Nie uległ zmianie art. 20 ust. 1 ustawy o treści ”przewodnikiem Turystycznym lub pilotem wycieczek może być osoba, która posiada Uprawnienia określone ustawą”. Zmieniły się natomiast ich ustawoweDefinicje I obowiązki. Poniżej przedstawiam różnice w przepisach.
Przewodnik turystyczny
Definicja:
- osoba zawodowo oprowadzająca turystów lub odwiedzających Po wybranychObszarach, miejscowościach I obiektach
- osoba udzielająca o nich fachowej informacji
- osoba sprawująca nad turystami lub odwiedzającymi opiekę w zakresie wynikającym z umowy
Obowiązki:
- oprowadzanie turystów lub odwiedzających (zamiast „wycieczek”)
- udzielanie fachowej I aktualnej (zamiast fachowe udzielanie) informacjiO kraju , odwiedzanych miejscowościach, obszarach I obiektach
- sprawowanie opieki nad turystami lub odwiedzającymi w zakresiewynikającym z umowy
- podczas prowadzenia turystów w górach troska o ich bezpieczeństwo wszczególności podczas wyjść wymagających odpowiednich technik ISpecjalistycznego sprzętu.
Pilot wycieczek:
- osoba towarzysząca, w imieniu organizatora turystyki, uczestnikomImprezy turystycznej
- osoba sprawująca opiekę nad nimi
- osoba czuwająca nad sposobem wykonania na ich rzecz usług
- osoba przekazująca podstawowe informacje, dotyczące odwiedzanego kraju IMiejsca
- sprawowanie opieki nad klientami w zakresie wynikającym z umowy (zamiastwynikającym z charakteru imprezy)
- czuwanie, w imieniu organizatora turystyki, nad sposobem świadczeniausług (zamiast wykonywania usług świadczonych) na rzecz klientów (zamiastuczestników podczas imprezy)
- przyjmowanie OD nich zgłoszeń dotyczących związanych z tym uchybień(zamiast reklamacji)
- wskazywanie lokalnych atrakcji oraz przekazywanie podstawowychInformacji dotyczących odwiedzanego kraju I miejsca
Usunięto:
- reprezentowanie organizatora turystyki wobec kontrahentów świadczącychusługi w trakcie trwania imprezy
- pilot wycieczek ma obowiązek potwierdzić klientowi przyjęcie reklamacji,A w wypadku jej niezałatwienia, przekazania jej niezwłocznieOrganizatorowi turystyki.
Zarówno w przypadku pilota wycieczek jak I przewodnika turystycznego Sprawowanie opieki nie zastępuje obowiązku wykonywania opieki przez osoby Do tego zobowiązane z innego tytułu.
Nowy rodzaj uprawnień przewodnika
Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych wprowadza także nowy rodzaj uprawnień przewodnika turystycznego. Obok przewodników górskich, miejskich I terenowych w przepisach pojawiło się określenie „międzynarodowych przewodników wysokogórskich, których uprawnienia nie są ograniczoneTerytorialnie”. W dalszej części ustawa rozwija tę kwestię:
„Uprawnienia międzynarodowych przewodników wysokogórskich obejmująProwadzenie I szkolenie turystów podczas wyjść wspinaczkowych IAlpinistycznych oraz zjazdów narciarskich I snowboardowych w szczególnościPoza zorganizowanymi terenami turystycznymi I narciarskimi, a takżePodczas pokonywania stromych koryt rwących potoków górskich I wodospadówPrzy użyciu technik alpinistycznych bez sprzętu pływającego (canyoning).
Obcokrajowcy legitymujący się certyfikatem UIAGM (2) mogą okazjonalniewykonywać zadania międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego na terenieRzeczypospolitej Polskiej, na rzecz turystów, którym towarzyszą wprzyjeździe.
Do okazjonalnego wykonywania zadań międzynarodowego przewodnikawysokogórskiego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez obcokrajowców,O którym mowa w ust. 6, stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału IIIUstawy z dnia 18 marca 2008 r. O zasadach uznawania kwalifikacjiZawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr63, poz. 394) z wyłączeniem obowiązku przedkładania właściwemu organowiPisemnych oświadczeń o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej, októrych mowa w art. 30 tej ustawy.”
Zaświadczenia lekarskie:
Pozostaje w mocy zapis:
„Osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień przewodnika turystycznego lubPilota wycieczek podlega badaniom lekarskim wstępnym, a osoba posiadającaTakie uprawnienia – badaniom okresowym, w trybie I zakresie określonych wPrzepisach o badaniach lekarskich pracowników.”
Natomiast uchylony został ustęp dotyczący zakazu wykonywania zadańPrzewodnika turystycznego bądź pilota wycieczek w przypadku niePrzedstawienia właściwemu marszałkowi województwa aktualnego zaświadczeniaLekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania tych zadań.
Kodeks wykroczeń:
Nowelizacja wprowadza również zmianę w przepisach kodeksu wykroczeń dotyczącą wykonywania zadań przewodnika turystycznego I pilota wycieczek. W rozdziale XV „Wykroczenia przeciwko interesom konsumentów” prowadzono Zapis:
„Kto, podejmując zadania przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, Wprowadza w błąd co do posiadanych uprawnień, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”
Poza powyższym nadal obowiązuje zapis z rozdziału VIII „Wykroczenia Przeciwko porządkowi I spokojowi publicznemu”:
„Kto, wykonuje bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika turystycznegoLub pilota wycieczek – podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”
2
mocy1