05.Grupy społeczne.doc

(60 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              15.10.2008

             

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

 

Temat: Grupy społeczne. (SZ)

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

·      Wyjaśnić znaczenie terminów: zbiorowość ludzka, grupa społeczna, więzi społeczne i rola społeczna.

·      Wymienić sposoby (symbole), które mogą tworzyć sobie różne grupy społeczne w celu podkreślenia odrębności .

2.      Metody:

·         praca z podręcznikiem

·         elementy opowiadania

3.      Środki dydaktyczne:

·         Podręcznik.

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·       ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Grupy społeczne.

 

1. Zbiorowość ludzka

·         Co to jest zbiorowość ludzka?

·         W jakich sytuacjach człowiek staje się częścią zbiorowości ludzkiej

 

 

 

 

2. Grupa społeczna

·         Co to jest grupa spolczna?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Więzi społeczne

·         Co to jest więź społeczna?

·         Jak powstają więzi społeczne

 

 

 

 

 

 

4. Wspólnota grupy społecznej

·         Co to jest poczucie wspólnoty grupy społecznej?

·         Jak może wyrażać się poczucie wspólnoty grupy społecznej?

 

 

 

 

 

5. Rola społeczna

·         Co to jest rola społeczna?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

1. Zbiorowość ludzka

·         to pewna grupa ludzi, między którymi występują różnego rodzaju więzi w określonym czasie.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

2. Grupa społeczna jest zbiorowością osób (przynajmniej kilku), które łączą więzi trwalsze, wynikające z uznania wspólnyc wartości, poglądów, przekonań, celów i zasad postępowania. Ludzie tworzący grupę społęczną – to także duża zbiorowość osób, które łączą więzi formalne, wynikające ze wspólnej pracy, nauki, przynależności do organizacji społecznej, grupy religijnej.

 

·          

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 25-26. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

3. Więzi społeczne

·          

 

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 26. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

4. Wspólnota grupy społecznej

·          

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. . Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

5. Rola społeczna

·         to postępowanie człowieka zgodne z zasadami i obowiązkami przyjętymi w danej grupie, np. w rodzinie – rola matki, ojca, dziecka; w grupie rówieśniczej – rola kolegi, ucznia, studenta. Szczególnie ważne znaczenie w życiu człowieka mają role zawodowe, np. nauczyciela, rolnika, lekarza, urzędnika, żołnierza, robotnika, policjanta.

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

 

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin