Wykład XVI i XVII.doc

(36 KB) Pobierz
Malwina Ćwik, W1

Malwina Ćwik, W1

 

Wykład XVI

 

 

1. Według jakiej zasady ma być przekazywana wiedza przez nauczyciela wg. B. Trentowskiego?

              Wraz z poznaniem ucznia nauczyciel winien stosować metody nauczania dopasowane do charakteru swego wychowanka, a także do jego potrzeb.

Dydaktyka – metody nauczania:

·        metoda sokratyczna - uczyć ma samodzielności myślenia u ucznia, polega na odpowiednim zadawaniu pytań, które mają doprowadzić ucznia do wiedzy;

·        metoda akromatyczna - polega na ustnym przekazaniu wiedzy np. w formie wykładu. Jednak wykład ten ma przyjąć jasną formę, nie być zbyt długi. Trentowski twierdził ponadto, iż wykład ma pozytywny wpływ na wychowanków.

2. Na czym polega kształcenie rozumu wg. B. Trentowskiego?

              Kształcenie rozumu polega przede wszystkim na porównywaniu przedmiotów, ich rozróżnianiu i odrywaniu, t.j. uogólnianiu. Jeden przedmiot dobrze obejrzany przyniesie już mnóstwo wyobrażeń, wzbudzi wiele przypomnień, sprawi zatem więcej pojęć, niż wszelka formalna nauka. Niemniej jednak jeżeli wychowanek nabył o pewnym przedmiocie fałszywego pojęcia, należy wyprowadzić go z błędu. Nie należy jednak czynić tego w sposób tradycyjny, poprzez formalną naukę, lecz nakazanie kolejnego, dokładnego zbadania ów przedmiotu.

Walnym środkiem kształcenia rozumu jest czytanie książek. Wychowaniec powinien czytać niewiele, ale za to pojmować wszystko doskonale. Czytać potrzeba, bo to rozum kształci, ale szybkie i ustawiczne czytanie jest młodzieży niepożyteczne, ponieważ w nim wszystko przelatuje przed jej rozumem bez zostawienia po sobie śladu. Kto wiele czyta, nauczy się wnet czytać za prędko, a kto za prędko czyta, czyta już nieuważnie, całość wprawdzie i ogólnie wrażenie jeszcze zatrzymuje, ale szczegóły traci.

 

 

Wykład XVI

 

1. Naturalne wydobywanie istotności człowieka dokonuje się w toku wychowania:

              C. Społecznego

2. Proszę omówić triadę; pamięć – myślenie – chcenie:

              Pamięć - jest to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń czy informacji. Człowiek ma zdolność do zapamiętywania nie tylko wrażeń zmysłowych i symboli, ale również do przechowywania obrazu własnej świadomości. Na najniższym poziomie zapamiętywanie przez ludzi jak i inne istoty żywe opiera się na reakcjach chemicznych zachodzących w neuronach. Jednak komplikacja ludzkiego mózgu powoduje, że rozważanie jego funkcjonowania wyłącznie w oparciu o kategorie stosowane do zwierząt jest niepełne.

Niezależnie od rodzaju pamięci można wyróżnić trzy etapy jej pracy:

·         rejestracja informacji/wrażeń poprzez zmianę struktury fizycznej,

·         przechowywanie informacji,

·         odtwarzanie.

Myślenie - (inaczej poznanie lub rozumowanie) – złożony ciągły proces zachodzący w mózgu, polegający na skojarzeniach i wnioskowaniu, operujący elementami ludzkiej pamięci jak symbole/pojęcia/frazy lub obrazy i dźwięki. Za miarę efektywności myślenia można uznać inteligencję.

              Chcenie pragnąć, mieć ochotę na coś. Pragnienie posiadania wiedzy, chęć do nauki, rozumiana także jako samokształcenie się.

3. Czy naturalna spontaniczność wzniecająca w dziecku żar miłości stanowi metodę wychowania:

              B. Personalnego

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin