p073.txt

(1 KB) Pobierz
H i s t o r i a 
Wczesna sura mekkańska, liczy 20 wersetów. Nazwa jej wzięta jest od słowa z 1 w. Jest doć jednolita w swojej treci i rytmice, tylko ostatni, długi werset odbija od całoci i wydaje się pochodzić z okresu medyńskiego. Budzi zainteresowanie ze względu na zawarte w niej idee, zwłaszcza przepisy ustanawiajšce rytuał muzułmański. Zawiera m. in. przepisy dotyczšce modlitwy nocš, ustanawia definitywnie rytuał modlitwy muzułmańskiej, a take wspomina o jałmużnie. Egzegeci Koranu powiadajš, że nocš Prorok spędzał wiele godzin na modlitwie, toteż doprowadził się do całkowitego wyczerpania fizycznego. Kiedy pewnego razu, wyczerpany nocnym czuwaniem, owinšł się w płaszcz i położył, usłyszał głos i słowa zaczynajšce tę surę. Wiadomoć ta pochodzi od jego ukochanej żony Aiszy. 

7 masz liczne zajęcia - dosłownie: "długie pływanie", czyli wiele bieganiny, wiele spraw do załatwienia. 
10 co oni mówiš - tzn. co mówiš niewierni. 
11 Sens wersetu jest taki: Nie troszcz się o tych, którzy odrzucajš prawdę, daję im nawet trochę zwłoki, by się mogli opamiętać. 
12 ogień palšcy (Gahim )- "ogień piekielny"; słowo to zrtyte z rodzajnikiem oznacza "piekło". Nazwa "Gehenna" (Ć~sahannam) - występuje w póniejszych objawieniach. 
20 Zauważamy tutaj stopniowe skracanie zaleconego czasu modlitwy nocnej. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin