CERA TŁUSTA TRĄDZIK.doc

(183 KB) Pobierz
CHARAKTERYSTYKA CERY TŁUSTEJ

CHARAKTERYSTYKA CERY TŁUSTEJ
Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny ( wydzielina gruczołów łojowych ) jest wydzielany w nadmiernej ilości. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce oraz wodę i mydło. Na ogół bardzo słaby wpływ na cerę tłustą mają bodźce zewnętrzne, dużo silniejszy zaś wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Cera ta charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą i mydłami. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Wadą natomiast są dość częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd, ponieważ się błyszczy. Wygląd skóry poprawia się w miesiącach letnich, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu ma on łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.
W komórkach gruczołów łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, jądra komórek ulegają degradacji i ostatecznie rozpadowi. Pozostaje produkt złożony z tłuszczu i resztek komórek, tzw. łój. Zapobiega on procesowi wysuszania skóry i zarazem jej nadmiernemu nawodnieniu. Na zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych ma wpływ dysregulacja hormonalna, czyli wydzielanie hormonów o działaniu androgennym i estrogennym.
Przy tego rodzaju cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulację wydzielniczą gruczołów łojowych oraz poprawę ukrwienia skóry. Należy unikać środków pielęgnacyjnych działających agresywnie, które mogłyby naruszyć jej naturalną florę bakteryjną, przyczynić się do naruszenia kwaśnego odczynu skóry, nadmiernie ją odtłuścić. Jeśli wystąpiłoby zachwianie płaszcza lipidowego skóry, to wówczas mogłaby ona przeistoczyć się ze skóry tłustej w odwodnioną lub trądzikową.

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ
Do mycia twarzy najlepiej używać specjalnego żelu lub "mydła bez mydła" (tzw. syndetu) o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym dla skóry (pH 4,5 - 5,5). Hamują one rozwój bakterii, zapobiegają podrażnieniom. Zwykłe mydła mogą wysuszać i podrażniać skórę, co pobudza pracę gruczołów łojowych. Można też używać mydła przeciwtrądzikowego z siarką, metioniną, cysteiną, tymiankiem, szałwią. Są to na ogół mydła klasyczne, ale o kwaśnym odczynie.

Po umyciu twarzy konieczne jest przecieranie skóry bezalkoholowym tonikiem, który odświeży naskórek i ściągnie ujścia gruczołów łojowych.

Bardzo ważne jest regularne (raz w tygodniu) złuszczanie naskórka. Peeling do cery tłustej (np. z kwasami owocowymi) usuwa martwe komórki blokujące ujścia gruczołów łojowych.


Do cery trądzikowej konieczne jest stosowanie specjalnych kremów leczniczych, które pomoże wybrać lekarz. Zwykle zawierają one kwas mlekowy i cytrynowy (kwasy owocowe), drożdże, hammamelis, tymianek, dziurawiec, pokrzywę, łopian, liście chmielu, sok z cytryny lub borówek, talk, kaolin i skrobię, cynk, miedź, witaminę B6. Wszystkie mają działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwłojotokowe.

Wbrew pozorom skórę tłustą trzeba też regularnie nawilżać, bo pod błyszczącą powłoką może być przesuszona. Zdecydowanie nie nadają się do tego tłuste, ciężkie kremy, odpowiednie są zaś lekkie, delikatne emulsje.

Aby skóra nie błyszczała, warto używać kremów i bibułek matujących, baz pod makijaż i podkładów, które pochłaniają nadmiar tłuszczu.

Do tuszowania krostek można używać korektora (do cery tłustej, ze składnikami antyseptycznymi).

Raz, dwa razy w tygodniu przyda się maseczka do cery tłustej, np. z naturalnymi glinkami, cynkiem, witaminą A, prowitaminą B5. Zwęży ona pory, oczyści skórę, usunie nadmiar wydzieliny łojowej.

W gabinecie kosmetycznym lub lekarskim oprócz tradycyjnego czyszczenia skóry, masek ziołowych i algowych stosuje się jontoforezę (wprowadzanie składników normalizujących pracę gruczołów łojowych, np. jonów miedzi czy cynku, przy użyciu prądu). Program zabiegów zawsze trzeba ustalać z lekarzem.


ZAKAZY PIELĘGNACYJNE DLA CERY TŁUSTEJ
? Mycie twarzy wodą z mydłem.
? Stosowanie preparatów odkażających na bazie alkoholu, czyli niszczenie lipidów naskórka, warunkujących wiele funkcji skóry, np. hamowanie utraty wody.



CODZIENNA PIELĘGNACJA
Etap I: Demakijaż i oczyszczanie:
Regularne, staranne oczyszczanie jest jednym z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Dobrze wykonane - pozwala usunąć zanieczyszczenia, utrudniające skórze właściwe oddychanie - kurz, obumarłe komórki naskórka, resztki środków pielęgnujących i wydzielin fizjologicznych: potu i łoju.
Zaniedbanie tego elementu higieny może prowadzić do zatykania ujść gruczołów łojowych, a w rezultacie - powstawania zaskórników i wyprysków. Niewłaściwie oczyszczana skóra staje się zmęczona, nabiera szarego, niezdrowego kolorytu, traci świeżość.

Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Dobierając kosmetyki do demakijażu pamiętaj, aby były przeznaczone specjalnie dla cery tłustej lub mieszanej, a oprócz właściwości oczyszczających miały również funkcję nawilżania i odświeżenia;
= > Zanim przystąpisz do dzieła, dokładnie umyj ręce;
= > Demakijaż rozpocznij od oczu. Zamknięte powieki zmywaj płynnym ruchem z góry na dół, dokładnie usuwając cienie i tusz do rzęs - niewłaściwie oczyszczane rzęsy w krótkim czasie stają się kruche i łamliwe;
= > Jeśli nosisz szkła kontaktowe albo masz szczególnie wrażliwe oczy pamiętaj, aby płyn, który stosujesz, był hipoalergiczny i łagodny;
= > Mleczko do demakijażu lub śmietankę kosmetyczną nakładaj wacikiem lekko zwilżonym wodą mineralną lub przegotowaną;
= > Po oczyszczeniu powiek nałóż palcami na całą twarz mleczko lub śmietankę i dokładnie je rozprowadź - tak, aby zawarte w kosmetykach substancje czynne mogły połączyć się drobinkami zanieczyszczeń. Mleczko usuń wilgotnym wacikiem;
= > Jeżeli nie potrafisz obejść się bez wody i mydła, do oczyszczenia twarzy wykorzystaj wodę przegotowaną lub mineralną i zaopatrz się w specjalny żel myjący, odpowiedni dla Twojego typu cery.
Etap II: Tonizacja
Dobrze wykonana tonizacja przywróci skórze jędrność i napięcie, a także pobudzi krążenie krwi, wspomagając odpowiednie natlenienie i odżywienie komórek.
Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Oczyszczoną twarz przetrzyj tonikiem i delikatnie osusz czystym ręcznikiem lub papierową chusteczką. Zwróć uwagę na to, by tonik był odpowiedni do Twojego typu cery: te z zawartością alkoholu nadają się tylko dla osób o skórze bardzo tłustej, odpornej na podrażnienia. Możesz sięgnąć po popularne ostatnio kosmetyki dwufazowe: toniki przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej zawierają tzw. fazę wodną, oczyszczającą, zamykającą pory i wspomagającą nawilżenie, oraz fazę pudrową, absorbującą nadmiar łoju i matującą skórę;
= > Alternatywę dla mleczka i toniku mogą stanowić dostępne na rynku chusteczki do demakijażu ?3 w jednym?, musisz jednak pamiętać, aby dobrać je specjalnie dla Twojego typu skóry;
= > Zabieg oczyszczania i tonizacji wykonuj 2 razy dziennie: wieczorem i rano.


Etap III: Nawilżanie i odżywianie
Po wykonaniu zabiegów oczyszczających i tonizujących możesz przystąpić do właściwej pielęgnacji, obejmującej nawilżanie i odżywianie cery.
Wskazówki pielęgnacyjne:
= > Pamiętaj, że skóra tłusta także potrzebuje nawilżenia. Przesuszona - pobudza gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy;
= > Na dzień stosuj kremy lekkie, delikatne, z niższą zawartością składników odżywczych. Najlepsze będą przeznaczone głównie dla cery tłustej i mieszanej popularne kosmetyki matujące. Jeżeli masz problemy z trądzikiem lub nadmiernie rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, zainwestuj w serię środków przeznaczonych specjalnie dla Twojego typu cery;
= > Wieczorem możesz nałożyć na twarz krem lub żel ze zwiększoną ilością składników odżywczych - wypoczęta skóra szybciej wchłania substancje aktywne i lepiej się regeneruje;
= > Unikaj preparatów o gęstej, tłustej konsystencji, z wysoką zawartością fazy tłuszczowej;
= > 2 razy w tygodniu zrób parówkę z przeciwzapalnych ziół, np. mieszanki szałwii, rozmarynu, rumianku czy skrzypu, peeling i maseczkę;
= > Jeżeli na twojej twarzy często pojawiają się zaskórniki i wypryski, miej zawsze pod ręką punktowy żel antybakteryjny. Odpowiednio wcześnie zaaplikowany minimalizuje zmiany skórne, wspomagając ich wysuszanie, a dzięki zawartości olejku z drzewka herbacianego zadziała antybakteryjnie.


Bibliografia:
Kosmetyka stosowana Joanna Dylewska ? Grzelakowska wyd. WSiP
Gazeta Wysokie Obcasy
www.teraz-zdrowie.pl

 

Na powierzchni skory gromadzi się brud, który składa się z potu, łoju, złuszczonych komórek naskórka, kurzu i licznych bakterii. W razie uszkodzeń skóry bakterie z powierzchni mogą przenikać do organizmu, dlatego należy codziennie zmywać całą powierzchnię skóry ciepłą wodą i mydłem. Codzienna pielęgnacja skóry ma tez znaczenie estetyczne i wpływa na dobre samopoczucie. Po umyciu dobrze jest ciało nasmarować balsamem, aby się nie łuszczyła oraz żeby nie była sucha. W okresie dojrzewania na skórze twarzy, szyi, pleców pojawia się trądzik. Jest on spowodowany zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Trądzik nie jest stanem chorobowym i jeżeli nie zostanie zainfekowany, po jakimś czasie zniknie. W sprzedaży są również kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej. Czystość i higiena skóry zabezpiecza nas przed pasożytami, np. wszawicą, pchłami, świerzbem.
Cera to nic innego, jak powierzchnia skóry na naszej twarzy. Ze względu na rozmieszczenie i prace gruczołów łojowych rozróżniamy 4 typy cery: tłustą, suchą, normalną i mieszaną.
Cera tłusta jest wtedy, gdy gruczoły łojowe wykazują nadmierną aktywność. Skóra jest wtedy dość uciążliwa w pielęgnacji, błyszcząca i nierówna. Ma skłonności do stanów zapalnych, trądziku i łuszczenia się, często charakteryzuje się rozszerzonymi porami. Są też jednak zalety posiadania tej cery: skóra dłużej będzie bronić się przed zmarszczkami oraz lepiej będzie się bronić przed czynnikami zewnętrznymi. Przy pielęgnacji tłustej cery chodzi o to, by usunąć nadmiar tłuszczu, a nie całkowicie wyeliminować substancje lipidowe. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest dokładne oczyszczanie cery. Należy unikać stosowania środków silnie odtłuszczających. Zamiast mydeł zasadowych powinno używać się preparatów myjących bez zawartości mydła (np. w postaci żeli). Błędem jest oczyszczanie skóry za pomocą tłustych mleczek czy śmietanek. Zdecydowanie zaleca się stosowanie toników przeznaczonych do cery tłustej, które odświeżają i działają bakteriobójczo. Toniki alkoholowe nie są wskazane do zbyt częstego wykorzystywania, ponieważ mogą za bardzo ściągać skórę.
Przy cerze suchej skóra nie była sucha "od zawsze", została nabyta w związku z naturalnym starzeniem się skóry. Skóra coraz wolniej się regeneruje, osłabia się płaszcz lipidowy, przez co skóra traci więcej wilgoci. Przez to skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia, bardziej wrażliwa, gorzej toleruje bodźce zewnętrzne, mogą ją podrażniać odzież i biżuteria. Skórze tego typu powinniśmy oszczędzić kontaktów z wodą i mydłem. Po każdym myciu skóra powinna być nawilżana i odżywiana specjalnymi balsamami do skóry suchej, podobnie z kremami do twarzy dla tego typu skóry, zawierają one ceramidy oraz witaminy A, C, E i związki tłuszczowe, które pomagają odbudować naturalny płaszcz lipidowy. Jeśli jednak mimo wszystko nie możemy się obyć bez porannego i wieczornego prysznica, powinnyśmy stosować żele lub emulsje dermatologiczne bez zawartości mydła, dla skóry suchej. Bardzo korzystnie wpływają olejki po kąpieli. Skórę tego typu może podrażniać woda chlorowana, sole do kąpieli, kąpiele w basenach, perfumy i kosmetyki zawierające alkohol i odzież z materiałów syntetycznych.
Cera normalna jest jednolita, delikatna, gładka i miękka. Pory są mało widoczne tylko od czasu do czasu na brodzie i czole mogą się pojawić drobne wypryski. Skóra jest dobrze ukrwiona, lekko zaróżowiona na policzkach (nie ma rozszerzonych naczynek), nie przetłuszcza się ani nie przesusza. Z czasem może przechodzić w cerę suchą. O tym jak długo nasza cera będzie tak nieskazitelna decydują nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również odpowiednia pielęgnacja. Skóra tego typu nie lubi preparatów wysuszających oraz zawierających alkohol. Należy ją przemywać mleczkiem lub tonikiem. Jeśli lubimy do mycia używać wody, konieczne jest później użycie balsamu nawilżającego do ciała i toniku do twarzy. Do twarzy odpowiednia jest cała gama kosmetyków do cery normalnej, która lekko nawilża i pielęgnuje. Krem pod oczy może być stosowany jako profilaktyka kilka razy w tygodniu.
Najpopularniejszy typ cery, charakteryzuje się podziałem twarzy na strefy. Strefa T obejmująca czoło, nos i brodę jest pokryta skórą o właściwościach cery tłustej, zaś policzki są typowe dla cery suchej. Pielęgnacja takiej cery jest bardzo utrudniona, ze względu na fakt, iż mając jakby dwie skóry na twarzy, potrzebujemy dwa razy więcej czasu by odpowiednio o nią zadbać i bardzo specjalistyczne kosmetyki. Po umyciu twarzy, koniecznie trzeba przetrzeć ją tonikiem i nałożyć odpowiednie kremy. Jeśli strefa T bardzo się przetłuszcza, przed nałożeniem makijażu, można zabezpieczyć ją preparatami matującymi. W ciągu dnia, gdy strefa T zaczyna się świecić, można po raz kolejny zastosować preparaty matujące na makijaż, lub bibułki matujące (wchłaniają sebum nie niszcząc makijażu). Wieczorem usuwamy dokładnie makijaż płynem lub wodą i żelem do mycia twarzy, następnie nakładamy odpowiednie kremy pielęgnacyjne. Chcąc stosować maseczki, również musimy pamiętać o tym aby na strefę T zastosować maseczkę oczyszczająco - ściągającą, a na policzki nawilżająco – odżywczą.
Oprócz czterech podstawowych rodzajów cery są jeszcze cera dojrzała i cera naczynkowa. Z upływem czasu nasza skóra zaczyna potrzebować coraz więcej dbałości z naszej strony. Właściwie już od 25-30 roku życia musimy zacząć przygotowywać sobie "kapitał" na przyszłość, nasza skóra traci elastyczność, włókna kolagenowe osłabiają się i powoli uwidaczniają się zmarszczki. Kolejny moment nadchodzi ok. 40-45 roku życia, kiedy spowalnia się przemiana materii a skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i delikatna. Skóra dojrzała wymaga od nas delikatności i dbałości, należy ją przecierać tonikiem bezalkoholowym do cery suchej lub normalnej lub mleczkiem, następnie nałożyć dobry krem z filtrami (promienie UV również przyczyniają się do starzenia skóry) nie tylko na twarz, ale również na szyję. Ze skórą tego typu należy się bardzo subtelnie obchodzić, dlatego zmywając makijaż lub nakładając kosmetyki, musimy starać się nie naciągać skóry. Serum należy delikatnie wklepywać w skórę, nie wcierać (trzeba zwrócić uwagę czy na opakowaniu serum, nie ma ostrzeżenia, że nie wolno go stosować pod oczy).
Cera naczynkowa charakteryzuje się rozszerzonymi i pękającymi naczynkami krwionośnymi. Ten typ cery jest trudny w codziennej pielęgnacji, wymaga też specjalnych dodatkowych zabiegów. Nie toleruje ona gorącej wody. Jej temperatura powinna być umiarkowana. Dotyczy to zresztą całego ciała, gdyż letnie natryski działają kojąco na wrażliwą skórę. Codzienna pielęgnacja tej cery wymaga odpowiednich kosmetyków. W takich preparatach powinny znaleźć się odpowiednie substancje, które uszczelniają naczynka i wzmacniają je, chroniąc przed pękaniem. Ich zadaniem jest również pielęgnacja skóry. Jesienią i zimą, gdy nasila się wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu tego typu skóry. Poleca się stosowanie kremu dziennego, następnie odpowiedniego podkładu (fluidu) i pudru. Wiosną i latem należy chronić skórę przed promieniowaniem UV, stosując kremy z filtrami.

