makro F.docx

(13 KB) Pobierz
A

F

15. Opisz klasyfikację mierników niezależności banku centralnego

Mierniki prawnej niezależności (konstruowane w oparciu o ustawodawstwo dotyczące banku centralnego) GMT i LVAW

Mierniki niezależności de facto (próbujące uwzględnić fakt, że faktyczny poziom niezależności może odbiegać od istniejących uwarunkowań prawnych).

Cechą charakterystyczną mierników niezależności jest to, że nie są one ze sobą skorelowane.

16. Miernik Llieva – konstrukcja, wartość dla Polski, relacja do maksymalnego poziomu inflacji, efektywność ( korelacja niezależności banku centralnego i inflacji).

Miernik ten zawiera w sobie takie elementy jak: cele i formułowanie polityki, kadencja(prezesa banku), ustawodawstwo i tradycja, sektor bankowy(nadzór bankowy), finansowanie rządu. Wartość tego miernika dla Polski to 0,72. Korelacja Spearmana z wysokością inflacji potransformacyjnej wynosi -0,27. Uzyskane korelacje są słabe i nie istotne statystycznie. Niezależnie od sposobu mierzenia niezależności banku centralnego nie można wykazać w badanej grupie krajów transformacji występowania związku między traumą inflacyjną a skonstruowanymi instytucjami polityki pieniężnej. Nie jest możliwe wykazanie, że negatywne doświadczenia z inflacją w latach 90 przyczyniły się do zmiany poziomu niezależności banku centralnego. Również rola awersji inflacyjnej wywołanej doświadczeniami iż inflacją nie jest możliwa do potwierdzenia.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin