KSZTAŁTOWANIE POSTAWY PATRIOTYCZNEJ W PRZEDSZKOLU
SCENARIUSZE ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH
TEMAT: Moja Ojczyzna- poznanie symboli narodowych.
Cel ogólny:
· nabywanie poczucia przynależności narodowej
· rozbudzenie zainteresowań krajem ojczystym i jego symbolami
Cele operacyjne:
Dziecko:
· poznaje znaczenie słowa „ojczyzna”,
· przybliża sobie to co bliskie, nasze, polskie,
· poznaje mapę Polski, określa kolory na mapie,
· rozumie pojęcia: Polak, Polska, język polski,
· potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski,
· rozpoznaje flagę i godło Polski
· wie, że Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Polski,
· słucha i śpiewa I i II zwrotkę hymnu, zachowując przy tym odpowiednią postawę ciała,
· podaje miejsca gdzie i kiedy można usłyszeć hymn,
· wie, czym są symbole narodowe,
· wykonuje symbole narodowe: godło, flagę.
Metody: słowna – rozmowa, wizualna – pokaz, praktyczna
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: mapa i flaga , godło Polski, , karty pracy, nagranie: hymn Polski ,
napisy: FLAGA, GODŁO, POLSKA, MAPA,
Przebieg zajęcia
1.Powitanie: Witam wszystkich, którzy mają krótkie włosy, uśmiechnięte buzie…itp.
2.. Zabawa Skojarzenia
Nauczyciel mówi słowa, a dzieci tworzą własne skojarzenia:
Warszawa- miasto, stolica Polski
Bałtyk- morze, duża woda
Wisła- płynie przez Warszawę, rzeka, woda..
Syrenka- pół- ryba, pół- kobieta, herb…
4. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego Co to jest Polska?
5. Rozmowa nt.. treści wiersza:
- Jak nazywa się kraj, w którym żyjemy?
- Co to jest Polska? .
- W jakim języku mówimy do siebie?
6. Całościowe rozpoznawanie wyrażenia: Mapa Polski i umieszczenie go obok mapy konturowej Polski.
7. Zabawa ruchowa przy piosence Polskie ABC
8. Umieszczenie na mapie konturowej rysunku morza i napisu: MORZE, rysunku
gór i napisu: GÓRY .
9. Wyjaśnia pojęcie symbol- znak.
10Poznanie flagi Polski w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”.
Pytania:
-O czym jest mowa w wierszu?
- Jakie kolory ma nasza flaga?
- Co oznaczają kolory?
11.Zapoznanie z kolejnym symbolem- hymnem. Wysłuchanie hymnu Polski przy
zachowaniu odpowiedniej postawy.
12. Rozmowa na temat hymnu:
Określenie nastroju wysłuchanego utworu. Wyjaśnienie, w jakich sytuacjach jest grany
i jak należy zachować się podczas słuchania i śpiewania. Próba śpiewu hymnu .
13. Poznanie symbolu Polski- godła na podstawie „Legendy o Lechu, czechu i Rusie”.
14. Rozmowa w oparciu o treść wysłuchanej legendy.
15.Wspólne podsumowanie: Symbole Polski to: hymn, godło i flaga. Umieszczenie symboli
Polski i napisów obok mapy konturowej.
16. Praca plastyczna:
Wykonanie flagi – dziecko łączy dwa paski papieru: czerwony i biały-
przykleja do patyka( wykałaczki).
Godła – wykleja kontur orła znajdujący się na czerwonym tle kawałkami styropianu. 17.Omówienie i ocena prac. Wystawka prac.
18. Podsumowanie zajęć.
Scenariusz II
Temat : Nasza stolica- Warszawa.
Cel główny:
- nabywanie poczucia przynależności narodowej
- rozumie znaczenie słowa „stolica”,
- wie, jak wygląda herb Warszawy,
- potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski,
- poznaje legendę dotycząca Warszawy,
-potrafi wykonać herb Warszawy
Metody: słowna, wizualna – pokaz, praktyczna.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Pomoce: mapa Polski, herb Warszawy, napisy : Warszawa, Syrenka,
H. Łochocka Legenda o tarczy i mieczu,
Przebieg zajęć:
· Gdzie mieszkała Syrenka, kto był jej przyjacielem?
· Jaka przygoda spotkała Syrenkę w drodze do Bałtyku?
· Jaka nazwę przyjęło miasto, które powstało z osady Warsa i Sawy?
· Do czego służyły Syrence tarcza i miecz?
11.Podsumowanie zajęć.
Scenariusz III
Temat: Wycieczka po Warszawie
Cele ogólne:
Ø rozbudzenia zainteresowań krajem rodzinnym,
Ø dzielenie się wiedzą z innymi,
Ø odczuwanie radości w procesie poznawania,
Ø zna stolicę Polski,
Ø wie, że herbem Warszawy jest Syrenka,
Ø wskazuje na mapie Polski Warszawę i rzekę Wisłę,
Ø rozpoznaje elementy stroju łowickiego,
Ø potrafi zaśpiewać i zatańczyć ludową przyśpiewkę i piosenkę,
Ø potrafi odtworzyć treść legendy warszawskiej pt.: „Bazyliszek”,
Ø rozpoznaje kilka warszawskich pomników,
Ø wie, kim był Fryderyk Chopin,
Ø rozpoznaje muzykę fortepianową.
Metody: czynne i oglądowe oraz elementy metody B. Strauss, C. Freineta i elementy
pedagogiki zabawy.
Forma: zbiorowa i indywidualna.
Pomoce:
Ø mapa fizyczna Polski,
Ø ilustracje przypominające Warszawę, (plansze pomników, eksponatów znajdujących się w Zamku Królewskim, album o Warszawie),
Ø odtwarzacz CD,
Ø płyta CD; nagranie piosenki pt.: „Pan kolejarz”, „ Kontredans”. „Łowiczanka”, „Płynie Wisła”,
Ø Kaseta magnetofonowa z nagraniem przyśpiewki ludowej pt.: „ Dyna”
Ø skakanki, krążki, woreczki, chusteczki szyfonowe.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa ruchowa do piosenki pt.:„ Pan kolejarz” -dzieci zatrzymują się na stacji oznaczonej herbem miasta Warszawy i napis „ Warszawa”,
Ø wskazywanie na mapie fizycznej miasta Warszawy.
2. Zwiedzanie izby mazowieckiej.
Dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach przy muzyce „Łowiczanka”. Na zatrzymanie muzyki dzieci zatrzymują się w miejscu, gdzie znajduje się kącik ludowy przedstawiający wystrój izby łowieckiej, ( kołyska z wzorem łowickim, podsuficznik, na ścianach wycinanki łowickie, manekiny – kobieta i mężczyzna w stroju łowickim). Opisywanie przez dzieci wystroju izby, wymienianie elementów stroju łowickiego.
3. Wycieczka „Zaczarowaną dorożką na Stare Miasto”.
Ø słuchanie wiersza I. Gałczyńskiego pt.: „ Zaczarowana dorożka”,
Ø obserwacja kamienic i opis wyglądu (ilustracje kamienic zawieszone na ścianie). Stosowanie określeń położenia przedmiotów w przestrzeni, kierunków, wysokości (wyższa, niższa, na, pod, obok, przed, na lewo, na prawo itp.),
Ø dojazd dorożką na plac zamkowy,
Ø zabawa ruchoma z elementem skłonu przed kolumna króla Zygmunta III Wazy
„ Ukłon królewski”,
Ø zwiedzanie Zamku Królewskiego – oglądanie ilustracji przedstawiających zabytki znajdujące się na zamku, wybór jednej ilustracji przez dziecko i wypowiedzi na ich temat, (liczenie i segregowanie eksponatów itp.),
Ø taniec pt.: „ Kontredans” przy melodii odtwarzanej z płyty CD.
4. Wycieczka autobusem po Wisłostradzie – zwiedzanie pomników i
zabytków.
( Dzieci podzielono na dwie grupy wycieczkowe, wyznaczenie
dwóch kierowców z wykorzystaniem skakanek i krążków).
Ø zatrzymanie się przy pomnikach i zabytkach oraz określenie ich nazw:
• Teatr Narodowy – przedstawienie fragmentu teatrzyku pt.: „Bazyliszek”,
• Pomnik Warszawskiej Syrenki – ilustracja ruchowa do piosenki pt.: „Warszawska Syrenka”
• Pałac Kultury – zabawa ruchoma elementem wspięcia się na palce pt.: „ Budujemy Pałac Kultury” (stosowanie liczebników porządkowych: pierwsze piętro, drugie piętro itd.,)
• Pomnik Nike – zabawa ruchoma z elementami rzutu do celu pt.: „Nalot”,
• Pałac w Łazienkach – zabawa ruchoma z elementem orientacyjno-porządkowym pt.: „Łabędzie”,
• Pomnik Fryderyka Chopina – aktywne słuchanie muzyki klasycznej Chopina (elementy metody B. Strauss) z wykorzystaniem chusteczek szyfonowych.
5. Powrót Wisłą na Śląsk – zabawy i pląsy przy piosence „Płynie Wisła”.
6. Rysowanie i kolorowanie kamieniczek Starego miasta.
7.Ocena i wystawka prac.
8.Podsumowanie zajęć.
Scenariusz IV
Temat : Biłgoraj – moja rodzinna miejscowość.Cele ogólne :- przybliżenie dzieciom wiadomości na temat swojej miejscowości (poznanie legendy związanej z powstaniem Biłgoraja, herbu Biłgoraja )- rozwijanie zainteresowań historią swojego rejonu,- kształtowanie emocjonalnego stosunku do rodzinnej miejscowości,Cele szczegółowe :dziecko :- zna legendę związaną z powstaniem Biłgoraja,- potrafi wyjaśnić pochodzenie nazwy rodzinnej miejscowości,- zna wygląd herbu Biłgoraja i znaczenie jego symboli,- wykonuje herb Biłgoraja z uwzględnieniem określonych barw oraz charakterystycznych kształtów,- posługuje się pełnym zdaniem,- czyta globalnie wyraz HERB,Metody :słowne – legenda, opowiadanie, rozmowa, objaśnienia,czynne – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń,oglądowe – oglądanie herbu, fotografii, mapy, prac plastycznych,Formy :zajęcie z całą grupą,praca indywidualna,Pomoce :fotografie przedstawiające zabytki, charakterystyczne miejsca z terenu Biłgoraja (Zagroda sitarska, Urząd Miasta, Muzeum regionalne, napis globalny; mapa Polski; kontury herbu, papier kolorowy, ryż, Przebieg zajęcia: 1. Powitanie piosenką : Mój kolego, moja koleżanko,witam Was, witam Was,wszyscy Was witamy,wszyscy Was kochamy bądźcie wśród nas. ( bis ) 2. Wprowadzenie do zajęcia :Na tablicy przypięte są fotografie przedstawiające różne ciekawe miejsca z terenu Biłgoraja. Dzieci po obejrzeniu ich, próbują skojarzyć o czym będziemy rozmawiać na zajęciu.3. Słuchanie opowiadanej przez nauczyciela legendy o powstaniu Biłgoraja.- swobodne wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanej legendy. Wyjaśnienie pochodzenia nazwy miejscowości - Biłgoraj.4. Zabawa ruchowa pt. „Jedzie pociąg” – ( utrwalenie wiadomości – Biłgoraj na mapie Polski). Pociąg jeździ po sali, następnie zatrzymuje się przy mapie – zaznaczenie rodzinnej miejscowości- przyklejenie nazwy i herbu.5. Zapoznanie z wyglądem herbu Biłgoraj...
Iness69