PRZYJEMNA DEPILACJA - PASTA CUKROWA I.doc

(337 KB) Pobierz

 

PRZYJEMNA DEPILACJA

 

PASTA CUKROWA I

 

Składniki: szklanka wody, pół szklanki cukru, sok z połowy cytryny.

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki należy podgrzewać na małym ogniu (płomień powinien być stały) i trzymać na kuchence aż do zgęstnienia syropu. Po pewnym czasie pojawią się w nim małe bąbelki powietrza. To znak, że za chwilę pastę trzeba odstawić do wystygnięcia.
Z przestudzonej masy wygniatamy w palcach niewielką kulkę, którą nakładamy na skórę. Rozprowadza się ją pod włos, a zrywa z włosem (odwrotnie niż wosk). Po zerwaniu, należy ponownie uformować kulkę, nałożyć, zerwać itd. Przygotowaną masę można nakładać również szpatułką, a do jej zerwania użyć pasków bawełnianych lub flizelinowych, które łatwo oczyścić pod strumieniem wody. Można je więc wykorzystywać wielokrotnie. W metodzie tej sprawdza się również papier pergaminowy, który przekleja się matową stroną.

Początki stosowania depilacji cukrowej mogą być trudne. Niełatwo jest bowiem wyczuć moment, kiedy warstwa pasty na skórze jest odpowiedniej grubości. Przy odrobinie wprawy i doświadczenia zabieg ten stanie się jednak przyjemnością, nawet dla najbardziej wrażliwej skóry.

 

 

Potrzebę stosowania depilacji wymusza na kobietach moda. Krótka mini czy plażowe bikini – żadna z pań nie wyobraża sobie pokazania się w tych strojach bez uprzednich zabiegów depilacyjnych. Już półprzezroczyste stroje starożytnych Egipcjanek sprawiły, że gładka skóra stała się synonimem piękna, a ogolona twarz mężczyzn stanowiła o ich statusie społecznym. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że nawet 10.000 lat temu, ówczesny człowiek dbał o siebie, goląc zarost przy pomocy oszlifowanych kamieni i muszli. Później, 5000 – 4000 lat p.n.e. używano do tego celu żywicy, smoły z dodatkiem wina lub ekstraktu z bluszczu. W Europie prekursorami gładkiej twarzy byli Grecy i Rzymianie. U tych ostatnich golenie symbolizowało także przejście ze stanu młodzieńczego w dorosłość.

Sposobów depilacji jest kilka, a ich wybór powinien zależeć od strefy ciała poddawanej zabiegowi, natury owłosienia i typu skóry. Jedną z popularnych w świecie metod jest używanie pasty cukrowej, łatwej do przygotowania i zastosowania także w warunkach domowych.
Depilacja pastą cukrową wywodzi się z tradycji arabskiej, w której usuwanie zbędnego owłosienia należy do obowiązków kobiet. Stosowano ją m. in. przy okazji ceremonii ślubnych w krajach Bliskiego Wschodu, gdzie panna młoda poddawała się całkowitej depilacji ciała w noc poprzedzającą zawarcie małżeństwa. Tak przygotowana była symbolem czystości i szacunku wobec męża. Do dziś większość kobiet ze świata islamu korzysta z tej metody w domowym zaciszu. Jest ona tak popularna, że trudno znaleźć gabinety kosmetyczne proponujące ją w ramach swoich usług. W krajach arabskich można z niej skorzystać jedynie u hotelowej kosmetyczki, do której zaglądają panie wywodzące się z innych kręgów kulturowych.
Składniki na pastę znajdują się w każdej kuchni, a jej podstawę stanowią: woda, miód, cukier i cytryna. Depilacja, bez względu na metodę, będzie dokładniejsza, gdy wcześniej zastosujemy peeling złuszczający. Najlepiej zrobić go w przeddzień depilacji: usunięcie martwego naskórka odsłoni włoski u nasady, co zmniejszy ryzyko ich wrastania.
Metoda, poza praktycznością, ma wiele zalet. Pasta jest produktem całkowicie naturalnym, znamy jej składniki, a wszelkie pozostałości łatwo usunąć ze skóry, gdyż cukier rozpuszcza się w wodzie. Dzięki temu, że najpierw trzymamy ją w dłoni, mamy także pewność, że nie narazimy się na zbyt wysoką temperaturę. Profesjonalistki zachwalają użycie pasty jako delikatniejszej od metody woskowej, bo cukier nie narusza naskórka, i polecają jej stosowanie w miejscach najbardziej wrażliwych. Rzadziej, niż w przypadku pozostałych sposobów depilacji dochodzi również do łamania włosa w mieszku, co redukuje prawdopodobieństwo jego wrastania. Ponadto zabieg nie jest bolesny, ponieważ pastę usuwa się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin