zator tetniczy.doc

(14 KB) Pobierz

ZATOR TĘTNICZY

 

-polega na nagłym zatkaniu tętnicy materiałem zatorowym płynącym z prądem krwi ( najczęściej są to skrzepliny krwi powstające w jamach serca lub w naczyniach żylnych na skutek różnych schorzeń: np. w zawale serca).

Oderwana skrzeplina zostaje porwana z prądem krwi i zaczopowuję tętnicę.

 

Objawy zależą od zaczopowanej tętnicy:

-        np. zator tętnicy mózgowej-  może spowodować porażenie połowicze

-        zator tętnicy siatkówki- częściowa ślepota chorego oka

-        zator tętnicy płucnej- duszność (bardzo niebezpieczny, -zgon może nastąpić w ciągu kilku minut!- ostra niewydolność prawej komory).

 

 

ZAKRZEPOWE ZAPALENIE ŻYŁ

 

-może dotyczyć żył powierzchownych i głębokich. Często towarzyszy innym chorobom, powstaje po urazie oraz w żylakowatości kończyn.

 

Objawy ogólne to: wzrost temp. ciała, przyspieszenie tętna, wzrost leukocytozy i OB.

 

Objawy miejscowe to; ból, uczucie ciężkości chorej kończyny, drętwienie, obrzęk.

 

Zapalenie żył powierzchownych- charakteryzuje się bolesnym zgrubieniem wzdłuż przebiegu żyły z zaczerwienieniem. Występuje najczęściej na kończynach dolnych w obrębie żylaków.

 

Zapalenie żył głębokich- częściej występuje u kobiet, np. jako powikłania ciąży i porodu. Kończyna robi się blada, zwiększa się obwód uda i podudzia.

Zakrzepica żylna może być źródłem zatorów tętniczych w krążeniu płucnym- często śmiertelne!

 

  UWAGA! Ponieważ zakrzepowe zapalenie żył ( zwłaszcza głębokich) jest schorzeniem ciężkim, dającym powikłania zatorowe należy prowadzić postępowanie zapobiegawcze w przypadku osób długo unieruchomionych w łóżku.

Profilaktyka polega na wykonywaniu masaży i ćwiczeń kończyn dolnych co przyczynia się do lepszego odpływu krwi z żył i zmniejsza niebezpieczeństwo zakrzepic.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin