SPIS TRESCI
ROZDZIAŁ 1
Rola, funkcja i zadania pielęgniarki w opiece nad osoba, chorą
ROZDZIAŁ 2
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego w okresie przedoperacyjnym
ROZDZIAŁ 3
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego w okresie pooperacyjnym
ROZDZIAŁ 4
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego z zaawansowanym niedokrwieniem kończyny dolnej zakończonym amputacją
ROZDZIAŁ 5
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego po usunięciu guzowatego wola tarczycy
ROZDZIAŁ 6
Postępowanie pielęgniarki wobec chorego na sali endoskopowej
ROZDZIAŁ 7
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego przed zabiegiem operacyjnym wyłonienia stomii jelitowej
ROZDZIAŁ 8
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego po zabiegu operacyjnym wyłonienia stomii jelitowej
ROZDZIAŁ 9
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego z założonym drenem
ROZDZIAŁ 10
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego odżywionego drogą dojelitowa
ROZDZIAŁ 11
Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego narażonego na zakażenia wewnątrzszpitalne
Rozdział 1
Rolą funkcja i zadania pielęgniarki w opiece nad osobą chorą
„...Pielęgniarstwo i pielęgnowanie zajmuje się zdrowiem człowieka w różnych okolicznościach. Mogą to być stany i sytuacje związane z dobrym zdrowiem, z jego zagrożeniami, z chorobą, kalectwem i śmiercią. Może to dotyczyć konkretnego człowieka, rodziny, grup, szerszych społeczności itp. Naszymi pacjentami (klientami), mogą być osoby w różnym wieku od chwili przyjścia na świat. Zakres i charakter opieki, a co za tym idzie podejmowanie przez pielęgniarki funkcji i zadań, będzie się łączyć ze stanem zdrowia pacjentów, z ich wiekiem, z bieżącą sytuacją związaną z rodzajem i miejscem udzielania świadczeń zdrowotnych..." [13]. Pod pojęciem roli zawodowej pielęgniarki należy rozumieć zbiór pełnionych przez nią funkcji wraz z oczekiwanymi zachowaniami i postawami. Treścią roli zawodowej pielęgniarki są zatem różnorodne zadania (działania) i czynności wykonywane według obowiązujących norm zawodowych (zasady postępowania zawodowego, oczekiwane wzory zachowań i postaw) [13, 14, 15). Rolę pielęgniarki wyznaczają funkcje zawodowe, definiowane jako zespół złożonych zadań zawodowych i szczegółowych czynności, które podejmowane są na rzecz jednoznacznie określonego wspólnego celu [13, 14].
Zadanie, to z kolei określona część pracy, która powinna być wykonana w założonym terminie. Natomiast czynność zawodowa jest elementem zadania, ponieważ wykonywana jest po to, żeby zrealizować zadanie i osiągnąć wyznaczony cel (13, 14].
Przyjmuje się, że pielęgniarka pełni następujące funkcje zawodowe:
• terapeutyczną,
• opiekuńczą,
• rehabilitacyjną,
• profilaktyczną,
• promowania zdrowia,
• wychowawczą [1, 11, 12, 13, 14].
Wymienione funkcje zawodowe pielęgniarki bezpośrednio odnoszą się do jej roli zawodowej tzn. działań podejmowanych na rzecz podmiotu opieki (chorego) [6, 10, 11, 12, 13, 14, 15].
Celem działań pielęgniarki na rzecz podmiotu opieki w ramach realizowanej funkcji opiekuńczej jest:
• pomaganie podopiecznemu w rozwiązywaniu jego indywidualnych problemów wynikających z życia z chorobą lub niepełnosprawnością,
• pomaganie podopiecznemu w rozwiązywaniu problemów wynikających z jego indywidualnej reakcji na stosowane metody diagnozowania, leczenia, rehabilitacji,
• udzielanie wsparcia w cierpieniu i umieraniu [1, 11].
Celem działań pielęgniarki na rzecz podmiotu opieki w ramach realizowanej funkcji wychowawczej jest:
• motywowanie podopiecznego do podejmowania świadomej odpowiedzialności Za swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych,
• przygotowanie podopiecznego do samoopieki i świadczenia opieki nieprofesjonalnej [1, 11].
Celem działań pielęgniarki na rzecz podmiotu opieki w ramach realizowanej funkcji promowania zdrowia jest:
• wzmacnianie i potęgowanie zdrowia [1, 2, 11].
Celem działań pielęgniarki na rzecz podmiotu opieki w ramach realizowanej funkcji profilaktycznej jest:
• zapobieganie chorobom, niesprawności, urazom, wypadkom [1,3,11].Celem działań pielęgniarki na rzecz podmiotu opieki w ramach realizowanej funkcji terapeutycznej jest: • stosowanie zabiegów ustalonych w planie terapii [1. 4, 12].Celem działań pielęgniarki na rzecz podmiotu opieki w ramach realizowanej funkcji rehabilitacyjnej jest:
• usprawnianie fizyczne, psychiczne, społeczne [1, 5, 11] [ryc. 1].Oprócz pełnionych funkcji na rzecz podmiotu opieki, pielęgniarka
wykonuje również zadania określone funkcją:
• kształcenia,
• naukowo-badawczą,
• zarządzania, a zwłaszcza zarządzanie własnym prozdrowotnym stylem życia przez osobę chorą
Ryc. 1. Funkcje zawodowe pielęgniarki.
Należy pamiętać, że funkcje pozostają takie same bez względu na miejsce (podstawowa opieka zdrowotna, stacjonarna opieka zdrowotna i in.), czas w którym opieka pielęgniarska jest świadczona i dostępne środki [13, 14]. Najbardziej znamienne dla zawodu są zadania, które przypisane są do funkcji opiekuńczej i wychowawczej [1, 11]. Związane jest to z rozumieniem pojęcia profesjonalnego pielęgnowania, gdzie tylko pielęgniarka w procesie kształcenia przygotowywana jest do udzielania tego zakresu świadczeń [11].
Poszczególne funkcje pielęgniarki są ze sobą wzajemnie powiązane, najczęściej wynikają jedna z drugiej. Omówienie wszystkich zadań pielęgniarki w opiece nad chorym wykracza poza ramy niniejszego opracowania. Podkreślić jednak należy, że kompetencje całego zespołu oraz zaangażowanie chorego i jego rodziny w proces opieki i leczenia mają istotny wpływ na wynik końcowy, jakim będzie uzyskanie przez chorego pełnej niezależności w wykonywaniu codziennych czynności i całkowita integracja społeczna. Chory, który włącza się w proces terapeutyczno-pielęgnacyjny najczęściej potrafi przejąć kontrolę nad własnym zdrowiem.
Rozdział 2Postępowanie pielęgniarskie wobec chorego w okresie przedoperacyjnymWspółczesna chirurgia zmierza w kierunku wyeliminowania działań wysoce inwazyjnych. Postęp techniczny i naukowy dokonujący się na naszych oczach prowadzi do uzyskiwania coraz lepszych wyników leczenia, a tym samym przedłużania życia. Techniki małoinwazyjne, do których można zaliczyć chirurgię endoskopową, endowaskulamą czy chirurgię laparoskopową, pozwalają na przeprowadzanie zabiegów nawet u osób obarczonych dużym ryzykiem okoloopcracyjnym. Dla człowieka dotkniętego chorobą wyrażenie .świadomej zgody na leczenie operacyjne nierzadko sianowi poważny problem. Podjęcie tak ważnej decyzji niejednokrotnie wymaga konsultacji z członkami rodziny. Ponadto z zabiegiem operacyjnym związane jest także występowanie ryzyka rozwoju zakażeń. Wszyscy chorzy hospitalizowani powinni być objęci działaniami prewencyjnymi, zapobiegającymi kontaminacji i zakażeniu Horą szpitalną [7J. Działania prewencyjne powinny być przede wszystkim realizowane w odniesieniu do każdego chorego przebywającego w oddziale szpitalnym. Należy pamiętać, iż pewna grupa chorych, w związku z obecnością dodatkowych czynników ryzyka, zależnych np. od rodzaju choroby podstawowej może wymagać szczególnej troski, uwagi i opieki pielęgniarskiej skupiającej się na redukcji występujących zagrożeń [1,5, 12].
2.1. Charakterystyka sylwetki psychofizycznej chorego
Zabieg operacyjny postrzegany jest jako okaleczenie ciała. Najczęściej występują obawy przed znieczuleniem, bólem, unieruchomieniem, uzależnieniem od innych osób np. w zakresie utrzymania higieny ciała. Choremu towarzyszy poczucie wstydu związane z koniecznością zaspokajania potrzeb fizjologicznych w łóżku oraz niepewność - co będzie w przypadku gdy zabieg operacyjny nie przyniesie spodziewanych efektów? W tym trudnym momencie nie może zabraknąć udziału zespołu medycznego: chirurga, pielęgniarki, a w uzasadnionych sytuacjach także psychologa, rehabilitanta i innych.
Postawa pielęgniarki
Różnorodność i złożoność zabiegów operacyjnych zarówno pod względem jednostek chorobowych czy metod operacyjnych oraz specyfiki przyjmowania chorych (operacje planowe i „ostrodyżurowe"), wymaga od pielęgniarki wysokiego stopnia profesjonalizmu.
Wielokierunkowe poznanie problemów chorego, obserwacja, gromadzenie danych, refleksyjne myślenie wywierają pozytywny wpływ na postawę pielęgniarki wobec chorego i jego rodziny [1, 9, 15J.
Profesjonalizm pielęgniarki nic opiera się wyłącznie na sprawności manualnej, szybkości wykonywania określonych czynności, ale przede wszystkim na wszechstronnym przygotowaniu teoretycznym i praktycznym. Znajomość podstaw anatomii i fizjologii, zagadnień klinicznych, procesów diagnostycznych i leczniczych oraz potencjalnych zagrożeń wpływa na poziom świadczonej opieki [15]. Pielęgniarka coraz częściej posiada nie tylko wysokie przygotowanie z zakresu pielęgniarstwa ogólnego, ale także specjalistyczne kwalifikacje z zakresu pielęgniarstwa klinicznego.
Ukierunkowane i specjalistyczne przygotowanie zawodowe upoważnia pielęgniarkę do realizowania planu opieki nad chorym operowanym, szczególnie w zakresie:
• przygotowania przedoperacyjnego,
• postępowania pooperacyjnego [3].
2.2. Działania pielęgniarki wobec chorego w okresie przedoperacyjnym
Głównym celem działań pielęgniarskich jest jak najlepsze przygotowanie chorego do zabiegu operacyjnego. Priorytetem będzie więc zatem nawiązanie dobrej komunikacji z chorym i jego rodziną, poznanie historii choroby, sytuacji rodzinnej i zawodowej, zainteresowań i planów chorego na przyszłość.
Poznanie problemów psychologicznych pozwala pielęgniarce zaplanować opiekę opartą na aktywności chorego i jego współuczestnictwie, a także współdecydowaniu o całokształcie procesu leczenia [9, 10, 16].
Opieka przedoperacyjna rozpoczyna się w chwili poinformowania chorego przez lekarza o konieczności leczenia operacyjnego.
Działania diagnostyczne
Podstawą czynności leczniczo-pielęgnacyjnych jest właściwie postawiona diagnoza. Pielęgniarka w zakresie opieki przedoperacyjnej bierze czynny udział w wykonywanych badaniach dodatkowych: laboratoryjnych, endoskopowych, radiologicznych, ultrasonograficznych czy bakteriologicznych. Samodzielnie na podstawie obserwacji chorego, przeprowadzonego wywiadu...
teresawawa