 

 

MASECZKI PIELEGNACYJNE DO SKÓRY MIESZANEJ
I TRADZIKOWEJ .

Kobiety od zawsze korzystały z nieprzebranych bogactw natury zarówno w pielęgnacji skóry , jak i przy wyrobie kosmetyków. W czasach naszych babć opisy kuracji i maseczek można było znaleźć w poradnikach dotyczących prowadzenia gospodarstwa domowego , dzisiaj takie poradniki coraz częściej zastępuje Internet , jednak rzadko obecnie można znaleźć informacje o wszechstronnym zastosowaniu środków spożywczych w pielęgnacji skóry.
W dzisiejszych czasach warto wrócić do starych , sprawdzonych metod kosmetycznych. Stosując naturalne produkty , a nie tylko fabryczne preparaty , uzyskamy pożądane efekty , unikając jednocześnie kontaktu z substancjami chemicznymi i rozpuszczalnikami , które mogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry , a nawet wywoływać dermatozy.
Wiele produktów spożywczych , takich jak : sól morska , oliwa z oliwek , sok z cytryny , jogurt to niezawodne , sprawdzone środki kosmetyczne. Choć każdy z nich działa w inny sposób na skórę , wszystkie maja korzystny wpływ na wygląd cery , na jej witalność i koloryt. Systematyczne stosowanie tych środków przyniesie widoczne efekty poprawy wyglądu skóry porównywalne , a niekiedy lepsze niż te , które dają kosmetyki z półek sklepowych.

Efekty , jakie dają systematycznie stosowane kuracje na bazie naturalnych produktów to:
? Głęboko nawilżona i ujędrniona skóra,
? Spowolniony proces starzenia skóry,
? Regeneracja skóry i wyrazne jej odmłodzenie,
? Wygładzenie zmarszczek oraz zapobieganie powstawaniu nowych,
? Stopniowe wygładzanie blizn,
? Wspomaganie leczenia skóry po oparzeniach słonecznych,
? Pobudzenie mechanizmów zachodzących w skórze do lepszego ich funkcjonowania.
Coraz częściej stosujemy kosmetyki kupowane w drogeriach lub aptekach , zapominając o naturalnych składnikach. Warto od czasu do czasu po nie sięgnąć , zrobić z nich maseczkę , choćby z tego względu , iż:
? Jest to najtańszy sposób na odżywianie skóry,
? Wiemy dokładnie co nanosimy na twarz,
? Dają odczuwalny efekt świeżości,
? Działają pozytywnie na zmysł powonienia,
? W widoczny sposób poprawiają stan nawilżenia skóry.
Wystarczy 10 minut każdego dnia przeznaczyć tylko dla siebie ? w tym czasie zrelaksować się , nałożyć maseczkę nawilżającą , wyszczotkować włosy lub zrobić sobie masaż stóp . Codzienne zabiegi kosmetyczne pozwolą wsłuchać się we własne potrzeby. Warto opracować program działań pielęgnacyjnych ? rozłożonych na poszczególne dni tygodnia ? by dbałość o urodę i zdrowie stało się codziennym rytuałem.
Oprócz stosowania domowych maseczek można przeprowadzić rozmaite domowe kuracje na konkretne problemy skóry twarzy , a także na całe ciało. Czasami korzystny efekt maseczki widać już po pierwszym jej zastosowaniu , a niekiedy działanie kosmetyków pielęgnacyjnych czy odżywek widoczne jest dopiero po dłuższej kuracji , dlatego nie wolno przerywać kuracji po zaledwie kilku zabiegach. Pielęgnacja skóry wymaga cierpliwości i systematycznej pracy. By maseczka kosmetyczna dała najlepszy rezultat , trzeba przestrzegać kilku zasad:

? Maseczkę należy nakładać na dokładnie oczyszczoną twarz,
? Nie oszczędzać na ilości kosmetyku , zbyt cienka warstwa może nie wystarczyć , by składniki maseczki wniknęły w skórę,
? Nigdy nie nakładać maski na okolice oczu , chyba że to specjalna maska na te okolice
? Po nałożeniu maski na twarz należy położyć się na wznak ,a nogi podnieść wyżej , by tlen wraz z krwią przemieścił się z dolnych partii ciała do górnych , co wzmaga działanie maseczki
? Po zmyciu maseczki należy skórę nawilżyć , chyba że maseczka wchłania się całkowicie , wówczas nie jest to konieczne.

Aby zabiegi pielęgnacyjne przyniosły oczekiwane efekt , muszą być właściwie dostosowane do typu cery. Ponieważ ten referat będzie dotyczył skóry mieszanej oraz trądzikowej ze skłonnością do łojotoku należałoby zacząć od krótkiego przedstawienia oczyszczenia takiej skóry , jako że oczyszczenie jest pierwszym etapem i gwarancją pożądanego efektu.
Zaskórniki , czyli czopy ropno- łojowe, najczęściej pojawiają się u osób z cerą przetłuszczająca się oraz trądzikową w tzw. Strefie T (czoło , nos , broda ). Zaskórniki zdarzają się także u osób z cerą normalną i naczyniową. Przyjmują wówczas postać tzw zaskórników suchych i tkwią w porach bardzo głęboko .
Ich usuniecie nie jest łatwe , jednak możliwe. Wymaga wytrwałości i przestrzegania kolejnych kilku zasad:
? Mechaniczne oczyszczanie twarzy powinno być wykonywane wówczas , gdy wszystkie zmiany ropne są zagojone
? Domowe parówki powinno się stosować raz w tygodniu
? Kompresy i parówki nie powinny stosowane być w przypadku cery naczyniowej
Należy najpierw rozpulchnić skórę , aby otworzyły się pory , by móc oczyścić pory. W tym celu należy zagotować wodę z dodatkiem rumianku , szałwii lub kwiatu lipy. Parującą miksturę należy zdjąć z ognia i pochylić twarz w odległości 15 cm , przy czym należy przykryć głowę ręcznikiem. W przypadku cery normalnej należy wytrzymać 5 minut a przy cerze tłustej i trądzikowej 8-10 minut. Następnie należy dokładnie umyć ręce a koniuszki palców owinąć w chusteczkę higieniczną , miejsca wokół zaskórników należy naciskać opuszkami palców tak , aby usunąć zanieczyszczenia wągrów.
Regularne peelingi i maseczki oczyszczające pomogą utrzymać czyste pory skóry. Należy je stosować dwa razy w tygodniu. Wystarczy rozprowadzić je na umytej skórze twarzy a po kilkunastu minutach spłukać letnią wodą. Przykłady maseczek do cery tłustej , mieszanej i trądzikowej:

1. Maseczka z marchewki-marchewkę ścieramy na drobnej tartce , lekko odsączamy żeby sok nie ciekł , możemy tez dodać trochę mąki żeby związać sok . Nakładamy na twarz i pozostawiamy na około 10 minut , zmywamy wodą. Maseczka ta wysusza skórę , nadaje jej efekt lekkiej opalenizny. Można udoskonalić wersje podstawowa o żółtko oraz płatki owsiane wtedy jest dodatkowo nawilżająca.
2. Maseczka z cebuli- należy rozdrobnić cebulę zmieszać z maką i położyć na twarz , można tez połówka cebuli pocierać twarz przez 3-4 minuty . Czuć wtedy wyrazne działanie soku z cebuli , która jak wiadomo zawiera kwas a ten z kolei działa wyśmienicie na wszelkie wągry , krosty a nawet wyrównuje koloryt skóry po starych stanach zapalnych.
3. Maseczka z ziemniaka- idealna jest kiedy nasza cera jest zmęczona i zszarzała. Należy ugotować dwa duże ziemniaki , rozgnieść je na papkę i wymieszać z łyżką ciepłego mleka . Gotową papkę należy nałożyć na twarz , szyje i dekolt i przykryć zwilżoną w ciepłej wodzie gazie. Po 15 minutach należy ją zdjąć i zmyć skórę letnią wodą .
4. Maseczka aspirynowa- aspiryna za sprawą kolejnego kwasu (cebula) tym razem acetylosalicylowego ma działanie przeciwzapalne. Należy przygotować 3-4 tabletki aspiryny , łyżkę wody i łyżkę jogurtu naturalnego. Tabletki należy zalać wodą i rozdrobnić , dodać i jogurt i położyć na 20 minut na twarz. Następnie należy spłukać letnią wodą. Efektem będzie na pewno gładka skóra wyrównanie kolorytu twarzy , walka z wszelkimi niedoskonałościami takimi jak krostki , pryszcze, wągry.
5. Maseczka z jabłka- duże kwaśne jabłko należy zetrzeć na tartce , dodać dwie łyżki stołowe miodu oraz łyżkę płatków owsianych . Po 10-15 minutach należy ją zmyć letnią woda.
6. Maseczka z pomidorów- niewielki dojrzały pomidor należy polać wrzątkiem, aby zdjąć skórkę, następnie należy go zmiksować na papkę. Tak przygotowaną papkę należy nanieść na twarz i pozostawić ją na 15 minut
po czym usunąć i zmyć twarz letnią wodą . Pomidory zawierają kwasy absorbujące tłuszcz oraz naturalne eksfolianty powodujące delikatne złuszczenie martwego naskórka. Ważne jest aby pomidor był gruntowy. Taka maseczka matowi tłustą skórę.
7. Maseczka z truskawek- dojrzałe truskawki należy rozgnieść widelcem i nałożyć papkę na twarz . Po 15-20 minutach usunąć z twarzy i opłukać ją letnią wodą. Truskawki stabilizują wydzielanie łoju , rozjaśniają i odświeżają cerę , obkurczają rozszerzone pory , dostarczają witamin i minerałów oraz nawilżają.
8. Maseczka z ogórka- ogórek cały ze skórka kroimy w plasterki , układamy na twarzy i pozostawiamy na 10-15 minut , potem zmywamy letnią wodą. Ogórek oczyszcza skórę , wygładza i wybiela.
9. Maseczka z ubitych białek jajka- ubijamy pianę z jednego białka na sztywno , nakładamy na twarz , po 10 minutach , gdy utworzy się sucha powłoka zmywamy letnią wodą. Białko wysusza skórę , ściąga pory , zmniejsza zaczerwienienia wokół stanów zapalnych.
10. Maseczka z drożdzy- (polecane są również drożdze piwne)łyżkę drożdzy należy wymieszać z zimną wodą dodając kilkanaście kropel soku z cytryny . Papkę należy nałożyć na twarz i pozostawić do wyschnięcia , następnie zmywamy letnią woda. Maseczka ma działanie złuszczająco-oczuszczające i wybielające.
11. Maseczka algowa:
Żółtko, troszkę olejku jojoby, 1/3 łyżeczki proszku z alg, szczypta soli morskiej.
Olejek jojoby (moze byc inny, np. migdałowy, awokado) powoli nakraplać do żółtka przy czym ciągle mieszając, aż powstanie masa o konsystencji majonezu. Pózniej dodać proszek z alg i sol.
12. Maseczka z mąki
Ok. 2 łyżki maki zmieszać z łyżeczką miodu i dodawać powoli (ciągle mieszając) ciepłą herbatę rumiankową, aż powstanie pasta. Nałożyć ją na twarz, po 15 min. zmyć letnią wodą.
Maseczka wygładza i oczyszcza skore tłustą i mieszaną.
13. Maseczka z lnu- Łyżkę lnu zaleć szklanką wody i ugotować na gęstą papkę. Po ostudzeniu nałożyć ja na twarz oraz szyję , przykrywając płatkami ligniny lub gazy. Zdjąć maseczkę po około 20 minutach i opłukać twarz letnią wodą. Jest to maseczka dla każdego rodzaju skóry , oczyszcza pory , zmiękcza naskórek , wygładza , uelastycznia , łagodzi podrażnienia skóry.
14. Maseczka pietruszkowa -
Pęczek pietruszki drobno posiekać i dodać tyle wrzątku, aby za pomocą miksera wymieszać na gęsty sok. Przy braku miksera można użyć skoncentrowanego naparu z 3 łyżek pietruszki i l filiżanki wrzątku. Sok lub napar z ziela pietruszki wymieszać z taką samą objętością białka kurzego lub jogurtu. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 min. Maseczkę tą można zmywać wyłącznie zimną wodą lub tonikiem.
15. Maseczka z pokrzywy
Wymieszać 2 łyżki płatków owsianych z taką objętością mleka, aby utrzymać gęstą papkę, do której należy dodać tyle świeżego soku z pokrzywy, żeby pasta dała się łatwo rozsmarować na twarzy. Sok z pokrzywy najlepiej zrobić w mikserze lub sokowirówce. Zamiast soku można użyć skoncentrowanego naparu z liści i pędów pokrzywy (2 łyżki pokrzywy na l filiżankę wrzątku). Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 15 min.
16. Maseczka ze skrzypem-Łyżkę zmielonych płatków owsianych i łyżkę sproszkowanego skrzypu polnego rozetrzeć na papkę z przegotowaną wodą , dodać kilka kropli soku cytrynowego , nałożyć na twarz i zmyć po 15 minutach.
17.Okład z czosnku na trądzik
Czosnek, znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, jest doskonałym środkiem na trądzik. Obierz i rozgnieć jeden ząbek czosnku i posmaruj nim twarz, unikając okolic oczu. Pozostaw okład na ok. 15 minut i zmyj czystą szmatką zmoczoną ciepłą wodą.

Bardzo pozytywny wpływ na cerę mają kwasy AHA, czyli alfa-hydroksylowe. Kwasy AHA należą do kwasów rozpuszczalnych w wodzie, dlatego też nie mają zdolności do przenikania przez warstwę sebum, czyli warstwę łoju i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry. Jednak ujędrniają tracącą elastyczność skórę, doskonale złuszczają naskórek oraz znacznie zmniejszają wydzielanie łojotoku. Dodatkowo zawierają olejki eteryczne działające antyseptycznie i oczyszczająco oraz olejki roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytynę, pektynę, enzymy, prowitaminy i witaminy, sole mineralne.

18.Maseczka z plasterków cytryny lub pomarańczy- Wyciąg z cytryny zawiera kwas cytrynowy, witaminę C, olejki eteryczne i flawonoidy. Bogaty jest też w fitohormony. Owoc ten ma działanie wygładzające, zmiękczające i wybielające, oczyszczające. Maseczka z sokiem z cytryny ma działanie przeciwzmarszczkowe. Pomarańcza jest niezwykle obfitym źródłem witaminy C, zawiera też witaminę A, P oraz witaminy z grupy B. Poprawia mikrokrążenie, pobudza odnowę komórkową, hamuje procesy starzenia. Skutecznie niweluje oznaki zmęczenia i szarość skóry. Można również użyć samego soku owocowego , który zmieszany z jedna z wcześniejszych maseczek da taki sam efekt.
Maseczki kosmetyczne to sposób na szybką poprawę wyglądu skóry. Nawilży wysuszoną skórę , poprawi jej koloryt , dotleni , odżywi , rozjaśni , oczyści. Po nałożeniu maseczka powoduje rozmiękczenie zewnętrznej warstwy skóry dzięki czemu substancje aktywne szybciej i głębiej wnikają poprzez warstwę rogową naskórka. Warto jest zastosować maseczki z naturalnych produktów oraz ziół zwłaszcza wtedy kiedy nasza skóra jest zmęczona stosowaniem maseczek gotowych , oraz należy pamiętać że samodzielne przygotowanie maseczki zmusza nas do dłuższego poświęcania czasu samej sobie a tym samym relaks.

 

 

Cera tłusta ma kolor szarożółty, jest ona słabo ukrwiona zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca, w dotyku nierówna. Widoczne są na niej rozszerzone pory z zaskórnikami, zwane też wągrami. Są to drobne czopy rogowo-łojowe tworzące się w przewodach wyprowadzających gruczołów łojowych. Jeśli mają czarne zabarwienie - są to tzw. zaskórniki otwarte; występują też zaskórniki zamknięte. Zaskórniki pojawiają się głównie na twarzy, są typowe dla trądziku pospolitego. Skóra najbardziej przetłuszcza się na czole, nosie i brodzie, (jeśli chodzi o twarz), a także na dekolcie i plecach. Tu znajduje się, bowiem najwięcej gruczołów łojowych. Jest słabo ukrwiona, rano często blada, rzadko zdarzają się rozszerzone naczyńka. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne: na zimno, wiatr i słońce, oraz na wodę i mydło. Dużo silniejsze znaczenie mają czynniki wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega wysuszeniu. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania, trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd. Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych. Zdarza się jednak również u pań po 40 roku życia. Pielęgnacja takiej skóry stwarza problemy, ponieważ nie można walczyć z jej przetłuszczaniem się, zapominając równocześnie o dostarczaniu odpowiednich substancji nawilżających, regenerujących i ochronnych. Jest to szczególnie trudne w przypadku skóry starzejącej się. Normalizacja czynności gruczołów łojowych nie może doprowadzić do odtłuszczenia skóry. Chodzi tu o usunięcie nadmiaru ilości wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojowe - sebum. Gruczoły łojowe znajdują się pod warstwami naskórka, nie otwierają się bezpośrednio na powierzchnię skóry. Są połączone z kanalikami tworzącymi wyloty mieszków włosowych, do których przedostaje się sebum. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych powoduje przetłuszczanie się skóry, czyli łojotok. Wśród przyczyn wpływających na to wymienia się zaburzenia czynności wewnątrzwydzielniczych - zwłaszcza hiperandrogenizm i nadmierne wydzielanie progesteronu u kobiet. Obserwuje się też dziedziczną skłonność do łojotoku. Jest on podłożem takich chorób, jak łupież łojotokowy, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, trądzik różowaty. Najważniejsze jest tu odpowiednie uregulowanie czynności gruczołów łojowych, bez naruszania naturalnej flory bakteryjnej. Chodzi o to, by usunąć nadmiar tłuszczu, a nie całkowicie wyeliminować substancje lipidowe.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest dokładne oczyszczanie cery. Należy unikać stosowania środków silnie odtłuszczających. Zamiast mydeł zasadowych powinno używać się preparatów myjących bez zawartości mydła (np. w postaci żeli). Błędem jest oczyszczanie skóry za pomocą tłustych mleczek czy śmietanek. Zdecydowanie zaleca się stosowanie toników przeznaczonych do cery tłustej, które odświeżają i działają bakteriobójczo. Toniki alkoholowe nie są wskazane do zbyt częstego wykorzystywania, ponieważ mogą za bardzo ściągać skórę. Nie należy używać kremów tłustych, najlepsze są preparaty nawilżające (kremy i emulsje), dostarczające składników odżywczych, które poprawiają ukrwienie skóry i regulują wydzielanie gruczołów łojowych. Dobre efekty dają peelingi (1-2 w tygodniu) i maseczki ziołowe do stosowania domowego. Aby odpowiednio oczyszczać skórę, poleca się regularne korzystanie z usług gabinetów kosmetycznych. Umożliwia to zlikwidowanie zaskórników. Nie wolno ich samemu usuwać, nieumiejętne wyciskanie może, bowiem doprowadzić do stanów zapalnych. Wskazane jest też korzystanie z plastrów oczyszczających pory, które pojawiły się ostatnio na naszym rynku kosmetycznym, choć nie powinno ono zastąpić profesjonalnego zabiegu wykonanego przez kosmetyczkę. W salonie kosmetycznym można też poddać się zabiegom, np. z kwasami owocowymi AHA i masażom poprawiającym ukrwienie skóry.
Przy makijażu cery tłustej należy unikać ciężkich podkładów, zaś do maskowania krostek i pryszczy powinno używać się odpowiednich korektorów.
ZALECENIA PIELĘGNACYJNE
? ZAKAZY:
1. Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła
2. Nie stosuj preparatów odkażających na bazie alkoholu
3. Nie przesadzaj z nadmiernym opalaniem się
4. Nie usuwaj sama zaskórników ani krostek
5. Nie dotykaj bez potrzeby twarzy rękami
6. Ogranicz używki, ostre przyprawy i jeśli palisz to koniecznie przestań
? ZALECENIA:
1. Używaj do mycia twarzy żelu przeznaczonego do cery tłustej
2. Używaj po każdym myciu toniku dla tłustej cery ( w ciągu dnia również dla odświeżenia twarzy)
3. Na dzień stosuj krem o działaniu matującym, na noc krem regulujący pracę gruczołów łojowych
4. Stosuj żel lub krem pod oczy, na szyję używaj kremu odżywczego
5. Raz w tygodniu zastosuj peeling oraz maseczkę oczyszczającą
6. Latem stosuj kremy z filtrami UVA i UVB
7. Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem i rozszerzonymi naczyńkami możesz korzystać z sauny
8. Staraj się, aby organizm był dotleniony.
ZABIEGI KOSMETYCZNE STOSOWANE W GABINETACH KOSMETYCZNYCH:
? Oczyszczanie cery z zaskórników
? Zabiegi regulujące pracę gruczołów łojowych
? Zabiegi zwężające pory skóry
? Złuszczanie naskórka
? Zabiegi nawilżające
? Zabiegi dotleniające
? Zabiegi poprawiające mikrokrążenie w skórze
W zależności od stanu Twojej cery kosmetyczka dobierze odpowiednie zabiegi. Tłustą cerę trzeba oczyszczać regularnie, co 4 -5 tygodni. Pomocne mogą być również zabiegi przeprowadzone w serii 5-10 zabiegów mające na celu uspokojenie cery i poprawę jej wyglądu.
KOSMETYKI DO SAMODZIELNEGO PRZYGOTOWANIA:
? Maseczka dla cery tłustej, z rozszerzonymi porami, skłonnej do wyprysków:
Łyżkę zmielonych bratków polnych, łyżkę sproszkowanego skrzypu, łyżeczkę świeżych drożdży, wymieszać z przegotowaną wodą, nałożyć na twarz, przykryć gazą zmoczoną w ciepłej, przegotowanej wodzie, zdjąć maseczkę po 20 min., zmyć twarz tonikiem.
? Maseczka ściągająca dla tłustej i mieszanej cery:
Łyżkę zmielonych płatków owsianych, łyżkę sproszkowanego skrzypu, rozetrzeć na papkę z przegotowaną wodą, dodać kilka kropli soku cytrynowego lub soku z żurawin, maseczkę zmyć po 15 min.
? Maseczka dla cery tłustej i mieszanej o działaniu wybielającym:
Łyżkę soku z ogórka ( świeżego) wymieszać z małą ilością świeżych drożdży, zmyć po 15 min.
W skład preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej wchodzą:
wyciągi z arniki, cyprysu, jemioły, oczaru wirginijskiego, wierzby białej, a także cynk, krzemionka, witamina B6. Nie mogą one natomiast zawierać wazeliny, olejów mineralnych, wosków, gdyż sprzyja to tworzeniu się zaskórników.
Wśród bogatej oferty wielu firm kosmetycznych można znaleźć kosmetyki specjalnie przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej, np.:
? krem matujący z serii Algavit Q10 (Inter-Fragrances); seria Normamat (Eris) - żel myjący, śmietanka i tonik, kremy na dzień i na noc, maseczki;
? krem nawilżający Chaber z serii Kwiaty Polskie (Uroda);
? krem i tonik z serii Pond's Active Balance,...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin