Udary grożą nie tylko seniorom.doc

(46 KB) Pobierz
Udary grożą nie tylko seniorom

Udary grożą nie tylko seniorom

 

Liczba udarów mózgu u młodych dorosłych, nastolatków i dzieci rośnie w alarmującym tempie – wynika z analizy opublikowanej 2 września br. na łamach Annals of Neurology.

Najnowszy raport na temat udarów (zarówno niedokrwiennych, jak i krwotocznych) u osób pomiędzy 5. a 44. rokiem życia przedstawili eksperci z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie. Po przeanalizowaniu danych dotyczących ponad 8 milionów pacjentów leczonych w amerykańskich szpitalach w latach 1995-2008, okazało się, że w okresie ostatnich dziesięciu lat liczba udarów w badanej populacji wzrosła średnio o ponad jedną trzecią. Częstość występowania udaru niedokrwiennego wśród 5-14-latków wzrosła o 31 proc.; w grupie 15-34-latków o 30 proc., a wśród 35-44-latków aż o 37 proc. W każdej z grup wiekowym udary występowały częściej u osób płci męskiej. Różnice pomiędzy płciami były znaczące, np. w najmłodszej z analizowanych grup (5-14 lat) liczba przypadków udarów wzrosła o 51 proc. w przypadku chłopców i o 3 proc. w przypadku dziewczynek. 

Zdaniem naukowców, główną przyczyną wzrostu liczby udarów wśród młodych osób jest niezdrowy styl życia (palenie papierosów, brak ruchu i niewłaściwa dieta) oraz jego efekty – otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej i nadciśnienie tętnicze. 

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych udary są trzecią, najczęstszą przyczyną zgonów. 

Źródło: Ann. Neurol. 2011, online 2 września; DOI: 10.1002/ana.22539. 

 

   Stopka autorska:

Autor: Marta Koton-Czarnecka
Artykuł opublikowany w numerze: - http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14819/1.html
Data publikacji: 2011-09-06

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin