Makijaż korekcyjny.doc

(53 KB) Pobierz

Makijaż korekcyjny

Makijaż oczu wydaje się być tematem bardzo prostym. Jednak nie wszystkim udaje się osiągnąć zadowalający i trwały efekt. Sekret tkwi w dokładności i trwałości makijażu.

W pierwszej kolejności przypomnijmy o demakijażu oczu. Makijaż oczu usuwamy specjalnymi preparatami. Ich specjalna formuła nie zawiera składników mogących uszkodzić lub podrażnić spojówkę lub rogówkę.

Na wilgotny płatek higieniczny nanosimy kosmetyk oczyszczający. Następnie na zamkniętych powiekach wykonujemy delikatne ruchy: od góry do dołu i od wewnątrz na zewnątrz. Na koniec demakijażu resztki kosmetyku usuwamy wacikiem nasączonym płynem do przemywania oczu (np. Oftarinol) bądź wodą (mineralną).

Na tak oczyszczoną i odtłuszczoną skórę wokół oczu nakładamy podkład - na dolną i górną powiekę.

By zatuszować cienie pod oczami (na wcześniej nałożony podkład) stosujemy specjalny korektor kryjący. Zawiera on dużą ilość pigmentu. Kolor korektora powinien być jaśniejszy od koloru podkładu. Nakładamy go bardzo oszczędnie, kilka punkcików delikatnie wklepujemy opuszkami palców tak, by jasny korektor nie odcinał się od ciemniejszego podkładu. Na zakończenie tworzenia "bazy" skórę należy delikatnie przyprószyć sypkim pudrem, zarówno powiekę górną jak i dolną. Nadmiar pudru usunąć.

Przystępujemy do nałożenia cieni. Najczęściej używa się cieni prasowanych. W tym celu możemy się posłużyć: aplikatorem, płaskim lub szerokim pędzelkiem, opuszkiem palca. Nie należy nakładać jednorazowo zbyt dużej ilości cienia, gdyż jego nadmiar będzie trudny do usunięcia. By tego uniknąć, przed malowaniem powiek, należy aplikator lub pędzelek lekko strząsnąć, by usunąć zbędną ilość cienia.

Dodatkowo, jeśli pokryjemy dolną powiekę grubą warstwą pudru (którą później delikatnie usuniemy), osypujący się cień, będzie łatwiejszy do ściągnięcia i nie zabrudzi nam wcześniej naniesionego podkładu.

Jeżeli jednym cieniem malujemy większość górnej powieki, powinniśmy rozpocząć aplikację od środka, a następnie przejść do wewnętrznego kącika oka.

Klasyczny sposób nakładania cieni to:

Jaśniejszy od wewnątrz aż do środka (do 2/3 długości oka) i ciemniejszy nad zewnętrznym kątem oka - rozprowadzany na zewnątrz ku górze. Intensywność kolorów powinna zwiększać się w kierunku zewnętrznych kącików oczu.

Jeśli makijaż oczu jest zbyt intensywny lub kolory nie przechodzą łagodnie jeden w drugi, należy powieki nieco przypudrować pudrem transparentnym. Cienie nie powinny być nigdy nakładane tak, by opadały w dół przy zewnętrznych kącikach oczu - wywołuje to wrażenie smutku, zawsze powinny być kierowane ku górze.

Kreska na górnej powiece podkreśla oko, również optycznie przedłuża linię rzęs. Powinna zaczynać się cienką linią a kończyć grubszą, uniesioną przy zewnętrznym kąciku nieco w górę.

Do jej wykonania możemy zastosować kredkę eyeliner w płynie lub w formie flamastra.

W przypadku eyelinera w płynie ważne by pędzelek był dobrze wyprofilowany, cienki i niezbyt miękki. Najczęściej maluje się kreskę w sposób prawie niezauważalny - nanosząc ją delikatnie wzdłuż rzęs. Kolor eyelinera może harmonizować z tonacją koloru brwi i rzęs lub cieniem do powiek i tuszem. Kreskę "ciągniemy" od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka, nie odrywając kredki lub pędzelka od powieki.

Można również rozpocząć malowanie kreski od połowy powieki do zewnętrznego kącika oka, a dopiero potem pociągnąć ją od wewnętrznego kącika do środka powieki.

Kreskę, która ma wyglądać naturalnie malujemy na zakończenie makijażu - po położeniu cieni do powiek i pomalowaniu rzęs.

Do wykonania kreski na powiece dolnej najczęściej używamy kredki, ponieważ eyeliner jest zbyt wyrazisty. Możemy ten rysunek wykonać również ciemnym cieniem nanoszonym na cienkim pędzelku pomiędzy linię rzęs.

Przy temacie kredek do oczu warto przypomnieć, że mają one zróżnicowaną twardość:
  Miękkie (stosujemy do malowania dolnej powieki)
  Twarde (stosujemy do malowania powieki górnej)
  Najtwardsze (służą do malowania brwi).

Jasnymi kolorami kredek do oczu (np. w kolorze białym, beżowym, jasnoszarym) malując wewnętrzną stronę powieki dolnej - możemy optycznie powiększyć oko. Robiąc tę samą kreskę, ale w kolorze ciemnym, czarnym, możemy oko zmniejszyć.

Ostatnim etapem makijażu oczu jest nałożenie tuszu na rzęsy. Nadmiar tuszu usuwamy ze szczoteczki, by rzęsy się nie sklejały. Jeżeli chcemy wymalować górne i dolne rzęsy, zawsze rozpoczynamy od dolnych. W ten sposób unikniemy odbijania się tuszu na powiekach. Właściwa kolejność ruchów podczas tuszowania to: środkowe, zewnętrzne a na końcu wewnętrzne rzęsy. Rzęsy pokrywamy od ich nasady do końca. Następnie należy je rozdzielić szczoteczką lub grzebykiem. Po ich wyschnięciu czynność można powtórzyć. Możemy pomalować drugi raz: całą linię rzęs, tylko ich końce lub ich zewnętrzną stronę.

Jeżeli podczas wykonywania makijażu oczu zastosujemy się do tych kilku technicznych wskazówek, z pewnością zauważymy różnicę w trwałości makijażu i unikniemy jego częstych poprawek.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin