Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem elementów metody Montessori oraz metod aktywnych opartych na ruchu wg C.Orffa
Zajęcia z zakresu wychowania zdrowotnego prowadzone w grupie „Biedronki” (dzieci 3-6 lat) w dniu 7. 10. 2009 przez nauczycielkę J. T.
Realizacja podstawy programowej:
Obszar 4, p. 2: grupuje obiekty w sposób sensowny (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne
Obszar 5, p. 4: uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku w sali gimnastycznej
Cel główny:
· Rozwijanie zmysłu dotyku poprzez ćwiczenia z butelkami termicznymi; uwrażliwienie na różnicę temperatur; kształtowanie pojęć: „ciepły –gorący – letni – zimny”
· Doskonalenie sprawności fizycznej podczas aktywności zorganizowanej w ciągu dnia, z wykorzystaniem przyrządów, rekwizytów i innego sprzętu przez zestawy zabaw ruchowych prowadzone metodami twórczymi (metoda C. Orffa)
· Rozwijanie estetyki ruchu, poczucia rytmu oraz inwencji twórczej.
Temat kompleksowy: „Kolory jesiennego lasu”
Temat zajęcia: Odzwierciedlenie muzyki ruchem z wykorzystaniem metod aktywnych opartych na ruchu w zabawie ruchowo- tanecznej „Wyprawa do królestwa Pani Jesieni”Cele operacyjne:Dziecko:
· Wyczuwa ciepłotę buteleczek
· Porównuje ich temperaturę
· Dobiera w pary buteleczki o tej samej ciepłocie
· Posługuje się pojęciami: ciepły, gorący, letni, zimny
· Posługuje się pojęciami w praktyce
· Wczuwa się w powierzaną mu rolePodejmuję inicjatywę podczas zabaw ruchowych
· Współdziała z partnerem oraz w grupie
· Potrafi odzwierciedlić muzykę ruchem w proponowanych przez nauczyciela zabawach
· Reaguje na sygnał dźwiękowy i słowny Metody:Oglądowe: pokazSłowne: słuchanie muzyki i opowiadanie nauczycielaAktywne: zadań do wykonania Formy: zbiorowa i indywidualnaPomoce: rekwizyty do pór roku, „cztery pory roku” – koło w kolorach zielony, żółty, brązowy, niebieski, butelki termiczne, płyty z nagraniem muzyki, piórka, wstążki, chustki, liście, kasztany
Przebieg zajęcia
1. Powitanie – „Witam wszystkich, którzy…”
2. Wprowadzenie miłego nastroju, zorganizowanie grupy – co miłego cię spotkało – swobodne wypowiedzi dzieci?
3. Rozmowa przy kalendarzu. Nazywanie pór roku i miesięcy. Dobieranie rekwizyt ów do poszczególnych pór roku ( szalik, czapka, okulary przeciwsłoneczne, palto przeciwdeszczowe, bukiet wiosennych kwiatów itp.)
4. Wypowiedzi dzieci na temat „Dlaczego należy się ciepło ubierać w chłodne dni?”
5. Wprowadzenie materiału montessoriańskiego – buteleczki termiczne. Używanie pojęć: ciepły, gorący, letni, zimny, dobieranie buteleczek w pary o tej samej ciepłocie. Dobieranie temperatury buteleczek do pór roku według sugestii dzieci
6. Reagowanie na sygnał dźwiękowy w zabawie „Wyruszamy na wyprawę” - Mam dla was niespodziankę. Dzisiaj wybierzemy się na wielką wyprawę do krainy Pani Jesieni. Czy macie ochotę na wycieczkę? - Ale zanim wyjdziemy musimy się ubrać (naśladowanie czynności ubierania) - Czy już wszyscy gotowi? No to ruszamy będziemy maszerować w rytm muzyki, na mój sygnał (klaśniecie w dłonie) zwrot w drugą stronę. - Wyruszamy do krainy Pani Jesieni,
7. Zabawa z elementem rzutu „Kasztanki”- Dotarliśmy na miejsce. Spójrzcie jak jest pięknie, wszędzie tyle liści i kasztanów. - Jak możemy bawić się kasztanami?? - Pobawimy się teraz kasztanami (rozdanie dzieciom kasztanów, podrzucanie, rzucanie do celu, toczenie)
8. Zabawa przy muzyce „Liście” - Spójrzcie spadły liście. Czy chcecie zabawić się z listkami? - W jakie sposób można bawić się z listkami. Mam propozycję będziemy bawić się nosząc listki na różnych częściach ciała.
9. Zabawa „Taniec z liściem” - Posłuchajcie listki przed chwilą mówiły mi, że bardzo chciałaby zatańczyć z wami. Czy chcecie zatańczyć ? - Zatańczymy teraz z listkami, na sygnał zróbcie ładną figurkę.
10. Zabawa „Taniec z piórkiem” - Spójrzcie nad nami leci stado dzikich gęsi. Co to? Gęsi pogubiły piórka.- Popatrzcie na swoje piórka i powiedzcie jakie one są. Co można zrobić z piórkiem.- Może zatańczymy z piórkiem? (taniec z piórkiem wg własnych pomysłów)
11. Taniec z chustą w parach „Usypianie piórek”- Piórka bardzo się zmęczyły i chciałyby trochę odpocząć. Mam pomysł może je ukołyszemy? Mam dla was chusty, połóżcie swoje piórka na chustach i w parach ukołyszcie piórka w rytm muzyki (kołysanie piórek na chustach).
12. Zabawa „Malowanie muzyki” - Piórka są trochę zmęczone i chcą odpocząć. Może dla nich zatańczymy? Odłóżcie piórka na bok. Zatańczymy teraz z wstążką. (taniec z wstążką, dzieci naśladują ruch pokazany przez nauczyciela oraz wg pomysłu dzieci)
13. Podsumowanie- Czy podobała wam się wycieczka do krainy Pani Jesieni?- Jak się bawiliście?- Która zabawa wam się podobała?- Jeśli będziecie chcieli to znowu kiedyś wybierzemy się na wycieczkę.
fajnaedukacja