06.Rodzaje grup.doc

(59 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              22.10.08

             

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D, I C, I A, I B

 

Temat: Rodzaje grup

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

·      W kilku zdaniach podkreślić, czym zajmuje się socjologia.

·      Wymienić najważniejsze grupy społeczne i określić swoją przynależność do niektórych z nich.

·      Odróżnić grupy formalne i nieformalne.

·      Określić, które z wymienionych przez niego grup mają pozytywny, a które negatywny wpływ na rozwój jednostki.

·      Wyjaśnić, że społeczeństwo składa się z rozmaitych grup społecznych, zaś każdy człowiek należy do kilku z nich.

·      Wyjaśnić, kto i dlaczego ustala prawa i obowiązki w grupie społecznej.

2.      Metody:

·         praca z podręcznikiem

·         wykład

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·       ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Rodzaje grup

 

1. Grupy społeczne – kryteria podziału

·         Jak podzielone są grupy?

·         Podział grup ze względu na liczbę członków?

·         Podział grup ze względu na członkostwo?

·         Podział grup ze względu na rodzaj więzi?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Współdziałanie grup

·         Jak współdziałają grupy społeczne?

 

 

 

 

 

3. Członkostwo w grupach

·         Na jakich zasadach odbywa się członkostwo w grupach pierwotnych, małych i nieformalnych?

·         Na jakich zasadach odbywa się członkostwo w grupach dużych i formalnych?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 26-27.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Tabela

1. Grupy społeczne – kryteria podziału

a) podział grup ze względu na liczbę członków

·         małe

·         duże

b) podział grup ze względu na rodzaj członkostwa

·         pierwotne

·         wtórne

c) podział grup ze względu na rodzaj więzi

·         nieformalne

·         formalne

 

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 27. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

2. Współdziałanie grup

·          

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 27-28. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

3. Członkostwo w grupach

a)     członkostwo w grupach pierwotnych, małych i nieformalnych

b)     członkostwo w grupach wtórnych, dużych i formalnych

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

Zadanie 1 i 2/28

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin