Prawo rodzinne - kazusy.docx

(14 KB) Pobierz

1.       W dniu 11 kwietni 2005 r Monika C. wniosła o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy Jana C. w uzasadnieniu pozwu stwierdziła, iż strony zawarły związek małżeński w dniu 10 marca 1990 r. i nie maja wspólnych dzieci. Od 1991r. pozwany nadużywał alkoholu i wszczynał awantury. W 1994r. pozwany został skazany prawomocnym wyrokiem karnym za to , że znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. W 1994r. wyprowadziła się ze wspólnego zajmowanego mieszkania i od tego czasu nie spotkała już pozwanego. Nadto podała, iż od 2002 r. związana jest z innym męzczyzną i z tego związku w 2004r. urodziła się córka Maria. Jan C. przyznał okoliczności faktyczne wskazane w pozwie i wniósł o oddalenie powództwa. Podał, iż chciałby pogodzić się z powódką, gdyż nadal ją kocha. Jakie orzeczenie powinien wydać sąd?

 

2.       Wojciech K. w wieku 16 lat popełnił czyn karalny wypełniający znamiona opisane w art 282 k.k.. Po orzeczeniu przez sąd rodzinny umieszczenia go w zakładzie poprawczym zbiegł. Został zatrzymany w wieku 19 lat. Jakie decyzje w jego sprawie może podjąć sąd rodzinny?

 

3.       Opis: Marianna K. zawarła związek małżeński z Marianem B. składając przez urzędnikiem stanu cywilnego właściwe oświadczenia. Nie miała jednak zamiaru nawiązania pożycia małżeńskiego z Marianem B. Ze względu na wyznawany światopogląd Marian B. nie chce brać rozwodu. Znajomy poradził by unieważnił małżeństwo.

Pytanie: Oceń, czy w takiej sytuacji występuje podstawa do unieważnienia małżeństwa?

 

Opis: Michał K. skończył dzisiaj 10 lat. Na przyjęcie urodzinowe zaprosił kolegów do McDonalds'a, położonego na peryferiach miasta. Jakoże rodzice utknęli w korku wracając z pracy, Michał K. zadzwonił po taksówkę, nie konsultując tego z rodzicami, i poprosił taksówkarza aby zawiózł go do McDonalds'a. Gdy dojechali na miejsce Miachał K. oświadczył, że nie zapłaci za kurs.

Pytanie: Zaproponuj podstawę prawną na której można było by oprzeć twierdzenia i roszczenia obu stron. Czy Michał K. ma obowiązek zapłaty za kurs?

1) X i Y złożyli zgodne oświadczenia woli o zawarciu związku małżeńskiego przed duchownym kościoła katolickiego. Du­chow­ny sporządził i wysłał do urzędu stanu cywilnego (dziesięć dni po terminie, w którym małżeństwo zawarto) podpisane przez siebie, małżonków i świadków zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński zostały złożone w jego obecności. Czy doszło do prawidłowego zawarcia małżeństwa?

2) Czy odpowiedź byłaby inna, gdyby do złożenia zgodnych oświadczeń woli o zawarciu związku małżeńskiego doszło przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (USC), natomiast nie został następnie sporządzony akt małżeństwa stwierdzający ten fakt?

 

1) Pan X, przebywający w Wielkiej Brytanii w charakterze pracownika tymczasowego postanowił zawrzeć związek małżeński z panną Y przebywającą w Polsce. Ponieważ X nie dostał urlopu na powrót do Polski, a Y marzy o zawarciu ślubu w Krakowie, chciałby udzielić pełnomocnictwa do zawarcia takiego związku swojej piętnastoletniej siostrze Z. Czy możliwe jest zawarcie małżeństwa w sposób przewidziany przez X?

2) Czy możliwe byłoby w tym stanie faktycznym zawarcie małżeństwa, gdyby będąca w szpitalu Y także udzieliła pełnomocnictwa do zawarcia związku swemu bratu V i obydwoje pełnomocników stawiło się w tym samym czasie przed kierownikiem USC w Krakowie?

 

 

W maju 2004 roku Artur K. dowiedział się, że Anna B., z którą spotykał się przez dwa lata, do sierpnia 2003 roku, urodziła dziecko. W rozmowie z koleżanką swojej byłej dziewczyny - Renatą G. - Artur K. uzyskał informację dotyczącą daty urodzenia dziecka - Dominika B. (13.4.2004 r.). Renata G. nie chciała wyjawić Arturowi K., kto jest ojcem synka Anny B., wyjaśniając, że jest to prywatna sprawa jej koleżanki i tylko ona może udzielić mu wyjaśnień na interesujący go temat.

Anna B. zgodziła się na rozmowę z Arturem K., w czasie której potwierdziła jego podejrzenia, że jest on ojcem Dominika B. Jednocześnie jednak zapowiedziała, iż nigdy nie zgodzi się, by osoba tak nieodpowiedzialna, nielojalna i niesłowna jak Artur K. zaistniała w życiu jej syna. Z tego powodu nie wyrazi zgody na uznanie przez Artura K. jej dziecka.

Jakimi środkami prawnymi może się posłużyć Artur K., by ustalić swoje ojcostwo Dominika B.?

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin