ACQUIS COMMUNAUTAIRE.doc

(20 KB) Pobierz
ACQUIS COMMUNAUTAIRE

ACQUIS COMMUNAUTAIRE

Traktat z Maastricht stanowi, że Unia będzie „zachowywać" oraz „szanować i wzmacniać acquis communautaire". Słowo „acquis" oznacza wiedzę lub doświadczenie życiowe. Z tego względu tym nieprzetłumaczalnym wiernie na język polski terminem acquis communautaire" określano „dorobek wspólnotowy", „wspólnotowy dorobek praw­ny". Niektórzy autorzy uznają jednak takie ujęcie za statyczne, zniekształca­jące obraz rzeczywistości. Uważają, że acquis communautaire obejmuje swym zakresem nie tylko prawo wspólnotowe (droit communautaire), ale także i politykę wspólnot (droit politiques).

Bardziej trafne wydaje się jednak w tej materii stanowisko J. A. Wojcie-chowskiego, który wskazuje, że na acquis communautaire składają się:

• pisane akty prawne prawa pierwotnego i wtórnego,

• ogólne zasady prawne i prawa fundamentalne,

• orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości (i Sądu Pierwszej Instancji). Acquis communautaire jest tym, co muszą w pełnym wymiarze zaak­ceptować wszystkie państwa nowo występujące do Unii Europejskiej. Rów­nież Polska, z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej, będzie musiała przyjąć acquis communautaire w całości.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin