Pestki i nasiona.docx

(51 KB) Pobierz

Pestki i nasiona

Ten nieodłączny składnik zdrowej diety jest znakomitym źródłem nienasyconych tłuszczów - linolenowego i linolowego. Zarówno kwas linolenowy jak i linolowy dostarczane są z zewnątrz, ponieważ organizm sam nie jest w stanie ich wytworzyć. Pestki i nasiona zawierają też wysokiej wartości białko, witaminy i błonnik. Ze względu na dużą zawartość odżywczą wskazane są dla osób niedoborowych oraz dla dzieci w celu prawidłowego rozwoju.
W naszej kuchni pestki i nasiona możemy dodawać do wypieku pieczywa, ciastek, sałatek, musli i kefirów.

Aby jak najlepiej wykorzystać ich wartość odżywczą warto pamiętać, że :
1. Najlepiej przechowywać je w ciemnych słojach, w chłodnej temperaturze.
2. Nasiona zjełczałe powodują podrażnienie żołądka i jelit, niszczą witaminy znajdujące się w pożywieniu, jak i w organizmie.
3. Trawienie nasion ułatwia wcześniejsze moczenie lub prażenie (prażenie powinno być jednak bardzo krótkie, aby zawarte w nich oleje nie stały się szkodliwe) oraz dokładne przeżuwanie.
4. Przy słabym układzie trawiennym najlepiej jadać je osobno lub łączyć z zielonymi warzywami i kwaśnymi owocami.

NASIONA SŁONECZNIKA
Słonecznik pochodzi z Ameryki Północnej, w Europie początkowo wykorzystywany był jedynie jako roślina ozdobna. Oprócz kwasów tłuszczowych i białek nasiona wyróżnia również występowanie wielu witamin – A, E, D oraz z grupy B a także składników mineralnych - szczególnie żelaza, potasu, wapnia i cynku. Działają korzystnie na skórę i pracę trzustki, wzmacniają wzrok.


PESTKI DYNI
Mają smak słodko-gorzki , zawierają kwasy tłuszczowe omega 3, sporo cynku, siarki, żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Z uwagi na obecność lecytyny i fityny mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego. Są bardzo pomocne w walce z pasożytami układu pokarmowego - kukurbitacyna zawarta w pestkach dyni wykazuje silne działanie toksyczne wobec drobnoustrojów i robaków a jednocześnie jest nieszkodliwa dla organizmu ludzkiego. Stosowane też w łagodzeniu nudności, choroby lokomocyjnej i impotencji.

NASIONA LNU
Te nasiona o słodkim smaku są najważniejszym źródłem kwasów omega 3, zawierają też sporo witaminy E, magnezu, cynku, żelaza i substancji bioaktywnych – flawonoidów i fitoestrogenów. Są naturalnym środkiem leczniczym na wiele dolegliwości – w stanach zapalnych stawów, osłabienia działania układu pokarmowego, przy schorzeniach układu sercowo – naczyniowego, w profilaktyce chorób nowotworowych.

NASIONA WIESIOŁKA
Korzystne przy miażdżycy, reumatyzmie, cukrzycy, niewydolności wątroby. Obniżają też poziom cholesterolu i ciśnienia krwi w stanach ich zawyżonych wartości oraz wpływają na stan skóry i włosów (wykorzystywane szczególnie w leczeniu łuszczycy). Do niedawna jeszcze wiesiołek postrzegany był tylko jako pospolity chwast, obecnie dzięki niemu rozwija się nowa gałąź medycyny – oeparoterapia.

NASIONA SEZAMU
Zawierają magnez, miedź, wapń, żelazo, witaminę E i z grupy B, lecytyna wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Działają na organizm wzmacniająco i łagodząco. Pomocne w dolegliwościach reumatycznych, zaparciach, bólach głowy i ogólnych stanach osłabienia, przeciwdziałają przedwczesnemu siwieniu. Prażone nasiona sezamu z solą (gomasio) odkwaszają organizm. 


Pestki i nasiona

Zgłoś jeśli naruszono regulamin