Poznajemy zwyczaje wigilijne.doc

(92 KB) Pobierz

          

 

 

              Scenariusz zajęć w klasie II- III

 

 

 

Blok tematyczny: Czekam na święta Bożego Narodzenia.

 

Temat dnia: Poznajemy zwyczaje wigilijne.

 

 

Cele ogólne:

 

Ø      kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;

Ø      zapoznanie z wybranymi zwyczajami i tradycjami bożonarodzeniowymi:

Ø      uświadamianie znaczenia tradycji;

Ø      budzenie wrażliwości na losy innych ludzi;

Ø      rozwiązywanie zadań tekstowych różnymi sposobami;

Ø      doskonalenie umiejętności wykonywania działań w zakresie 1000;

Ø      kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów efektywnego współdziałania w grupie.

 

Cele operacyjne w kategoriach czynności ucznia:

 

Uczeń:

 

Ø      zna zwyczaje bożonarodzeniowe;

Ø      potrafi opowiadać o przygotowaniach do Wigilii;

Ø      potrafi redagować opis;

Ø      rozwiązuje zadania tekstowe różnymi sposobami;

Ø      potrafi wykonywać działania w zakresie 1000;

Ø      potrafi wykonać choinkę z kartonu;

Ø      potrafi zaśpiewać kolędę;

Ø      potrafi zgodnie współpracować w grupie;

Ø      potrafi docenić wartości naszych rodzinnych tradycji.

 

 

Metody:

 

rozmowa, praca z tekstem literackim, drama, zadaniowa, ekspresyjna, opis.

 

Formy pracy:

 

indywidualna, zbiorowa i grupowa.

 

Środki dydaktyczne:

 

              ubrana choinka, karty pracy, materiały do wykonania choinki, plansza z planem opisu.

 

Edukacja polonistyczna- Swobodne wypowiedzi na temat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Ukazanie różnych zwyczajów związanych z tym świętem na podstawie własnych doświadczeń. Redagowanie opisu.

Edukacja społeczno- środowiskowa- Zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia.

Edukacja matematyczna- Rozwiązywanie zadań z treścią różnymi sposobami.

Edukacja techniczna -     Wykonanie choinki z kartonu.

Edukacja muzyczna -       Śpiewanie kolęd.

 

Czas trwania: około 135 minut

 

Przebieg zajęć:

         

1. Powitanie w kręgu

2.Wprowadzenie – rozmowa z dziećmi o  nastrojach ostatnich dni przedświątecznych ( co się dzieje w tych dniach w domach, na ulicach?).(pośpiech, zakupy, duży ruch, gotowanie, pieczenie sprzątanie)

v     Jakie święto się do nas zbliża?

3.Tradycje świąteczne w polskich domach:                                                                   - swobodne wypowiedzi;

v     Co to jest tradycja, zwyczaj?

v     Dlaczego mimo upływu lat Wigilia w polskich domach wygląda podobnie?

v     Czy w twoim domu panują świąteczne zwyczaje inne niż te, o których mówiliśmy?

v     Jaki jest twój ulubiony zwyczaj?

( pierwsza gwiazdka, biały obraz, pod obrusem siano, na stole stoją wigilijne potrawy- 12, dodatkowe miejsce, stroik, choinka, prezenty, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, śpiewanie kolęd)

- scenki pantomimiczne, obrazujące świąteczne zwyczaje: (zespoły    odgrywają wylosowaną scenkę)

 

                           Zespół I- Stroimy choinkę.

                           Zespół II – Nakrywamy stół do wieczerzy.

                           Zespół III – Nieznajomy gość przy wigilijnym stole;

                           Zespół IV – Przychodzi św. Mikołaj.

                   

                    - wykonanie ćwiczenia - karta pracy 1

              

4.Rozmowa na temat:W jaki sposób można pomóc ludziom samotnym? w oparciu o baśń H.Ch. Andersena „ Dziewczynka z zapałkami”

 

v     Czy historia dziewczynki musiała się tak skończyć?

v     Jak można takim ludziom czyli samotnym pomóc? ( pomóc w zbiórce świątecznych prezentów, kupię w kościele świecę Caritasu, porozmawiam z rodzicami i zaproszę do domu na święta, wrzucę  pieniadze do specjalnej puszce)

                

              5.Samodzielne redagowanie zdań opisujących świąteczną choinkę- karta pracy nr.2

 

Ø      Przypomnienie planu opisu drzewka.                                                                  1. Miejsce ustawienia choinki.

     2.Rodzaj, wielkość i kształt drzewka.

                                 3. Ozdoby choinkowe.

                         4. Ogólne wrażenie.

 

Ø      Opis choinki- praca zróżnicowana

 

I Poziom – ucz. układają zdania z rozsypani wyrazowej.

II Poziom – ucz. uzupełniają tekst z lukami za pomocą  sugerowanych wyrazów w ramce.

III Poziom – ucz. samodzielnie redagują opis.

             

Ø      Odczytanie napisanych zdań.

 

                     6. Zabawa ruchowa- „ Rób to, co ja”.

                     7.Świąteczna choinka – łączenie kartonu z patykiem (koperta)

8.Edukacja matematyczna: rozwiązywanie zadań tekstowych – karta     pracy nr.3

9.Wspólne kolędowanie.(dz. siadają w kręgu wokół choinki)

10.Ocena pracy uczniów.

11.Praca domowa: Każdy uczeń zapisze w zeszycie poznane zwyczaje świąteczne.





    12. Podsumowanie i ewaluacja zajęć poprzez „dokończ zdania: Podczas dzisiejszych zajęć…”  Każdy komu podobały się dzisiejsze zajęcia stanie przy buzi     , a komu nie podobały się zajęcia przy buzi

                                       

 

 

 

                           

                           

 

                 

 

 

        

 

 

 

KARTA  PRACY NR 1

 

 

Przeczytaj i pokoloruj gwiazdki z tymi zwyczajami świątecznymi, które wiążą się z Bożym Narodzeniem.

 

 

 

 



SIANO    POD OBRUSEM



 

DODATKOWY

TALERZ

 

 



 

SKŁADANIE

   ŻYCZEŃ

 



DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM

 

 

PIERWSZA GWIAZDKA NA NIEBIE



 

MALOWANIE PISANEK

             

 

 

 

 

 

 

KARTA PRACY  NR 2

 

GRUPA I

              Ułóż i zapisz zdania z rozsypanki wyrazowej.

 

świąteczny

nastrój.

wprowadza

świecidełka.

u

krótsze

 

 

………………………………………

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

GRUPA II

              Uzupełnij zdania przymiotnikami podanymi w ramce.

 

rozłożyste, zielony, krótsze, wysoki, srebrna, różnokolorowym, kolorowe, lśniące, świąteczny

 

Opis choinki

 

Choinka stoi w sali. Jest to świerk …………………… i ……………………

Na dole ma ………………………….. gałęzie, a u góry ……………………..

Otoczona jest …………………………………. łańcuchem.

Na górze błyszczy ……………………. gwiazda.

Wiszą na niej ……………….. bombki, …………………….. świecidełka i zabawki z papieru. Podoba mi się, bo wprowadza w ………………….. nastrój.

 

 

GRUPA  III

              Ułóż zdania opisujące świąteczną choinkę. Posłuż się słownikiem.

 

Słowniczek:

klasa, sztuczne drzewko, świerk, średniej wielkości, wysoki, gałęzie rozłożyste u dołu, u góry krótsze, mrugająca gwiazda, kolorowe świeczki, lśniące bombki, upiększa klasę, wprowadza w świąteczny nastrój

 

 

……………………………..

 

……………………………………………………………………………………

 

……………………………………………………………………………………

 

……………………………………………………………………………………

 

……………………………………………………………………………………

 

……………………………………………………………………………………

 

……………………………………………………………………………………

 

 

 

 

KARTA PRACY NR 3

 

 

Zadanie:

Rozwiąż zadanie z treścią.

 

a).         

                          Lista zakupów:

 

10 kg mąki po 6zł

4 paczki rodzynek po 2zł

6 sztuk jajek za 4zł

5 kg cukru po 3 zł

2 margaryny po 3zł

 

Ile dostaniecie reszty, jeżeli dacie pani sprzedawczyni banknot 100zł?

 

Rozwiązanie: …………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………….

 

b).

 

                            Lista zakupów:

 

              7 bombek za 6zł

              5 łańcuchów po 2zł

              1 opakowanie świeczek po 12 zł

                3 małe stroiki po 5zł

 

Ile dostaniecie reszty, jeżeli dacie pani sprzedawczyni banknot 200 zł ?

 

Rozwiązanie: ……………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………….

8

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin