scenariusz2.pdf

(99 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej
Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej
w grupie dzieci 5-6-letnich
Temat ośrodka: Dbamy o nasze zdrowie
Temat zajęcia: Wizyta w gabinecie stomatologicznym – zabawa
w ttr.
Cele operacyjne:
dz. zna przybory toaletowe do mycia i pielęgnacji jamy ustnej i
potrafi prawidłowo z nich korzystać,
zna konsekwencje wynikające z niedbałości o stan uzębienia,
wie, jak należy postępować, aby mieć zdrowy uśmiech,
wie, jak nazywa się lekarz leczący chore zęby,
Metody pracy:
ekspresyjna: zabawa w teatr, śpiew piosenki;
problemowa: zabawa dydaktyczna;
ćwiczebna: prawidłowe szczotkowanie zębów;
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa;
Środki dydaktyczne:
wiersz T. Śliwiaka pt. „Wilk u dentysty”,
pacynka wilka i doktora,
woreczek z ukrytymi przyborami do higieny jamy ustnej,
kaseta video z bajką pt. „Doktor Ząbek”
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie zabawą „Iskierka zdrowia”
„Iskierkę zdrowia puszczam w krąg,
niech wróci szybko do moich rąk”
2. Zabawa dydaktyczna pt. „Czarodziejski worek”
Dz. z zasłoniętymi oczami rozpoznaje po dotyku przybory do
pielęgnacji zębów.
1
3. Wspólne oglądanie bajki pt. „ Doktor Ząbek”
Krótka rozmowa na temat pracy lekarza stomatologa oraz sposobów
utrzymania zdrowego uśmiechu.
4. Teatrzyk z wykorzystaniem pacynek pt. „Wilk u dentysty”
T. Śliwiak „Wilk u dentysty”
Narrator:
W surduciku szarym,
W surduciku czystym
Przyszedł prosto z lasu
Raz wilk do dentysty
Wilk:
Panie doktorze, zęby mnie bolą.
Myłem je piaskiem,
Myłem je solą,
łukałem szałwią,
Spałem w okładach-
Nic nie pomogło.
Bolą mnie nadal.
Zrób coś z zębami, Panie doktorze!
Narrator:
I tu wilk wilczą paszcze otworzył.
ły w niej błysnęły ostre i duże.
Doktor ze strachu aż oczu zmrużył.
ęce się trzęsą, nogi dygoczą.
Jak w takim stanie służyć pomocą?
Włosy się jeżą, lata mu grdyka.
Wilk pysk otworzył i nie zamyka!
Doktor:
Trudno, niech dzieje się co chce!
Narrator:
Otarł więc czoło zroszone potem
I rzekł uprzejmie:
Doktor:
„Proszę na fotel ”.
Narrator:
Znowu błysnęły wilcze zębiska,
A jeszcze większe, gdy patrzeć z bliska.
Zamknął więc oczy i szczypce wyjął…
Doktor:
„Niech się nade mną święci zlitują!”
Narrator:
Schylił się, szarpnął i w oka mgnieniu
Już po zębie i po cierpieniu.
ilk uśmiechnięty zszedł z fotela.
2
Jak mu nie ulżę, to mnie zje.
Wilk:
Jak mam dziękować? Jak się odwdzięczyć?
Masz za to cztery skórki zajęcze.
diedź mnie kiedyś, drogi doktorze.
Przyję jak króla w mej wilczej norze”.
Narrator:
A gdy już za nim drzwi się zamknęły,
Doktor z krawata rozluźnił przełyk.
raciastą chustką twarz całą wytarł
I westchnął ciężko:
Doktor: „To ci wizyta!”
5. Utrwalenie i ustalenie kolejności zdarzeń w/w przygody w oparciu
o pytania:
- Dlaczego wilk wybrał się do dentysty?
- Czego przestraszył się doktor?
- W jaki sposób doktor pomógł wilkowi?
6. Zabawa w teatr – scenki dramowe dotyczące przedstawienia
w wykonaniu dzieci.
7. Wspólny śpiew piosenki „Szczotka, pasta…”
Ewaluacja
Kontrola prawidłowego mycia zębów przez „pacynkę doktora”.
Po zakończeniu szczotkowania każde dziecko otrzymuje znaczek
„WŁAŚCICIEL ZDROWEGO UŚMIECHU”
Bibliografia:
Dutkiewicz K., Kamieńska K. „Edukacja zdrowotna”. Program
przeznaczony dla przedszkoli, Nasza Księgarnia, Warszawa 2003r.
Jaworska R. „Poradnik wychowania zdrowotnego dzieci w wieku 3 – 6 lat”
Zakład Wydawnictw i Reklamy „Iwanowski”, Płock 1995
Żuchelkowska K., Wojciechowska K. „Promocja zdrowia w edukacji dzieci
przedszkolnych”, Wydawnictwo „Margrafsen”, Bydgoszcz 2000r.
Bogdanowicz M. „Zabawy dydaktyczne dla przedszkoli”, Wydawnictwo
„Harmonia”, Gdańsk 2001r.
gr licja areba
3
„Od dzisiaj we mnie masz przyjaciela
opracowanie:
Zgłoś jeśli naruszono regulamin