Żeń-szeń_opracowanie.doc

(102 KB) Pobierz

08.2009 - HERBARIUM - "Radix Ginseng - korzeń życia."

Drukuj

Email

 

sierpień 2009, nr 36/14 online

 

RADIX GINSENG - KORZEŃ ŻYCIA



   Jedną z najczęściej stosowanych aktualnie w fitoterapii substancji roślinnych jest korzeń żeń-szenia (Radix Ginseng). Rodzaj Panax należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i obejmuje ok. 20 gatunków. Żeń-szeń w stanie naturalnym występuje na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Nazwę rodzajową Panax (gr. panakes – wszystko leczący)  nadał Karol Linneusz w 1753 r. Żeń-szeń jest fonetyczną transkrypcją chińskich słów Dżeń-Czien oznaczających „człowiek-korzeń” – korzeń rośliny często przypomina swoim wyglądem kształt ludzkiego ciała. Jest on jedną z najstarszych roślin stosowanych w celach leczniczych, znalazło to wyraz w jego nazwach potocznych: korzeń życia, człowiek korzeń, wszechlek, boskie ziele, eliksir życia, sól ziemi i wiele innych. Uważa się, że w lecznictwie ludowym krajów Azji Wschodniej jest on znany od 5 000 lat. Pierwszy opis działania „korzenia życia” pojawia się w dziele „Ji-jiu-zhang” napisanym przez Shi-You ok. 38-33 r. p.n.e. Kolejny zachowany opis żeń-szenia pochodzi sprzed 2 000 lat z chińskiego zielnika „Shen-Nong Ben Cao Jing”, spisanego w czasach dynastii Han. W 200 r. n.e. cesarz Cho-Chi-Klu podał dokładny opis żeń-szenia i uznał go za panaceum, natomiast w 300 r. chińska rozprawa medyczna wymienia żeń-szeń jako afrodyzjak. Dynastia Liang (502-555 r.) w księdze „Pen-Tsao” w 500 r. opisuje występowanie, sposób zbierania i cechy morfologiczne rośliny, zaś dynastia Tang (618-905 r.) ogłosiła żeń-szeń rośliną królewską. W tych czasach żeń-szeń był tak ceniony, że za panowania dynastii Sung (926-1126 r.) jego ciężar podawany był w srebrze. W 1956 r. Li Shin-Chen opisał żeń-szeń w dokumencie „Pen-tasokang-mu” będącym rodzajem ówczesnej farmakopei. Do Europy żeń-szeń został przywieziony przez mauretańskiego żeglarza Ibn Kordobę w 1000 r. Wraz z odejściem Maurów na niespełna 300 lat zapomniano o tym surowcu. Pod koniec XIII w. wraz z podróżami Marko Polo, ponownie zainteresowania żeń-szeniem wzrosły, a jego właściwości lecznicze wykorzystywane są szeroko do dziś.

Właściwości fitoterapeutyczne

   Głównymi związkami biologicznie czynnymi występującymi w roślinach z rodzaju Panax (Araliaceae) są związki mające charakter saponin triterpenowych, zwane ginsenozydami lub panaksozydami. Wśród nich największe działanie biologiczne wykazują: Rb1, Rb2, Rc, Rd, Re i Rg1 Za efekty fitoterapeutyczne żeń-szenia odpowiedzialna jest nie tylko ilość ginsenozydów, ale także ich wzajemne proporcje. Każdy związek z grupy ginsenozydów wykazuje swoiste działanie biologiczne.

   Do najpopularniejszych gatunków żeń-szenia zaliczyć można: żeń-szeń amerykański (Panax quinquefolium L.) i żeń-szeń azjatycki (Panax ginseng C.A. Meyer) wykazują działanie podobne, jednakże różni je siła oddziaływania na różne funkcje ustroju. Według Medycyny Wschodu P. ginseng jest efektywny w kierunku energii yang (aktywność, światłość, szybkość, element męski) natomiast żeń-szeń pięciolistny wzmacnia yin (bierność, ciemność, powolność, element kobiecy). Różnice te wynikają z nierównomiernej zawartości, (w obu korzeniach) ginsenozydów grupy Rb1 (Rb1, Rc, Rd) oraz Rg1 (Rg1, Rf, Re). Żeń-szeń amerykański jest bogatszy w ginsenozydy grupy Rb1, które m.in. wykazują działanie uspokajające i obniżają ciśnienie krwi, dzięki temu surowiec jest efektywniejszy jako adaptogen w sytuacjach stresowych oraz jako lek wzmacniający. Grupa ginsenozydów Rg1, przeważająca w żeń-szeniu orientalnym, wzmacnia sprawność ruchową, działa stymulująco na OUN, podnosi ciśnienie krwi oraz przeciwdziała zmęczeniu.
    
   Saponiny żeń-szenia dzięki wielokierunkowemu działaniu wpływają także na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i serca. Jednym z mechanizm tego działania są właściwości antyoksydacyjne silniej wyrażone w gatunku pochodzącym z Ameryki. Hamowanie powstawania wolnych rodników tlenowych wywiera ochronny wpływ na wszystkie tkanki organizmu, zapobiegając m.in. starzeniu i tzw. stresowi oksydacyjnemu. Ginsenozydy obniżają poziom utlenionych frakcji cholesterolu (LDL) i triglicerydów odpowiedzialnych za powstawanie zmian miażdżycowych i działających skurczowo na naczynia. Badania naukowe wykazały także działanie cytostatyczne niektórych związków zawartych w korzeniu żeń-szenia. Ze znanych gatunków najsilniej przeciwnowotworowo działa tzw. czerwony żeń-szeń ze względu na obecność związków powstających podczas obróbki termicznej przy jego otrzymywaniu (ginsenozydy Rh1, Rh2 i Rg3).
   Wykazano w badaniach doświadczalnych, że dzięki obecności ginsenozydów Rb1 i Rg1 obniża poziom cukru we krwi. Badania wykazały, że wyciąg z żeń-szenia pięciolistnego ma działanie hipoglikemiczne zarówno u osób bez cukrzycy, jak i u osób z cukrzycą typu II. Obniżenie cukru we krwi u osób zdrowych może zmniejszyć ryzyko powstawania u nich cukrzycy, a zatem P. quinquefolium może być środkiem profilaktycznym, zapobiegającym powstawaniu tego schorzenia.
    

    Wskazania

   Preparaty zawierające żeń-szeń stosuje się w przypadku zmniejszonej odporności organizmu, rekonwalescencji, W geriatrii zalecane są w celu poprawienia pamięci, koncentracji oraz sprawności psychofizycznej. U mężczyzn żeń-szeń stosowany jest na poprawę potencji, a także w celu zwolnienia procesów starzenia organizmu.
    

Uwagi

   Żeń-szeń i preparaty z niego otrzymywane stosowane w dawkach terapeutycznych nie są toksyczne, ale ich nadużywanie może wywołać tzw. syndrom żeń-szeniowy objawiający się m.in. znacznym podwyższeniem ciśnienia tętniczego, sennością, biegunką i wysypką skórną. Jak donoszą naukowcy z Honkongu żeń-szeń może mieć wpływ teratogenny na płody ludzkie, dlatego też kobiety w ciąży nie powinny więc zażywać żeń-szenia, nawet w najmniejszych dawkach lub dawkowanie skonsultować z lekarzem.
   Żeń-szeń bezwzględnie jest przeciwwskazany przy kuracji sterydowej, jak i u pacjentów przyjmujących leki z grupy inhibitorów MAO. Nie zaleca się przyjmowania preparatów z żeń-szenia dzieciom, ani osobom z kołataniem serca, bezsennością i dychawicą oskrzelową. Stosowanie żeń-szenia łącznie z innymi środkami pobudzającymi może być przyczyną wystąpienia nadciśnienia lub tachykardii. Europejska Agencja ds. Leków odnotowała 1 przypadek śmiertelny kojarzony z jednoczesnym przyjmowaniem żeń-szenia i ziela przęśli (Herba Ephedrae).
    

    Dawkowanie

   Zaleca się przyjmowanie jednorazowe lub w dawkach podzielonych 80-350 mg wyciągu z korzenia żeń-szenia na dobę., przez 1-2 miesięcy. Maksymalna kuracja żeń-szeniem nie powinna przekraczać 3 miesięcy, po tym okresie należy zrobić 2-4 tygodniową przerwę.

 

    dr n. farm. Tomasz Baj

adiunkt
w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji
z Pracownią Roślin Leczniczych,
Uniwersytet Medyczny w Lublinie

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin