konspekt ZRW.doc

(74 KB) Pobierz

KONSPEKT  ZAJĘĆ  REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH

 

Placówka: Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu

 

Prowadząca: Marta Kierat

 

Klasa: ZRW (4 dzieci)

Data: 23.03.2010r.

Temat: Doskonalenie somatognozi

Czas: 4 godziny.

Rodzaj zajęć: Zajęcia zindywidualizowane w grupie osób głęboko niepełnosprawnych intelektualnie.

 

Cele główne:

·         doskonalenie zmysłów dziecka,

·         uwrażliwienie organizmu na sygnały płynące z własnego ciała,

·         relaksacja,

 

 

Cele: Dziecko:

·        przyjmuje bodźce płynące ze świata zewnętrznego,

·        nawiązuje kontakt emocjonalny oraz werbalny z druga osobą,

·        jest spokojniejsze wewnętrznie (rozluźnione),

·        potrafi identyfikować części swojego ciała takie jak noga, ręka, głowa, brzuch,

·        potrafi się odprężyć,

·        usprawnianie motoryki małej i dużej.

 

Cele rewalidacyjne:

·         stworzenie atmosfery bezpieczeństwa,

·         stworzenie atmosfery oczekiwania,

·         wzbudzenie pozytywnych reakcji emocjonalnych,

·         dostarczenie wielorakich wrażeń zmysłowych,

·         wzbudzanie percepcyjnych możliwości dzieci,

·         ćwiczenie celowych ruchów ciała.

 

Metody pracy:

·         słowne

·         pokaz

·         praktycznego działania

 

 

Formy pracy :

·         Indywidualna zróżnicowana;

·         Grupowa jednolita;

·         Grupowa zróżnicowana;

·         Indywidualna jednolita;

Zasady :

·         Zasada komfortu psychicznego;

·         Zasada stopniowania trudności;

·         Zasada akceptacji;

·         Zasada indywidualizacji pracy;

 

Środki dydaktyczne: projektor Solar, łóżko wodne, lampa ultrafioletowa, lustro, pufy, nagranie z muzyką relaksacyjną, radio CD, tablica świetlno – dźwiękowa, kominek z olejkiem zapachowym.

 

 

 

 

Przebieg zajęć

Zadanie

Opis realizacji zadania

Uwagi o realizacji zadania

1.       ZZajęcia z zakresu samoobsługi: jedzenie śniadania.

Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym Programem Rewalidacyjno – Wychowawczym.

Damian, Kasia: samodzielne spożywanie dłońmi kanapek pokrojonych na małe kawałki, picie z kubka z pomocą.

Dorota, Jan: samodzielne spożywanie posiłku i picie z kubka.

2.       ZZajęcia z zakresu samoobsługi: toaleta.

Nauka i usprawnianie nawyków higienicznych według Indywidualnym Programem Rewalidacyjno – Wychowawczym.

Dorota, Kasia, Damian, Jan: mycie rąk z pomocą nauczyciela, wspólne nakładanie pasty na szczoteczkę do zębów oraz pomoc w myciu zębów.

3.       PPowitanie piosenką

Zaśpiewanie piosenki:

Witaj (imię dziecka) x2

Jak się masz x2

Wszyscy Cię kochamy x2

Bądź wśród nas x2

Dorota, Kasia, Damian, Jan: indywidualne powitanie poprzez wypowiedzenie imienia każdego dziecka i zwrócenie się w jego stronę.

4.       ZZajęcia według programu Knilla: program wprowadzający.

Włączenie płyty CD z programem wprowadzającym Knilla – wykonywanie kolejno czynności: kołysanie, wymachiwanie rękoma, pocieranie dłoni, klaskanie, głaskanie głowy, głaskanie brzucha, relaksacja.

Dorota, Kasia, Damian, Jan; podczas wykonywania czynności programu wprowadzającego nauczyciel pomaga wykonywać kolejno czynności.

5.       Przejście na Salę Zmysłowego Poznania Świata

6.       ZZapalenie kominka z olejkiem

Zwrócenie uwagi na zapach oraz cechy ognia – ciepły i jasny.

Dorota, Kasia, Damian, Jan: wąchanie zapachu leśnego

7.       WWłączenie płyty CD z muzyką relaksacyjną

Nauczyciel włącza płytę CD z muzyką relaksacyjną „Hear The loon Cry”

Dorota, Kasia, Damian, Jan: wprowadzenie w odpowiedni nastrój – wyciszenie dzieci.

8.       WWłączenie „Solaru”

Włączenie „Solaru” i zgaszenie głównego oświetlenia.

Dorota, Kasia, Damian, Jan:

Wprowadzenie w odpowiedni nastrój – poświata świetlna uspokaja dzieci i wprowadza atmosferę bezpieczeństwa.

9.       PPołożenie się na łóżku wodnym.

Zajęcie wygodnej pozycji na łóżku wodnym, następnie delikatne kołysanie, wczucie się w wibracje wytwarzane przez falujące łóżko, obserwowanie zmieniających się kolorów na ścianie wytwarzanych przez Solar.

Dorota, Kasia, Damian, Jan: odczuwanie wibracji, wprowadzenie w stan relaksacji.

10.   ZZabawa przy lampie ultrafioletowej – obserwowanie wykonywanych ćwiczeń w lustrze

Wskazywanie na sobie części ciała nazywanych przez nauczyciela, wskazywanie na swoim odbiciu w lustrze nazywanych części ciała nazywanych przez nauczyciela, wskazywanie części ciała na koledze.

Dorota, Kasia, Damian, Jan: wykonywanie poleceń nauczyciela z jego pomocą.

11.   ĆĆwiczenia ruchowe

Dzieci kładą się na pufach lub łóżku wodnym i podnoszą do góry wymienioną przez nauczyciela część ciała

Dorota, Kasia, Damian, Jan: wykonywanie poleceń nauczyciela, koncentracja na częściach własnego ciała.

12.   ZZajęcia przy tablicy świetlno – dźwiękowej.

Usprawnianie motoryki małej poprzez naciskanie włączników na tablicy, wyszukiwanie odpowiednich kolorów poprzez wejście na właściwy kwadrat,

Dorota, Kasia, Damian, Jan: usprawnianie motoryki małej, rozróżnianie kolorów.

13.   RRelaksacja na łóżku wodnym

Podopieczni kładą się na łóżku wodnym w wygodnych pozycjach i słuchają relaksacyjnej muzyki.

Dorota, Kasia, Damian, Jan: wyciszenie emocji poprzez odpoczynek.

14.   Przejście na salę zajęć

15.   ZZajęcia z zakresu samoobsługi: mycie rąk

Nauka i usprawnianie nawyków higienicznych według Indywidualnym Programem Rewalidacyjno – Wychowawczym.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin