Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 4-latki
Nauczyciel prowadzący: Marianna Feller
Temat bloku: Wiosna tuż, tuż.
Temat dnia aktywności: Jak wygląd wiosna na łące?
Temat do dziennika: Wypowiedzi uczniów na temat zwierząt na wiosennej łące na podstawie wierszy pt. „Na leśnej polanie” i „Bal na łące” oraz własnego doświadczenia. Zabawa ruchowa pt. „Kwiaty i motyle”. Wyklejanie plasteliną motyla.
Cele ogólne:
- poznawanie zwierząt występujących wiosną na łące.
Cele operacyjne:
dziecko:
- zna zwierzęta występujące wiosną na łące oraz opisuje ich wygląd;
- rozpoznaje zwierzęta wiosennej łąki na podstawie fragmentów przedstawiających je ilustracji.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja, opis;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu;
- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych
(wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- wiersz A. Orłowskiej pt. „Na leśnej polanie”;
- ilustracje przedstawiające: motyla, biedronkę, świerszcza, osę;
- wiersz pt. „Bal na łące”;
- obręcze;
- plastelina.
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.
Czas trwania: 60 min.
Literatura:
- A. Łada-Grodzicka, ABC trzylatka, Warszawa 2005.
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);
- prośba o wybranie przez dzieci bajki;
- czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.
2.
- zebranie dzieci w kole na dywanie;
- czytanie dzieciom wiersza pt. „Na leśnej polanie”;- jak wygląda wiosna na leśnej polanie?;
- jakie zwierzęta występują na leśnej polanie? (pokazywanie dzieciom fragmentów obrazków oraz prośba o odgadnięcie, co się na nich znajduje oraz o opisanie poszczególnych zwierząt):
- motyl;
- biedronka;
- świerszcz;
- osa.
3.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- czytanie dzieciom wiersza pt. „Bal na łące”;
- rozmowa do wiersza:
(1) jakie instrumenty stroją świerszczyki?
- skrzypeczki;
(2) co świerszczyki będą grały?
- poleczkę;
(3) jakie zwierzątka nie chcą tańczyć poleczki?
- trzy małe biedronki;
(4) co chcą tańczyć biedronki?
- walca;
(5) jakie inne zwierzątka występują w tym wierszu, a nie występowały w poprzednim?
- bąki;
- myszki.
(6) jakie znacie inne zwierzątka występujące wiosną na łące?
4.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, rozłożenie na podłodze obręczy);
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Kwiaty i motyle” (mówienie krótkiego wierszyka: „Kwiaty pachną i zapraszają motyle. Lubimy was, usiądźcie tu na chwilę”).
5.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie ilustracji motyla oraz plasteliny);
- omówienie z dziećmi zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;
- pomoc w uporządkowaniu miejsc pracy.
- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;
- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela oraz odpowiadają na postawione przez niego pytania;
- dzieci odgadują, jakie zwierzę przedstawia ilustracja oraz opisują je.
- dzieci uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci-motyle biegają po całej sali. W chwili, gdy usłyszą wierszyk wypowiadany przez nauczycielkę, szybko szukają wolnej obręczy-kwiatka, do której wskakują.
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają zasady obowiązujące podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- dzieci wyklejają plasteliną ilustrację motyla;
- dzieci porządkują swoje stanowisko pracy.
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- wiersz pt. „Na leśnej polanie”;
- ilustracje przedstawiające: motyla, biedronkę, świerszcza, kreta, osę.
- wiersz pt. „Bal na łące”.
- obręcze.
- ilustracje przedstawiające motyla oraz plastelina.
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 1 -
Monami_25