Konspekt zajęcia
Opracowanie i prowadzenie: A. Rawska
Temat: Zapoznanie dzieci z literą O o drukowana i pisana, duża i małą na podstawie piosenki Dziadek Olek
Cele:
- zwrócenie uwagi na wyrazista wymowę samogłosek
- rozwijanie słuchu fonemowego
- rozwijanie funkcji percepcyjno- motorycznych
- zapoznanie z literą O o drukowana i pisana, duża i małą
Forma:
- z całym zespołem
Metody:
- metoda dobrego staru
Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1., plastelina, ilustracja (dziadek w okularach)karty ze wzorem litery O i o, litery O i o drukowane i pisane małe i wielkie, białe, czerwone i niebieskie nakrywki,
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wprowadzające
Przywitanie - piosenka Wszyscy są witam was.
Wszyscy są witam was, zapraszamy już czas Marsz po kole
Jestem ja Dzieci wskazują na siebie
Jesteś ty Dzieci wskazują na kolegę
I raz i dwa i trzy Podskoki 3 razy
Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
N-l mówi: Stańcie prosto. Wskażcie na sobie następujące części ciała: głowę, ramiona, kolana, pięty, brzuch, a potem części twarzy: oczy, uszy, usta i nos. Proponuje zaśpiewanie piosenkę pt. Głowa, ramiona z jednoczesnym wskazywaniem odpowiednich części ciała.
Odpowiedzcie: co znajduje się przed Wami, za Wami i obok Was?.(wyznaczenie dzieci do odpowiedzi)
Poznanie piosenki
Rozwiążcie zagadkę: Okienka na nosie, uszu się trzymają. Wielki z nich pożytek oczy dziadka majq (okulary). Przyczepienie na tablicy ilustracji dziadka w okularach
Posłuchajcie piosenki pt.: Dziadek Olek,
Ćwiczenie funkcji językowych
- jaki kolor mają okulary dziadka Olka.
- od kogo dziadek je dostał?
- czy wiecie, na czym polega praca optyka?
Dziadek Olek patrzy na świat przez różowe okulary, to znaczy, że jest wesoły, zadowolony i wierzy, że spotka go wiele miłych zdarzeń. Dziadek Olek jest optymistą.
- co mogłoby się zdarzyć, gdyby założył czarne okulary?
- kiedy i dlaczego używa się przyciemnionych okularów?
Posłuchajcie uważnie, a następnie powtórzcie tylko te dwa słowa, które się rymujq: stary, optyk, okulary.
Posłuchajcie kolejnych sylab i odpowiedzcie, jakie to są słowa: o-ko-li-ca, o-ku-la-ry, op-ty-mis-ta.
Podzielcie na głoski słowa: oko, oczy, Olek, optyk.
- jaką głoską zaczynają się te słowa?
- czy o jest samogłoską czy spółgłoską?
II. Zajęcia właściwe
Ćwiczenia ruchowe
Dziadek Olek pojechał na wycieczką rowerową. Czy chcielibyście do niego dołączyć? Połóżcie . się na plecach, unieście ugięte nogi. „Pedałujcie” szybko, jadąc z górki, a wolno, jadąc pod górkę. Spróbujcie wykonać to samo ćwiczenie parami, stykając się z kolegą stopami. Następnie wstańcie i naśladujcie przeskakiwanie z kamienia na kamień, przepływanie przez rzekę, wspinanie się na stromą górę. Stańcie na palcach i rozejrzyjcie się po pięknej okolicy przez „lornetkę” ułożoną z obu dłoni.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
Słuchając piosenki rytmicznie maszerujcie dziarskim, sprężystym krokiem; rytmicznie uderzajcie w uda wewnętrzną stroną raz jednej, raz drugiej dłoni na przemian.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
- dzielenie na głoski wyrazu Olek
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Olek z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Olek
- budowanie modelu wyrazu Olek
- pokaz drukowanej wielkiej litery O
- umieszczenie pod modelem wyrazu Olek wielkiej drukowanej litery O
- wyjaśnienie, że imiona zapisujemy wielka literą
Dziadek Olek jest optymista wiec bardzo często się śmieje. Naśladowanie śmiechu dziadka Olka (oho, oho, oho)
- dzielenie na głoski wyrazu okulary
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu okulary z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie okulary
- budowanie modelu wyrazu okulary
- pokaz drukowanej małej litery o
- umieszczenie pod modelem wyrazu okulary małej drukowanej litery o
Ćwiczenie dłoni
- słuchajcie piosenki o dziadku Olku i naśladujcie mnie (rytmiczne zaciskanie pięści, ćwiczenia nadgarstka, uderzanie na przemian w dłonie i kolana itp.)
Pokaz małej i wielkiej pisanej litery O, o
- zwróćcie uwagę jak należy pisać literę o i jednoczenie śpiewać piosenkę. Koniecznie trzeba pamiętać o prawidłowym ruchu ręki
- dzieci piszą literkę O i o na wzorze
- wyobraźcie sobie, że każde z was ma zaczarowany palec, który potrafi pisać w powietrzu. Napiszcie nim teraz duża literkę O oraz mała literkę o śpiewając ze mną ref. piosenki o dziadku Olku
- a teraz spróbujcie zrobić literkę O i o z plasteliny
III. Zajęcia końcowe
Marsz po kole przy piosence Dziadek Olek
aleksandrawaw