p085.txt

(1 KB) Pobierz
H i s t o r i a 
Sura mekkańska, liczy 22 wersery. Tytuł sury wzięty od słowa z w. 1, Zawiera ona jednak fragmenty medyńskie; jak można wnioskować z treci. Arabskie słowo val-bura~, stanawišce tytuł tej sury, znaczy dosłownie: "wieże", "baszty", lecz tłumaczone jest i wyjaniane przez dawnych komentatorów jako oznaczajšce "konstelacie" albo "znaki zodiaku". 

3 Na wiadka i na to, czemu on daje wiadectwo - najbardziej przekonujšca wydaje się interpretacja, która sugeruje, iż "wiadkiem jest Prorok'', za "to, czemu on daje wiadectwo", to Dzień Zmartwychwstania (por. np. (Ibn Katir, III, 622-623); łšczy się to logiczne z treciš wersetu 2. 
4 Ludzie Rowu - albo "ludzie jamy". Wyrażenie to doczekało się bogatego komentarza. Być może, jest to reminiscencja wydarzenia zanotowanego w Księdze Daniela (III, 20), gdzie jest mowa o tym, jak rozgniewany na trzech Żydów Nabuchodonozor, za to, iż nie pokłonili się złotemu posšgowi, wydał rozkaz, by rozpalono piec siedem razy mocniej niż zwykle, zwišzać opornych i wrzucić do niego. Z drugiej strony jednak wydaje się, iż to opowiadanie biblijne zostało splecione z bliższym wydarzeniem historycznym, a mianowicie z przeladowaniem społecznoci chrzecijańskiej w Nadżran w Południowej Arabii - region między Jemenem a Nadżdem - przez króla Jemenu Żyda Zu Nuwasa za to, iż jego chrzecijańscy poddani nie chcieli przyjšć judaizmu. Wydarzenie to miało miejsce w 523r.i jak mówi tradycja arabska, zginęło wówczas aż 20 tysięcy chrzecijan. Wreszcie, być może, jest to reminiscencja bitwy pod Badr (b24 r.), a mianowicie byłaby to aluzja do Kurajszytów zabitych w tej bitwie, których ciała zostały wrzucone do głębokiej studni. 
6 gdy oni siedzieli wokół niego - przeladowcy siedzieli wokół ognia i przypatrywali się cierpišcym męki w ogniu za wiarę. 
18 o Faraonie - chodzi tu o epizod biblijny dotyczšcy armii Faraona, która urzšdziła pocig za Żydami w czasie ich "wyjcia z Egiptu" (S. LXIX, w. 4 - nota). 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin