ABC NLP
Moduł 14
Zasada nr 5: Co musisz zrobić aby cel osiągnąć?
Samo wyznaczenie sobie celów nie wystarcza, aby je osiągnąć. Następnie trzeba przejść do konkretnego działania, czyli trzeba opracować plan, który pozwoli nam osiągnąć wymarzony cel. Przynajmniej jego ogólne zarysy powinny zostać stworzone już gdy zapisujemy sam cel. Bardzo ważną zaletą tej zasady jest to, że urealnia ona nasz cel. Gdy zaczynamy tworzyć plan do celu, oparty na naszej realnej sytuacji, wtedy zaczynamy wierzyć, że faktycznie dany cel jesteśmy w stanie zrealizować.
Oto przykład do celu „będę bogaty”.
Plan osiągnięcia tego celu. 1. Kupię w księgarni książki na temat tego, jak można dojść do finansowej niezależności. 2. Zacznę czytać biografie ludzi, którzy osiągnęli finansowe bogactwo, aby móc się na nich wzorować. 3. Zacznę szukać nowej pracy, która da mi większe możliwości kariery. ....
Do każdego ze swoich celów napisz plan, dzięki któremu zamierzasz dany cel osiągnąć.
Zasada nr 6: Jak, gdzie i z kim
Ta zasada stanowi swego rodzaju rozwinięcie poprzedniej zasady. Stawia sobie za cel skoncentrowanie się na następujących elementach realizacji celu:
Z kim – Są cele, które możemy osiągnąć samodzielnie. Jednak w większości przypadków będziemy potrzebować wsparcia ze strony innych ludzi. Warto zastanowić się jacy to będą ludzie i wypisać ich listę. Jeśli będą to osoby, których jeszcze nie znamy (np. prawnik, który pomoże nam w rozwiązaniu kwestii prawnych związanych z założeniem firmy), to należy napisać, w jaki sposób zamierzamy takiego prawnika znaleźć (np. sprawdzić w Internecie strony kilku kancelarii prawniczych i następnie do nich zadzwonię, aby przekonać się, która będzie miała najlepszą dla mnie ofertę).
Kiedy – Poszczególne elementy planu mogą być realizowane w różnym okresie czasu. Warto dokładnie ustalić, kiedy co będziemy robić (np. szukaniem prawnika zajmiemy się od przyszłego poniedziałku i decyzję o jego wyborze podejmiemy do piątku).
W jakich sytuacjach - W zależności od tego, czy dany cel jest zupełnie czymś nowym, czy też wiąże się już z innymi naszymi działaniami, to realizacja celu może wymagać od nas udziału w zupełnie nowych sytuacjach (jak np. znalezienie prawnika), lub może pozwolić wykorzystywać sytuacje, z którymi już mieliśmy lub mamy do czynienia.
Gdzie – Realizacja danego celu może odbywać się w jednym miejscu, jak i w wielu miejscach. Należy je wszystkie zidentyfikować, wraz z ustaleniem, jaki dostęp do tych miejsc będziemy posiadać.
Ćwiczenie 2
Do każdego ze swoich celów napisz odpowiedzi do pytań z zasady nr 6.
Zasada nr 7: Ekologia
W całym NLP kładzie się duży nacisk na działanie ekologiczne. Nie chodzi tu jednak o ekologię w kontekście ochrony środowiska.
Ekologia w NLP oznacza, że dane działanie nie czyni nikomu krzywdy.
A więc zasada ta odnosi się zarówno do nas samych, jak i do innych ludzi. Zacznijmy od nas. Niestety często realizacja jakiegoś celu wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla nas (np. własna firma to więcej godzin pracy i większy stres). Dlatego przed podjęciem realizacji każdego celu należy zdać sobie sprawę z tego, czy w wyniku dążenia do niego i jego osiągnięcia spotkać nas mogą jakieś negatywne konsekwencje.
Przejrzyj listę swoich celów i przy każdym wypisz jakie negatywne konsekwencje mogą wystąpić podczas ich realizacji oraz gdy już je osiągnie się.
Co jeśli jakiś cel wiąże się z negatywnymi konsekwencjami? Czy należy zrezygnować z jego realizacji? Nic podobnego. Należy zastanowić się nad tym, jak uniknąć tych konsekwencji, lub jeśli jest to niemożliwe, jak ograniczyć skalę ich oddziaływania. Najczęściej wymaga to poczynienia zmian w planie realizacji celu.
Ćwiczenie 4
Przejrzyj listę negatywnych konsekwencji, które wypisałeś w poprzednim ćwiczeniu. Następnie zastanów się i zapisz co możesz zrobić, aby te negatywne konsekwencje nie wystąpiły lub wystąpiły w ograniczonym zakresie.
Gdy już uporamy się z samym sobą możemy przejść do ekologii w stosunku do innych ludzi. Tutaj musimy zadać sobie pytanie: czy moje działania związane z realizacją i osiągnięciem moich celów mogą mieć negatywne skutki dla innych ludzi. Oczywiście nie należy tutaj popadać w przesadę i np. zrezygnować z założenia firmy, gdyż będzie to miało negatywne konsekwencje dla naszych konkurentów.
Ćwiczenie 5
Zastanów się nad tym, jakie negatywne skutki dla innych ludzi mogą nastąpić w wyniku realizacji i osiągnięcia Twoich celów. Następnie znajdź sposoby, aby te skutki zneutralizować.
Zasada nr 8: Zasoby własne
Do realizacji prawie każdego celu potrzebujemy określonych zasobów (pieniędzy, wiedzy, kontaktów, czasu, itd.). Możemy w tym celu korzystać zarówno z zasobów własnych, jak i obcych. Ta zasada polega na skoncentrowaniu się na zasobach własnych. Warto zastanowić się co mamy do dyspozycji przy realizacji konkretnego celu. Z jednej strony pozwoli nam to na ocenienie naszych realnych szans na wykonanie planu realizacji celu. Ponadto uświadomienie sobie, że dysponujemy określonymi przydatnymi zasobami, może nas dodatkowo zmotywować do realizacji celu. Z drugiej strony przejrzenie własnych zasobów może pokazać nam, jakich zasobów nam brakuje i skierować nas ku szukaniu ich w zewnętrznych zasobach.
Do każdego ze swoich celów wypisz posiadane zasoby, które możesz wykorzystać do jego realizacji.
Wypisz jakich zasobów brakuje Ci do realizacji celów i zastanów się skąd możesz te zasoby uzyskać.
msattis