Atak.doc

(28 KB) Pobierz
"Atak" dzwięku

"Atak" dzwięku

W śpiewie rozpoczęcie dźwięku określa się najczęściej terminem "zapoczątkowanie tonu". Wiąże się ono przede wszystkim ze sposobem "atakowania" tonu. Ani zwarcie wiązadeł nie powinno poprzedzić wydechu, ani wydech nie powinien wyprzedzać zwierania wiązadeł. W śpiewie, podobnie jak w mowie, obowiązuje zasada, że wydech i początek dźwięku musza następować równocześnie.

Atakowanie miękkie i twarde

Trzy rodzaje atakowania dźwięku:
1. Atak miękki,
zachodzi wtedy, gdy chwila zwarcia więzadeł głosowych zbiega się z początkiem wydechu. W tym ataku dźwięku nie wymaga się zaangażowania całej masy więzadeł. Miękkie atakowanie dźwięku jest jedynym prawidłowym sposobem zapoczątkowania dźwięku, sprzyja też prawidłowej intonacji i posługiwaniu się rejestrem głowy a tym samym wyrównaniu rejestrów w legato .
2. Atak twardy,
w atakowaniu tym najpierw zbierają się więzadła głosowe a potem następuje wydech, przy którym powietrze przedziera się z wysiłkiem przez zwarte więzadła. Ma ono zastosowanie w staccato oraz może być wykorzystane do uzyskania odpowiednich efektów brzmieniowych. Twardego atakowania dźwięku nie musimy się uczyć, ponieważ posługujemy się nim bardzo często w mowie. Atak twardy jest atakiem zbyt męczącym więzadła głosowe. Stałe posługiwanie się nim prowadzi do uszkodzenia głosu, a w szczególności do powstania tzw. guzków śpiewaczych.
3. Atak chuchający (przydechowy)
polega ono na tym, iż wydech wyprzedza zwarcie więzadeł głosowych, które całkowicie się nie schodzą, przez co powstaje między nimi trójkątna szczelina. Wykorzystujemy je, gdy uczeń wykazuje tendencje do z

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin