PRZYKŁADOWE KOSPEKTY ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Wpisał: Anna Ciosk
25.02.2008.
Pierwszy konspekt dotyczy chłopca w wieku 6 lat, chodzącego do klasy „0”. Diagnoza logopedyczna brzmiała: seplenienie międzyzębowe wielorakie (trzy szeregi + t d n), zaburzona kinestezja artykulacyjna w zakresie r-l, zaburzony słuch fonematyczny. Wcześniejsze zajęcia poświęcone były kształceniu słuchu fonematycznego, ćwiczeniom usprawniającym motorykę warg i języka oraz pionizacji języka. Poniższy konspekt przedstawia pierwsze zajęcia z wprowadzenia głoski „s”.
Scenariusz zajęć logopedycznych I
Temat : Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. Wprowadzenia głoski "s".
Cel główny :
· Ćwiczenia usprawniające motorykę warg i języka oraz pionizację języka
· prawidłowe ułożenie warg i języka przy wymowie głoski "s"
Cele szczegółowe :
· ćwiczenia oddechowe na ukierunkowanie strumienia powietrza;
· ćwiczenia słuchu fonematycznego poprzez wyszukiwanie głoski "s" oraz różnicowanie prawidłowej i nieprawidłowej realizacji tej głoski;
· ćwiczenia poprawnej wymowy głoski "s" w sylabach;
· ćwiczenia analizatora wzrokowego;
Forma : indywidualna
Metody :
· ćwiczenia narządów artykulacyjnych;
· ćwiczenia oddechowe;
· ćwiczenia słuchu fonematycznego;
Środki dydaktyczne : lustro, kartka papieru, nutella, wiatraczek, waciki, lizak logopedyczny z literką "s", obrazki, pudełko, koraliki, karta pracy z sylabami, "Układamy wzorce wymowy" J. Falany - Kozłowskiej
PRZEBIEG ZAJĘĆ
7. Ćwiczenia analizatora wzrokowego i wymowy „s” w sylabach – karta pracy z sylabami ...
barabell