Jak dbać o włosy w czasie i po ciąży.doc

(26 KB) Pobierz
Jak dbać o włosy w czasie i po ciąży

Jak dbać o włosy w czasie i po ciąży?

 

Ciąża to okres zmian hormonalnych zachodzących w naszym organizmie. Zmiany te cechują się zazwyczaj zwiększoną ilością cebulek włosów, które znajdują się w stanie wzrostu. Dlatego w większości przypadków u kobiet ciężarnych zaobserwować można zwiększenie objętości ich włosów.

Jest to związane ze zwiększonym poziomem estrogenu we krwi, który jest odpowiedzialny za lepsze odżywienie włosów, a w efekcie wyglądają one na dużo zdrowsze, lśniące i mocniejsze.

W pierwszym trymestrze ciąży włosy mogą się szybciej przetłuszczać. Problem ten może nasilić się u kobiet, które mają włosy z tendencją do przetłuszczania się. Wówczas może pojawić się również łupież. W tym przypadku nie należy sięgać po szampon przeciwłupieżowy, ponieważ substancje w nim zawarte mogą przedostać się przez łożysko i dostać się do organizmu dziecka. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i stosować delikatne środki pielęgnacyjne, a problem z początkiem drugiego trymestru sam powinien zniknąć.

Istnieje wiele zabobonów, które odradzają stosowania jakichkolwiek zabiegów fryzjerskich będąc w stanie błogosławionym. Czas kiedy to kobiety ciężarne przez dziewięć miesięcy chodziły z wielkimi odrostami już dawno minął. Obecnie nie ma przeciwwskazań do wykonywania jakiegokolwiek zabiegu. Oczywiście musimy brać pod uwagę fakt, że skóra w czasie ciąży staje się bardziej delikatna i wrażliwa, więc zanim wykonamy zabieg chemiczny na włosach, musimy wcześniej wykonać próbę uczuleniową. Prawda jest taka, że w pierwszym trymestrze nie powinno poddawać się zabiegom fryzjerskim takim jak koloryzacja czy trwała ondulacja. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze ciąży można już wykonywać prawie wszystkie usługi i zabiegi fryzjerskie. Farbując włosy najlepiej jest używać tych farb, które nie zawierają amoniaku i nie maja zbyt intensywnego zapachu, wówczas nie będą one tak dla nas drażniące. W przypadku gdy rozjaśniamy włosy w czasie ciąży to istnieje jedynie możliwość zbyt mocnego lub zbyt słabego efektu rozjaśnienia co jest skutkiem działania w naszym organizmie hormonów. Podobnie może zdarzyć się w przypadku trwałej ondulacji. Nasze włosy mogą uzyskać większy bądź mniejszy skręt. A to wszystko jest teraz zależne od hormonów panujących w naszym ciele. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu chemicznego powinno się poinformować naszego fryzjera o stanie w jakim się znajdujemy, a mianowicie o ciąży.

Po porodzie włosy w większości przypadkach wypadają lecz jest to zjawisko zupełnie normalne. Spowodowane jest to kolejnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w naszym organizmie. Tracimy wówczas te włosy, które wyrosły na skutek działania podwyższonego poziomu estrogenu. Gdy nasza gospodarka hormonalna wyrówna się i wróci do normy zjawisko wypadania włosów ustanie, a włosy samoistnie zaczną odrastać. Trwa to około od trzech do czterech miesięcy po porodzie. Jeżeli chodzi o pielęgnację to nadal możemy używać tych samych kosmetyków co do tej pory, albo zastosować produkty wzmacniające nasze włosy. Nie należy bać się bądź zupełnie rezygnować z zabiegów fryzjerskich. Jeżeli chodzi o uczesanie to nie musimy rezygnować z dotychczasowej fryzury chyba, że po ciąży zmienił się nam owal twarzy i uznajemy, że jest ona już nietwarzowa. Wówczas wystarczy nowe strzyżenie, aby poczuć się znów pięknie i atrakcyjnie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin