniższa jedna gwiazdka.

-         Inny obiekt hotelowy- obiekt noclegowy, podzielony na pokoje, podlegający jednemu zarządowi, świadczący pewne usługi, w tym przynajmniej codzienne sprzątanie pokoi, słanie łóżek i mycie urządzeń sanitarnych (np. obiekt spełniający zadania hotelu, motelu lub pensjonatu, któremu nie została nadana kategoria).

-         Dom wycieczkowy obiekt położony na obszarze zabudowanym lub w pobliżu zabudowy, posiadający co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowany do samoobsługi klientów oraz świadczący minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Każdy dom wycieczkowy musi posiadać przynajmniej jedną placówkę gastronomiczną. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się trzy kategorie domów wycieczkowych: najwyższa kat. I, najniższa kat. III.

-         Schronisko obiekt położony poza obszarem zabudowanym, przy szlakach turystycznych, świadczący minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Schronisko posiada przynajmniej jedną palcówkę gastronomiczną. Pojęcie „schronisko nie obejmuje schronisk młodzieżowych.

-         Schronisko młodzieżowe obiekt przeznaczony do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowany do samoobsługi klientów. Schronisko młodzieżowe jest placówką zlokalizowaną w samodzielnym budynku lub w wydzielonej części budynku. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się trzy kategorie schronisk młodzieżowych: najwyższa - kat. I, najniższa - kat. III.

-         Szkolne schronisko młodzieżowe placówka oświatowo-wychowawcza umożliwiająca rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

-         Ośrodek wczasowy – obiekt (lub zespół obiektów) noclegowy przeznaczony i przystosowany do świadczenia wyłącznie lub głównie usług związanych z wczasami.

-         Ośrodek kolonijny – obiekt (lub zespół obiektów) noclegowy przeznaczony i przystosowany do świadczenia wyłącznie lub głównie usług związanych z koloniami.

-         Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy obiekt (lub zespół obiektów) noclegowy przeznaczony i przystosowany do przeprowadzania kursów, konferencji, szkoleń, zjazdów itp. Może być także przystosowany do świadczenia usług wczasowych.

-         Dom pracy twórczej obiekt, w którym są zapewnione właściwe warunki do wykonywania pracy twórczej i wypoczynku twórców, wykorzystywany również (głównie przez ich rodziny) jako ośrodek wczasowy.

-         Zespoły ogólnodostępnych domków turystycznych domek turystyczny budynek niepodpiwniczony, posiadający nie więcej niż cztery pokoje, dostosowany do świadczenia usług typu hotelarskiego. Domki turystyczne mogą tworzyć zespoły ogólnodostępnych domków turystycznych, a także organizacyjnie wchodzić w skład innych obiektów noclegowych. W grupie zespołu ogólnodostępnych domków turystycznych mogą znajdować się również miejsca kempingowe.

-         Kemping - teren zwykle zadrzewiony, strzeżony, oświetlony, mający stałą obsługę recepcyjną i wyposażony w urządzenia (sanitarne, gastronomiczne, rekreacyjne) umożliwiające turystom nocleg w namiotach, mieszkalnych przyczepach samochodowych, a także przyrządzanie posiłków oraz parkowanie pojazdów samochodowych. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się cztery kategorie kempingów: najwyższa 4 gwiazdki, najniższa 1 gwiazdka.

-         Pole biwakowe wydzielone miejsce w terenie zadrzewionym, niestrzeżone, oznakowane i ogrodzone prowizorycznie, umożliwiające turystom nocleg w namiotach. Na polu biwakowym znajdują się punkty poboru wody pitnej, podstawowe urządzenia sanitarne i tereny rekreacyjne.

-         Ośrodek wypoczynku sobotnio-niedzielnego i świątecznego zespół obiektów i urządzeń zlokalizowanych w niedużej odległości od aglomeracji miejskiej w bezpośrednim sąsiedztwie terenów o walorach przyrodniczych korzystnych dla rekreacji, w strefach z zapewnioną komunikacją środkami przewozu publicznego. Ośrodek wyposażony jest zgodnie z potrzebami krótkotrwałego wypoczynku i rekreacji. Umożliwia obsłużenie jednocześnie znacznej liczby osób o różnych upodobaniach. Obiekty noclegowe wchodzące w skład ośrodka mogą być wykorzystywane na potrzeby wczasów.

-         Zakład uzdrowiskowy—zakład opieki zdrowotnej położony na terenie uzdro­wiska i wykorzystujący przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych naturalne za­soby lecznicze uzdrowiska i świadczący usługi noclegowe.

-         Pozostałe niesklasyfikowane - obiekty, które, w czasie niepełnego wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem lub w części, pełnią funkcję obiektu noclegowego dla turystów. Są to m.in. internaty, domy studenckie, hotele robotnicze itp. Do 2004 roku do tej grupy tej zaliczano również obiekty, które nie spełniają wymogów kategoryzacyjnych dla poszczególnych rodzajów obiektów.

Zakłady uzdrowiskowe zostały wyodrębnione z kategorii „inne w 1998 roku. Natomiast w roku 2004 do grupy hotele i podobne obiekty wprowadzono podgrupę „inne obiekty hotelowe. Zaliczane są do niej hotele, motele i pensjonaty, którym nie została nadana żadna kategoria, oraz obiekty, które świadczą usługi hotelowe (np. codzienne sprzątanie).


Warunki i kierunki rozwoju hotelarstwa

 

Czynniki warunkujące rozwój hotelarstwa

Do najważniejszych czynników warunkujących rozwój hotelarstwa zaliczamy:

-         sytuację polityczno społeczną i gospodarczą kraju, rozwój gospodarczy, rozwój międzynarodowej wymiany handlowej,

-         położenie geograficzne, klimat, atrakcyjność turystyczną kraju,

-         stan bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego,

-         rozwój komunikacji, połączenia międzynarodowe, przejścia graniczne, ich ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin