Scenariusz zajecia elementami metody Montessori.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem elementów metody M

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem elementów metody Montessori oraz metod aktywnych opartych na ruchu wg C.Orffa

 

Zajęcia z zakresu wychowania zdrowotnego prowadzone w grupie „Biedronki” (dzieci 3-6 lat) w dniu 7. 10. 2009 przez nauczycielkę J. T.

 

Realizacja podstawy programowej:

 

Obszar 4, p. 2: grupuje obiekty w sposób sensowny (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne

Obszar 5, p. 4: uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku w sali gimnastycznej
 

Cel główny:

·         Rozwijanie zmysłu dotyku poprzez ćwiczenia z butelkami termicznymi; uwrażliwienie na różnicę temperatur; kształtowanie pojęć: „ciepły –gorący – letni – zimny”

·         Doskonalenie sprawności fizycznej podczas aktywności zorganizowanej w ciągu dnia, z wykorzystaniem przyrządów, rekwizytów i innego sprzętu przez zestawy zabaw ruchowych prowadzone metodami twórczymi (metoda C. Orffa)

·         Rozwijanie estetyki ruchu, poczucia rytmu oraz inwencji twórczej.
 

Temat kompleksowy:  „Kolory jesiennego lasu”

 

Temat zajęcia: Odzwierciedlenie muzyki ruchem z wykorzystaniem metod aktywnych opartych na ruchu w zabawie ruchowo- tanecznej „Wyprawa do królestwa Pani Jesieni”

Cele operacyjne:
Dziecko:

·         Wyczuwa ciepłotę buteleczek

·         Porównuje ich temperaturę

·         Dobiera w pary buteleczki o tej samej ciepłocie

·         Posługuje się pojęciami: ciepły, gorący, letni, zimny

·         Posługuje się pojęciami w praktyce

·         Wczuwa się w powierzaną mu role
Podejmuję inicjatywę podczas zabaw ruchowych

·         Współdziała z partnerem oraz w grupie

·         Potrafi odzwierciedlić muzykę ruchem w proponowanych przez nauczyciela zabawach

·         Reaguje na sygnał dźwiękowy i słowny

Metody:
Oglądowe: pokaz
Słowne: słuchanie muzyki i opowiadanie nauczyciela
Aktywne: zadań do wykonania
Formy: zbiorowa i indywidualna

Pomoce: rekwizyty do pór roku, „cztery pory roku” – koło w kolorach zielony, żółty, brązowy, niebieski, butelki termiczne, płyty z nagraniem muzyki, piórka, wstążki, chustki, liście, kasztany


Przebieg zajęcia

1.      Powitanie – „Witam wszystkich, którzy…”

 

2.      Wprowadzenie miłego nastroju, zorganizowanie grupy – co miłego cię spotkało – swobodne wypowiedzi dzieci?

 

3.      Rozmowa przy kalendarzu. Nazywanie pór roku i miesięcy. Dobieranie rekwizyt ów do poszczególnych pór roku ( szalik, czapka, okulary przeciwsłoneczne, palto przeciwdeszczowe, bukiet wiosennych kwiatów itp.)

 

4.      Wypowiedzi dzieci na temat „Dlaczego należy się ciepło ubierać w chłodne dni?”

 

5.      Wprowadzenie materiału montessoriańskiego – buteleczki termiczne. Używanie pojęć: ciepły, gorący, letni, zimny, dobieranie buteleczek w pary o tej samej ciepłocie. Dobieranie temperatury buteleczek do pór roku według sugestii dzieci

 

6.      Reagowanie na sygnał dźwiękowy w zabawie „Wyruszamy na wyprawę”
- Mam dla was niespodziankę. Dzisiaj wybierzemy się na wielką wyprawę do krainy Pani Jesieni. Czy macie ochotę na wycieczkę?
- Ale zanim wyjdziemy musimy się ubrać (naśladowanie czynności ubierania)
- Czy już wszyscy gotowi? No to ruszamy będziemy maszerować w rytm muzyki, na mój sygnał (klaśniecie w dłonie) zwrot w drugą stronę.                   - Wyruszamy do krainy Pani Jesieni,

 

7.      Zabawa z elementem rzutu „Kasztanki”
- Dotarliśmy na miejsce. Spójrzcie jak jest pięknie, wszędzie tyle liści i kasztanów.
- Jak możemy bawić się kasztanami??
- Pobawimy się teraz kasztanami (rozdanie dzieciom kasztanów, podrzucanie, rzucanie do celu, toczenie)

 

8.      Zabawa przy muzyce „Liście”
- Spójrzcie spadły liście. Czy chcecie zabawić się z listkami?
- W jakie sposób można bawić się z listkami. Mam propozycję będziemy bawić się nosząc listki na różnych częściach ciała.

 

9.      Zabawa „Taniec z liściem”
- Posłuchajcie listki przed chwilą mówiły mi, że bardzo chciałaby zatańczyć z wami. Czy chcecie zatańczyć ?
- Zatańczymy teraz z listkami, na sygnał zróbcie ładną figurkę.

 

10.  Zabawa „Taniec z piórkiem”
- Spójrzcie nad nami leci stado dzikich gęsi. Co to? Gęsi pogubiły piórka.
- Popatrzcie na swoje piórka i powiedzcie jakie one są. Co można zrobić z piórkiem.
- Może zatańczymy z piórkiem? (taniec z piórkiem wg własnych pomysłów)

 

11.  Taniec z chustą w parach „Usypianie piórek”
- Piórka bardzo się zmęczyły i chciałyby trochę odpocząć. Mam pomysł może je ukołyszemy? Mam dla was chusty, połóżcie swoje piórka na chustach i w parach ukołyszcie piórka w rytm muzyki (kołysanie piórek na chustach).

 

12.  Zabawa „Malowanie muzyki”
- Piórka są trochę zmęczone i chcą odpocząć. Może dla nich zatańczymy? Odłóżcie piórka na bok. Zatańczymy teraz z wstążką. (taniec z wstążką, dzieci naśladują ruch pokazany przez nauczyciela oraz wg pomysłu dzieci)

 

13.  Podsumowanie
- Czy podobała wam się wycieczka do krainy Pani Jesieni?
- Jak się bawiliście?
- Która zabawa wam się podobała?
- Jeśli będziecie chcieli to znowu kiedyś wybierzemy się na wycieczkę.
 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin