SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA BOŻONARODZENIOWEGO
„EUROPA DA SIĘ LUBIĆ”
Osoby: Prowadzący Tomek
Gość z Polski – Jan Pospieszalski
Gość z Francji – Ewelin Durant
Gość z Wielkiej Brytanii – Kevin Aiston
Gość z Niemiec – Stefan Moller
Gość z Rosji – Sasza Domagarow
Dekoracja: na środku sceny duży stół przykryty białym obrusem, na nim dekoracje świąteczne i małe flagi Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Rosji
Głos zza kulis - Witamy wszystkich bardzo serdecznie w świątecznym wydaniu programu „Europa da się lubić”. W dzisiejszym programie wyjątkowo nie będzie z nami uroczej Moniki Richardson, zastąpi ją równie sympatyczny Tomek.
Tomek - Dzisiejszy program ma na celu ukazania nam tradycji Bożonarodzeniowych, w wybranych państwach Europy. Zgodnie z przysłowiem „Co kraj do obyczaj”, każde z państw obchodzi Święta Bożego Narodzenia według własnych tradycji i obyczajów.
Do dzisiejszego programu zaprosiłem:
- Gościa z Polski Jana Pospieszalskiego z programu „Warto rozmawiać”
- Stefana Mollera z Niemiec
- Kolejny gość przybył z Wielkiej Brytanii. Zapraszamy Kevina Aistona
- Zza wschodniej granicy witamy Sasze Domagarova
- Francuskie tradycje i obyczaje poznamy dzięki Evelin Kurant.
Tomek i jego goście siadają przy stole
Rozmowa Tomka z polskim gościem:
Tomek - W przeszłości różne były terminy obchodów świąt Bożego Narodzenia. Świętowano w styczniu, marcu, kwietniu, a nawet w maju. Ostatecznie wybrano jednak datę 25 grudnia, które jest dniem przesilenia zimowego. Tajemnica Bożego Narodzenia polega na tym, że Bóg stał się człowiekiem, aby jako Bóg-człowiek dokonać zbawienia rodzaju ludzkiego za grzechy. W naszej tradycji religijnej Twoim zdaniem, który dzień Polacy świętują najuroczyściej?
Jan Pospieszalski - Dzień 25 grudnia jest najważniejszy ponieważ w tym dniu urodził się Jezus Chrystus. Polacy jednak najuroczyściej obchodzą Wigilię, gdyż ma ona charakter rodzinny.
Tomek - A u Niemców Stefan?
Stefan Moller - Właściwie my zaczynamy (zacinamy) świętować (świętować) już (jusz) na początek Adwentu. Przygotowania do Świąt są dla Niemców chyba niemniej ważne (wasze), co same święta. Największą atrakcją są wtedy świąteczne kiermasze. Najsłynniejszy kiermasz w Norymberdze, odbywa się tam od ponad 400 lat.
W wielu domach katolickich w Wigilię je się świąteczną kolację, ale ona nie jest tak uroczysta i magiczna jak w Polsce.
Evelin Durant - Dla Francuzów też najważniejszym, ale i jedynym dniem jest Narodzenie, czyli 25 grudnia. Nie istnieje tradycja posiłków wigilijnych. Niektórzy Francuzi idą na Pasterkę i po powrocie jedzą kolację ok. 1 – 1.30.
Tomek - A jak u Ciebie Kevin jak wyglądają święta?
Kevin Aiston - Brytyjczycy nie są tak religijni jak Polacy. Prawdę mówiąc to nasze świętowanie jest blade przy polskich obyczajach. W Wielkiej Brytanii najważniejsze jest Boże Narodzenie czyli 25 grudnia, ale przygotowania zaczynamy już w początek grudzień. Pokazują takie przedstawienia urodzin Jezusa, no wiesz… Maria, Trzy Króle, piosenki na święta. No i wysyłamy dużo kartki na poczte. Niektórzy chrześcijanie tak? Idą do Kościoła w Wigilię jak inne kraje, w środku nocy, ale mu nie jemy nic na kolacje.
Sasza Domagarov - U nas w Rosji jest inaczej. Rosyjski kościół prawosławny obchodzi Święta Bożego Narodzenia 7 stycznia, według kalendarza juliańskiego, który jest opóźniony w stosunku do gregoriańskiego o 13 dni. Do tych świąt prawosławni przygotowują się stosunkowo długo – 40 dni trwa post.
Jan Pospieszalski - U nas w Polsce okres ten trwa 4 tygodnie a my Polacy nazywamy go Adwentem, wywodzi się z tradycji niemieckiej.
Tomek - Nieodzownym elementem każdych świąt są dekoracje, a przede wszystkim choinka świąteczna, która zajmuje honorowe miejsce w naszych domach. U Polaków pod choinką w wieczór wigilijny zawsze można znaleźć jakiś prezent, a jak jest u Was?
Evelin Durant - U nas, dzieci, które mieszkają w domach z kominkami, przed pójściem spać 24 grudnia, kładą przed nimi buty lub wieszają skarpety. Wierzą bowiem, że Pere Noel – Święty Mikołaj zejdzie z nieba przez komin i włoży prezenty do butów. Pozostali znajdą je również tak jak w Polsce pod choinką, ale dopiero 25 grudnia rano.
Sasza Domagarov - Choinka w Rosji ubierana jest na Nowy Rok, bo pamiętacie, że święta Bożo-Narodzeniowe są tydzień później i kojarzy się głównie w Nowym Rokiem. Prezenty na Nowy Rok przynosi dziadek mróz, a pomaga mu w tym śnieżynka.
Kevin Aiston - U nas w Anglii dzieci są bardzo szczęśliwe wieczorem 24 grudnia, bo rano będą otwierać prezent, mnóstwo prezent! Te prezenty są czasami pod choinką a czasami w specjalnej pończocha przy łóżku albo w nogi łóżka.
Stefan Moller - Na ja… najprzyjemniejszy moment, zwłaszcza dla dzieci, jest obdarowywanie się prezentami. Jak byłem małym chłopcem, prezenty znajdowałem najczęściej, pod choinką. Do grzeczniejszych dzieci przychodzi sam Mikołaj.
Jan Pospieszalski - U nas w Polsce dla niegrzecznych dzieci Mikołaj przynosi rózgę. Sam kiedyś taką dostałem jak porządnie nabroiłem.
Tomek - Mam teraz dla Was świąteczne zadanie. Przygotowaliśmy dla was kilka prezentów, które nie są jeszcze zapakowane. Waszym zadaniem będzie jak najszybciej i jak najładniej zapakować prezenty. Wszystkie potrzebne wam rzeczy znajdziecie na stoliku. A my wraz z publicznością w trakcie trwania konkursu posłuchamy świątecznej kolędy.
Goście w ciągu trzech minut starają się zapakować prezenty
Jan Pospieszalski - A teraz pozwolicie, że skomentuję Wasze dzieła Kevin może jako pierwszy pokażesz nam swój prezent. Widzę tu słynną angielską oszczędność. Stefan kolej na Ciebie. Jestem pod wielkim wrażeniem. Twój prezent pokazuje nam wspaniałą niemiecką dokładność. Teraz przyszedł czas na Sasze. Proszę państwa tak jak w samej Rosji wszystko musi być największe i w tym przypadku mamy podobnie. Została nam jeszcze Evlin. Brak mi słów. Niezwykła wręcz francuska fantazja. Wielkie brawa!
Tomek - Porozmawiajmy trochę o świątecznym jedzeniu. Jak wiadomo wieczerza wigilijna w polskich domach, kojarzy się z czymś wyjątkowym. Po adwentowym oczekiwaniu, bezpośrednim przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia.
Jan Pospieszalski - To prawda, według starego zwyczaju, w Polsce, wieczerza wigilijna rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem, pod którym rozłożone jest siano. Kiedy już wszyscy domownicy staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie rozpoczyna modlitwę, odczytując fragment Pisma Św. o narodzinach Jezusa, następnie bierze z talerzyka biały opłatek, podchodzi do każdego, łamie się nim składa życzenia. Na stole wigilijnym możemy zauważyć 12 tradycyjnych potraw. Z myślą o zmarłych i o każdym, kto nie ma gdzie spędzić tego wieczoru, kładziemy na stole dodatkowe nakrycie.
Kevin Aiston - W Anglii nie ma Wigilii, natomiast w Boże Narodzenie cała rodzina są razem przy stole i jedzą świąteczne dania, ale u nas nie ma 12 potraw. To są indyk, zawsze indyk, pieczone ziemniaki i brukselka, i takie małe bułeczki z suche owoce, rodzynki i orzechy.
Evelin Durant - Jak już wspomniałam we Francji nie je się wieczerzy Wigilijnej. W pierwszy dzień świąt, rodzina spotyka się przy rodzinnym posiłku o wyszukanym jadłospisie, zawierającym ostrygi, indyk nadziewany, gęsią wątróbkę i bardzo dużo szampana, a przede wszystkim roladę nadziewaną czekoladowo- orzechowym kremem. Kształtem przypomina polano - kawałek drewna.
Stefan Moller – W Niemczech chyba najbardziej znany przysmak świąteczny to bakaliowe ciasto mające przypominać kształtem nowo narodzone dzieciątko w beciku.
My nie pościmy tak jak Polacy. Na Wigilię jemy pieczoną gęś z czerwoną kapustą. No… a w świąteczny wieczór rozgrzewa nas grzane wino. Zauważyłem, że jest ono coraz bardziej popularne w Polsce.
Rosja - W Rosji tak jaw w Polsce z tą różnicą, że 7 stycznia, do kolacji wigilijnej zasiada się, gdy pojawi się pierwsza gwiazdka. Na stole pojawiają się trzy obowiązkowe potrawy, pszenica z miodem, ryba i kompot, a oprócz tego zupa rybna lub barszczyk czerwony.
Tomek - Jak wiadomo, pomimo różnic, które dzielą nasze kraje to jednak tradycja Bożonarodzeniowa ma jedną wspólną cechę. Chodzi mi oczywiście o narodziny Jezusa. Do dzisiejszego programu zaprosiłem uczniów, którzy zaprezentują nam krótką scenkę jasełkową. Zapraszam Was bardzo serdecznie.
akcja toczy się w stajence
SCENA I
wchodzą aniołowie i śpiewają „Nie było miejsca dla Ciebie”
Anioł I - Nie było miejsca, więc czemu przyszedłeś,
choć ludzie nie chcieli; przecież lepiej
Ci było u Ojca w niebie.
Anioł II - W niebie miałeś Jezusa swe szczęście,
nic Ci nie było potrzebne.
Czemu więc zszedłeś na ziemię
w noc ciemną, daleko od nieba.
Anioł III - Czemu Jezus pozwolił na żłób i opuszczenie?
Anioł IV - Dlaczego się nie zniżyłeś?
Wszyscy aniołowie - By przynieść światu ZBAWIENIE
Anioł I - A ludzie ciągle nie wiedzą,
gdzie trzeba szczęścia szukać i szukając go wciąż się
błąkają, a nie wiedzą, że szczęście, to Jezus w ubogim żłobie.
Gdyby wiedzieli, biegliby do ołtarza,
na których obecny Jezus, szczęściem obdarza.
Anioł II - Nie wiedzą ludzie, nie wiedzą,
że ten w stajni wzgardzony,
to Bóg-Stwórca, Odkupiciel i Zbawca całej ludzkości.
śpiew aniołów „Jezus Malusieńki”
Anioł III - Czemu płaczesz jeszcze w żłobie Maleńka Dziecina?
Anioł IV - Cicho Dzieciątko, nie płacz. Matka Twoja Ci zaśpiewa, a Ty śpij.
SCENA II
Maryja śpiewa „Lilililiaj, moje Dzieciąteczko”
Józef - Usnęła Dziecina ze łzami w powiekach i przez sen nawet usteczka drgają.
Aniołowie, powiedzcie czemu?
Aniołowie - Bo ludzie Go nie witają!
Józef - Idźcie więc niebiescy duchowie,
rozbudźcie ludzi-niech zabrzmi wesoła nowina;
niech pierzchnie smutek-niech serca zapłoną.
Wszystkich przyzywa Maleńka Dziecina.
Chór śpiewa kolędę „Wśród nocnej ciszy”
Narrator - Dlaczego dziś w nocy tak jasno i niebo skrzy się blaskiem?
Aniołowie - Chrystus się nam narodził, aby zbawić świat.
Narrator - Dlaczego wszyscy ludzie tak siłę radują?
AKT III
Anioł I - Hej ludzie! Słyszcie! Przyszedł do was Bóg.
Dla was narodził się w lichej stajni.
Spieszcie się, śpieszcie, aby Go powitać.
Niech Jezus – Maleńka Miłość ujrzy was.
Anioł II - Bogaty czy biedny, radosny czy smutny,
niech każdy przyjdzie, bo Jezus przyszedł zbawić wszystkich.
wchodzą pasterze i śpiewają „ Ach ubogi żłobie”
Pasterz I - Dlaczego nie w pałacu, a stajni leży Bóg? Czemu w twardym żłobie został położony?
Aniołowie - Bo bardzo ludzi umiłował
Pasterz II - Przecież tu tak zimno i wiatr wieje.
Pasterz III - Mój kożuch nie jest nowy, ale ciepły,
proszę Maryjo, przykryj Jezusa, aby nie zamarzł.
kolęda ” Mędrcy świata monarchowie”
Anioł III - Z Dalekiego Wschodu jadą Królowie.
Król I ...
B15390