TAPIR MALAJSKI (CZAPRAKOWY).doc

(498 KB) Pobierz

TRYB ŻYCIA


schabrackentapir01.jpg
Tapir malajski  żyje samotnie w lasach deszczowych południowo – wschodniej Azji. Jest  zwierzęciem nocnym, a pożywienia szuka na polanach i brzegach rzek.  Do życia w gąszczu dżungli tapir  malajski jest znakomicie przystosowany. Jego wydłużone ciało chronione jest przez grubą, sztywną skórę co  ułatwia mu przeciskanie się  przez  gęste zarośla. Z pozoru rzucające się w oczy, czarno – białe ubarwienie, znakomicie maskuje go w lesie, szczególnie przy grze światłocieni w jasne, księżycowe noce.. W gęstych zaroślach tapir ma ograniczone pole widzenia, dlatego nie musi mieć zbyt bystrego wzroku. Tym doskonalsze są jego słuch i węch. Bezustannie przeszukuje ziemię swą krótką trąbą i wysuwa ją we wszystkie strony, by wychwycić woń innych tapirów lub ewentualnych wrogów.  Jest  bardzo płochliwy i przy najmniejszych oznakach  niebezpieczeństwa ucieka w zarośla. Tapir malajski latami przemierza te same ścieżki, prowadzące do  jego ulubionych jezior lub wodopojów na  brzegach rzek. Dróżki ten tapir znakuje moczem, by utrzymać na  odpowiednią odległość innych przedstawicieli swego gatunku. Tapir malajski świetnie pływa i jak wszystkie tapiry wiele czasu spędza w wodzie. Chętnie pluska się w niej i kąpie w bagnie, tak jak nosorożce, by się ochłodzić oraz  pozbyć pasożytów ze skóry.

POŻYWIENIE

O zmroku  lub po zapadnięciu nocy tapir Malajki opuszcza swe schronienie i wyrusza na żer. Je trawę, liście, pączki, młode i delikatne pędy oraz owoce niższych drzew i krzewów, do których może dosięgnąć. Najwięcej pożywienia znajduje na brzegach rzek i jezior. 

108tapi2.JPG default.jpeg default.jpeg1.jpeg

Pasący się tapir  malajski porusza się bardzo wolno, przeszukuje ziemię  swą krótką, ruchliwą trąbą, by znaleźć ulubione rośliny. Ukrywa coś z  każdego mijanego krzewu. Trąba tapira podobnie jak trąba słonia, stanowi  przedłużenie górnej wargi i nosa, dlatego na jej końcu znajdują się nozdrza. Jest wprawdzie krótka,  ale bardzo ruchliwa: tapir  może nią poruszać na boki,  wyciągnąć w przód  lub w tył. Węszy nią, by zbadać okolicę i nagina w dół gałęzie drzew i krzewów, z których zrywa potem liście.

CZY WIESZ ,ŻE...

·       Na tapira malajskiego polowano przez całe wieki dla mięsa i skóry, która jest bardzo gruba i trwała. Dziś tapir jest pod ochroną.

·       Wszystkie trzy pozostałe gatunki tapira żyją w Ameryce Środkowej  i Południowej. Ponieważ Ameryka była niegdyś połączona z Azją, przypuszcza się, że tapir malajski został oddzielony od swych krewnych, kiedy kontynenty oderwały się od siebie przed milionami lat.

·       Tapir malajski  potrafi, podobnie jak  hipopotam, chodzić po dnie rzeki lub jeziora.

default 1.jpeg Schabrackentapir_Lightbox.JPG tapir_with_outstretched_proboscis.jpg

·       Skamieliny dowodzą istnienia przedstawicieli  rodziny tapirowatych już przed ponad 20 milionami lat. Od tego czasu  tapiry specjalnie się nie zmieniły.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin